• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Eskimoların Hayatı

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 5K

Okunuyor :
Eskimoların Hayatı

mopsy

Emektar
Üye
Grönland'ın beşte dördü buzla kaplı. Binlerce yıldır Eskimolar, bu buz kütlesinin kıyılarında denizin kendilerine sunduklarıyla; balık, fok ve balina avlayarak yaşadılar. Ancak artık iklim değişiyor; bunun sonucunda da Eskimoların geleneksel yaşam tarzı da

Bu durumun en bariz olduğu yerlerden biri Grönland'ın batı kıyısındaki bir buzul fiyordundaki balıkçı köyü İllulisat. Bir kuşak önce buradaki körfez her kış donar, denizi kalın bir buz tabakasıyla kaplardı. Yerel Eskimolar köpeklerini kızaklarına bağlar, fok ve balık avı için bu buz tabakası üzerinde uzun seyahatlere çıkardı. Ancak son yıllarda bu tabaka yer yer inceldi ve bazen de tamamen yok oldu.

Karanlık aylar boyunca kayıklar sulara salınır, köpekler bir yerlere bağlanır, kızaklar bir kenara bırakılır oldu.

İllulisat fiyordundaki dev buzul son on yılda on milden fazla küçüldü.

Bu gerileme gezegenimizin felaketle karşı karşıya oluşunun bir sembolü adeta. Ancak Grönlandlılar yaşadıkları değişimi farklı yorumluyor.

Grönland Başbakanı Kuupik Kleist "Bunun küresel bir sorun olduğunun farkındayız" diyor ve devam ediyor: "Ancak bu değişimi bir sorun olduğu kadar bir fırsat olarak da görüyoruz; Grönland'ın bu fırsatlara kapı açmasını istiyorum..."

Bu yaz Grönland'a, bağlı olduğu Danimarka tarafından özerklik verildi. Bu kararın en önemli yönlerinden biri, bölgenin potansiyel kaynaklarını yerel halkın eline vermesi.

Bölgede muazzam petrol, doğalgaz ve kıymetli maden yatakları; hatta elmas olduğu düşünülüyor. Dahası son dönemde yaşanan sıcaklık artışı bölgede madenciliği daha kolay ve karlı bir iş haline getiriyor.

Grönland'ın geleneklere büyük değer verdiği doğru ama bu sizi yanıltmasın. Zengin kaynaklarıyla bu uçsuz bucaksız ada, artık yeni bir hayatın eşiğinde

Grönlanda Genel Bakış

Dancada (Danimarka dilinde) Grønland sözcüğü, "Yeşil Ülke" anl***** gelir.

Atlas Okyanusu'nun kuzeyinde, 2.166.086 km² ile kuzey kutbundaki en büyük buz örtüsüyle kaplı, Danimarka'nın özerk bölgesi. Bu buz tabakası 3 kilometre kalınlığında ve tabanı da deniz düzeyinin altındadır.

Grönland, yüzölçümü açısından dünyanın en büyük adası konumundadır. Yuzde 81'i buzullarla kaplıdır. Grönland'da yaşayan nüfus 57.500 civarındadır. Nüfusun büyük kesimi batı kıyısındaki küçük kasabalarda yaşar. Grönlandlılar, hem Kalaallit (Inuit), hem İskandinavya kökenlerini taşımaktadırlar ve Grönlandca (Greenlandic=Kalaallisut) dilini konuşurlar. İki önemli şehri başkent Godthab (Nuuk) ile Godhavn'dır.

Ortalama sıcaklığın -7 derece olmasına karşın iklim kuru ve güneşlidir. Kışlar soğuktur ve buzlu bölgelerde sıcaklık yazın bile donma noktasının altındadır.

Kasım 2008'de yapılan özerkliğin genişletilmesi ile ilgili referandumda halk,%75 oranında evet demiş, böylece Grönland hükümeti hukuk, petrol gelirlerinin yarısı, adelet gibi daha birçok 32 konuda Danimarka'dan bağımsızlığını kazanmıştır. Ancak halen dışişlerinde Danimarka'ya bağlıdir ve devlet başkanı Kraliçe II.Margrethedir.

900 yılında Gunnbjorn Ulfsson Grönland'ı keşfetmiştir. 986 yılında ise Kızıl Erik, Grönland'da bir Viking sömürgesi kurdu. 1985 yılında AB'den ayrılmıştır.

Atlas Okyanusu'nda bulunan Grönland, Kuzey Amerika kıtasına bitişik olmakla birlikte tarihsel olarak Avrupa ile bağları daha fazladır. Her ne kadar geniş özerklikleri olsa da, Danimarka Kraliyet Birliği'nin bir parçasıdır. Danimarka'ya bağlı olarak 1973 yılında Avrupa Topluluğu'na dahil olan Grönland, 1983te yapmış olduğu bir halk oylaması sonucunda Avrupa Birliğinden ayrılma kararı almış ve gelişmelerin ardından 1 Şubat 1985'de topluluktan ayrılmıştır; halen Avrupa Birliği'nin dışındadır.

Yeni bir araştırma, Grönlanddaki buzulların daha önce varsayılandan 3 kat daha hızlı eridiğini savunuyor. Grönlandda, 2002-2005 arasında yılda 240 kilometre küp buzul eridi.

Kaynak: BBC, Wikipedia
 
Üst Alt