eskiden bende ateistim diyenler!!

Bugün ilk kez tanıştığım birisiyle nasıl olduysa konu inançlara geldi. Ateist olduğumu söyledikten sonra karşımdaki insan yüzünde bilmiş bir ifadeyle “eskiden ben de senin gibiydim, sonra gerçeği gördüm” gibi bir cümle kurdu (tam sözleri bu değildi).

Elbette yanlış insana bu lafı ettiğini anlaması pek uzun sürmedi.

“Eskiden ben de ateisttim” argümanı, çoğunlukla dinle ilgilenmeye başlamadan önceki zamanlarda konuyla ilgili hiç kafa yormamış, sonra da dinle ilgilenince meseleyi eleştirel düşünce neticesinde karar verilmesi gereken bir şey değil, sadece kabul edip daha derinlemesine öğrenilmesi gereken bir şey olarak görmüş insanların argümanıdır.

Bu insanlar “gerçeği görme” anlarından önce dinlere yöneltilen eleştirilerden habersizdir. Nitekim bugün eskiden ateist olduğunu söyleyen insana teleolojik argüman, kozmolojik argüman, Kuran’daki adaletsizlikler, ahlaken kabul edilemez şeyler ve sünnetteki akıl almaz olaylardan bahsettiğim zaman yüzündeki ifade görülmeye değerdi.

Eskiden ateist olduğunu iddia eden birisinin bu iddiası onu teizm/ateizm meselesini derinlemesine incelemiş ve ateizmin tüm eleştiri ve sorularına makul ve akılcı bir cevap vermiş birisi yapmaz. Bu yüzden ola ki bu türden bir iddiayı dile getiren birisiyle karşılaştınız, ona inananların kendilerine hiç sormadıkları soruları sormaktan çekinmeyin.

Evreni kimin yarattığını nereden bildiklerini sorun. Evrendeki kompleks yapıların niye “yaratılmış” olduğunu, bu “yaratıcı”nın Allah olduğunu nereden bildiklerini sorun. Tanrı’nın kötülüğe izin vermesiyle ilgili sorular sorun. Kutsal kitaplardaki türlü acaip olayı sorun. Peygamberlerin yaptığı söylenen türlü garip olayı sorun. Eğer gerçekten karşınızdaki kişi, bu soruları daha önce sormuş ve makul cevaplar almış/bulmuş ise sorularınızı cevaplayabilir. Ancak kendi güya aydınlanması öncesinde (ve aslında sonrasında) dine ve inanca dair bilgisi yüzeysel düzeydeyse ve tek bildiği dinlerin binlerce yıldır tekrarlanan aynı savunmaları ve iddialarıysa o kendinden emin duruşu paramparça etmeniz 10 dakikadan kısa sürer.
 
En ünlü ateist: Artık Tanrı'ya inanıyorum

Dünyanın en tanınmış ateistlerinden (tanrı tanımaz) biri olan İngiliz Profesör Antony Flew, "Araştırmalar gösteriyor ki, hayatın var oluşunun ardında yüce bir varlık bulunuyor" diyerek Tanrı'ya inanmaya başladığını açıkladı.

Reading Üniversitesi'nden emekli olan felsefe profesörü Antony Flew 50 yıldır savunduğu inancından çark etti. 81 yaşındaki Flew gerekçesini ise şöyle açıkladı: "Hayatın var olması için gereken ve içinde inanılmaz bir karmaşık düzen barındıran DNA araştırmaları, hayatın var olmasının ardında zeki bir varlığın bulunduğunu gösteriyor." 1950'de yazdığı "Teoloji ve Aldatmaca" adlı makalesi birçok dilde 40 baskı yapan Flew'in Tanrı'ya dönüşü, şu ana kadar onun fikirlerinden etkilenen ateist çevrelerde de büyük tepki uyandırdı. Londra'daki University College'ın biyoloji profesörlerinden Lewis Wolpert, "Sadece bir filozof bu kadar budala olabilir. Gerçek şu ki Tanrı'nın varlığını kanıtlayacak bilimsel bir veri yok" diyerek tepkisini dile getirdi. Babası rahip olmasına rağmen 15 yaşından beri kendini ateist olarak tanımlayan Antony Flew, "İnsanların benim önceki fikirlerimden etkilendiğini düşünecek olursak, sebep olduğum bu büyük zararı telafi etmeye çalışacağım" diyerek özür diledi.Dünya çapında yankı uyandıran açıklamasında Flew, yeni bilimsel keşiflerin, evrenin yaratılışının arkasında ilahi bir varlığın bulunabileceğini gösterdiğini söylerken, Danvin'in Evrim Teorisi'nin kendisini tatmin etmediğini de belirtti. İlk canlının cansız bir maddeden türemiş olabileceğine inanmadığını ifade eden profesör, bununla birlikte, bir Hıristiyan olmadığını, ayrıca Hıristiyanlık'la İslamiyet'teki tanrı inancına katılmadığını savundu.
23 kitabı var
Tanrı'nın varlığının ispatının ya da yalanlanmasının imkansız olduğuna inandığı için kendini "olumsuz ateist" olarak tanımlayan Flew, Oxford, Aberdeen ve Keele üniversitelerinde de eğitim vermişti. Profesör, halen 23 kitabından biri olan "Tanrı ve Felsefe" adlı çalışmasının giriş bölümünü, yeni edindiği fikirlere göre değiştirmekle uğraşıyor.(Vatan-Milliyet :13/12/2004 )
alıntı:islamustundur.com
 
kısacık hayatımda bu kadar da olmaz dediğim tesadüfleri o kadar yaşadım ki artık 30 yıl olan yaşımı
10 kez değil 100 kezde değil 1000 kez mi yok oda değil,o zaman 10 000 kez olabilir mi? hayır oda değil
100.000 kez diyelim o halde, oda değil 1.000.000 kezmi büyüteyim.yani katınımı alayım.eh o zaman olabilir.beynin almadığıda işte burda tamda.
milyonlarca yıl küçük bir kelime değil.tabi bizim türk lirasında alıştığımız milyon değil bu milyonlar.devasa rakamlar.insan ömrü kaç saniye diye sorayım size.bulun bakalım kaç saniye insan ömrü?10milyar saniye olabilirmi?
 

diamat

Uzaklaştırıldı
görülüyor ki, bazı insanların yüzleri soğuğa karşı daha dayanıklı olacak şekilde evrimleşmiş.

bir başlık açılıyor, günlerce kahve edebiyatı yapılıyor.
başlığa bir mesajla katılıyorsun, seni de o kahve edebiyatına çekebilmek için azami gayret sarfediliyor.
buna direniyorsun ve sonunda başlığı metodolojik bir zemine oturtuyorsun.

elbette sonrası gayet kolay.
onlarca mesaja gerek kalmıyor.
metodoloji oluşunca 3 mesajda evrim karşıtlarını dümdüz ediyorsun.

karşına geçip bir kaç ilkel argümanın papağanlığını yapmaya kalkıyorlar ve trajı komik durumlara düşüyorlar.
acziyetleri tescil oluyor.
sonrada birleri geliyor çat başlığa kilit vuruyor.

o başlıkta yedikleri şamarın üzerinden bir gün geçmeden, hiç bir şey olmamış gibi yine aynı konu başka başlıklarda evelenip geveleniyor.

ne diyeyim helal olsun.
bu suratlara soğuk işlemez.
derileri iyice kalınlaşmış çünkü.
 
efenim dna mna hikaye bi otla dna mız aynı olsa ne olur.şempanzeyle aynı olsa ne olur.sonuçta her biri toprağın değişik terkipleri.
İnsan bile dnası aynı olmasına rağmen,Alayı illiyyunla,esfeli safilin arasındaki sonsuz noktalardan birinde yer alabilmesi yönünden kendi cinsiyle sonsuz fark ortaya koyuyor.
bedenimizle değil ruhumuzla insanız.
 

diamat

Uzaklaştırıldı
bu cevap mı şimdi.

insanla şempanze % 98.6 ortak olsa ne olur olmasa ne olur öylemi.

madem öyleydi, evrimi rededebilmek için niye kendinizi o kadar paraladınız.

ama paralamanızın boşuna olduğunu gösterip sözde karşı iddialarınızı bir bir dümdüz edince mi bu mesle önemini birden kaybediverdi.
evrimi rededebilseydiniz o zaman da bu mesle önemsiz olacakmıydı.

beyler biz birbirimizi tanıyoruz, yapmayın.

sizin çapsız demogojilerinizin bana sökmediğini hala mı anlayamadınız.

insan ruhu diye bir şey olgu olarak ortaya mı kondu ki , şimdi onun arkasına sığınmaya kalkıyorsunuz.

delikanlılık gösterin ve şunu yapın.

evet biz olgu olarak evrimi redediyorduk ama , üst üste üç kapak takılınca kaldıramadık.
şimdi ruh hikayesiyle bu mesleyi örtbas etmeye çalışıyoruz.
 
efenim anladık kendi sahanızda maç yapmak istiyorsunuz ama biz futbolcu değiliz bunu anlatamadık.
1ben bilim adamı değilim.
2-bilim birkaç yıldabir yenilenen ve yeni bulguları eskisini reddedebilen,değişken birşeydir.
3-kuran insana tarih,biyoloji,kimya,teknoloji değil,insan gibi insan olmayı öğretir.
4-evrim var veya yok bizi bundan çok bu fikrin Allahı inkar için kullanılmak istenmesi ilgilendiriyor.Biz arka plandaki bu fikre karşı çıkıyoruz.Evrim varsa bile ,o da ancak Allahın öyle yaratmayı dilemesiyle olur.
5.evrimi ben bilimsel olarak reddedecek biyoloji bilgisine sahip değilim ama inanmak zorundada değilim.sonuçta fiziğin değişmez kanunları bile kuantum fiziği ile altüst olmuşken,bu gün doğru dediğine yarın öyle değil böyleymiş diyen bir bilimin her dediğini doğru kabul etmem.
çapsız demagoji ustaları sizsiniz.öyle ki,en büyük hakikati evrimsel,devrimsel,bilimsel! demagojilerle örttüğünüzü sanıyorsunuz.
tüm karanlıklar bir araya gelse,bir mumun aydınlığını örtemez.
 
Üst Alt