Eski Türklerde Kutsal Varlıklar

Ayzıt ya da Aykız
Aşk güzellik ve Ay tanrıcası.
Gök'ün 3'üncü katında oturur.
Kamlar alkışlarında (alkış= Dua) inanılmaz güzelliğini met ederler.

Gün Ana

Güneş tanrıcası.
Güneş ile birlikte gök'ün 7'nci yani en yüksek katında oturur.

Ay ata ya da Ay dede
Ay tanrısı.
Ay ile birlikte gök'ün 6'ncı katında oturur.

Alasbatır
Ev hayvanlarının koruyucusu.

Ancasın

Yıldırımların efendisi.

Su İyesi
Su tanrıcası.

Taş Gaşıt
Kısmet tanrısı.

Andarkan
Ateşin efendisi.
Eski Kırgızlarda bir bitki tanrıcası aynı isimi taşıyordu.

Satılay
Kötülük tanrıcası.
İnsanların dengesini bozar
yoldan çıkarır ve ruh hastalıkları getirir.
Çaresiz insanları intihar etmeye ikna eder.

Kış Han
Kışın efendisi.

Arah Toyer Tarila Sabıray

Yeraltı aleminde insanların ruhları hakkında kararlar veren
hakim derecesindeki ruhlar.

Gölpön Ata

Koyunların koruyucusu.

Erdenay

Haberci.
Tanrıların insanlara bildirmek istedikleri iyi kararları insanlara ileten ruh.

Kambar Ata

Atların koruyucusu.

kaynak
 
samanizm halen surmektedir.Benim asil uzuldugum ise Turklugun icinde el sanatlarinin tarihe karistirilmaya calisilmasi, yemek lezzelerinin ise baska uluslar tarafindan kapilip. bizim onlara ozenmemiz. kendimize Turk demekten korkmamiz. cunku herkes turkluge hasar vermek istiyor.

bununla ne alakasi var denilebilir. eski inanclar kulturleri de olusturur. kendi gecmisini unutmak gibi oluyor. iste bu yuzden Mogolistan, kazakistan;kirgizistan,ozbekistan gibi ulkelerle aramiz cok mukemmel degil. ozumuzden uzaklasmisiz. onlar daha az kaybetmisler ozlerini.

Mutfak olarak zengin ama karma mutfaga sahibiz mesela pilaki dedigimiz butun yiyecekler yunan kulturudur adi bile yunanca, soguk meze
-arap -iran kulturunden et yemekleri sanati ve tatli
-- Turklukten kalan az seylerden biri Pastirmadir (basturma) digeri de mayalama sanatidir. Yogurt,peynir,raki ,sarap dunya gecmisinde mayalamayi en iyi bilen toplumlardan biriyiz. bu alanda bile kendimizi kisitliyoruz, bizim akraba kulturumuz(mogol kokenli) japonlar ve koreliler daha iyi kulturlerini devam ettirmislerdir. japonlar ise cin akimlarindan cok etkilenmisler. japon mutfak ve el sanatlari butun dunyada gecerlidir.

mesela Turk kahvesine yunanistanda Yunan kahvesi denir.(kahveyi sonradan isledik ilk yemenden sonra geldi,sonra brezilya) Turk usulu dedik ama yunanlilar oyle demiyor.

banyo sanati Tuvalet sanatimiz vardir Turk tuvaleti, Turk hamami , kadinlar el orgulerini tanriya(TENGRi) inanmak sabirlarini gostermek icin hizmet ederlerken kazak orgusu, el isleri sanatlari gelismistir. mekik oyasi gibi el isi sanatlari %100 turk kadininin orgusudur. Bulgarlar avrupanin icinde HAN KRUM kokenli avar turkleridir.ancak dinleri onlari turklukten uzaklastirir.cunku ortodoks dini turkleri en sevmeyen dinlerden biri. Kendine dusman olmak budur. ancak mekik oyasi kulturu eski bulgar koylerindeki kadinlar ve Turkler halen orurken . Turkiyede cok az insan bu oya turunu bilir.

Bir devlet baskani Turkiyeye eger gelirse, Ben mekik oyasindan bir pano hediye edilmesini tercih ederim. cunku deve derisine yazilmis bir arapca yazi Veya cinde yaptilimis bir vazo hicbir zaman bir Turk imaji vermez.turk halisi dedigimiz Halicilik ta aslinda pers kokenlidir(iran yada acem kulturu) sadece motifler turktur.
bunlar cok basit ama eski kulturumuzu anacak seyler. cinlilerin ve diger uluslarin Kulturlerini sattiklarini goruyoruz. biraz gercekleri gorup anadolu ya donelim kimbilir
tarihe karismakta olan neler var. Bu sanatlarin son kalanlari nenelerimizin annelerimizin kadinlarin elinde desem yalan olmaz.
 
Üst Alt