• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Eski bayramlar tarih oldu

Okunuyor :
Eski bayramlar tarih oldu

nefisetülilm

2.imza yarışma birincisi
Üye
Toplum ve kültür hayatımızda dini bayramların yeri ve değeri büyüktür. Bayramlarda aileler, konu-komşu, arkadaşlar arasındaki kırgınlıklar, küskünlükler ortadan kalkar, çocuklar kendi dünyalarında, büyükler hayal ettikleri bir ortamda mutluluğu tadarlardı. Biz çocuklar dört gözle beklerdik bayramları...

Bayram gecesi terziden yeni gelen elbiselerimiz duvarda asılı durur. Yeni ayakkabılarımız yatağımızın baş ucunda sabahı beklerdi. Evin erkekleri Bayram namazından dönünce, el öpme merasimi başlardı. Bayram harçlıklarımızı aldıktan sonra konu-komşuyu dolaşır, topladığımız çil çil paralarla bayram yerlerine koşardık. Orada atlı karıncalar, dönme dolapları, kolan vurduğumuz kayık salıncaklar, kayıp gittiğimiz makaralı teller vardı. Hepsi çok uzaklarda, geçmişin sisli ufukları ardında kaldı.

Şehirler, kasabalar şimdi eski tadında değil. Büyük bir çoğunluk bayramda evden kaçmayı tercih ediyor. Bayramlar boyunca kapıları çalınmayan evler gitgide çoğalmakta. Komşuluk mefhumu da zaten ortadan kalkmış durumda. Aynı mahallede, hatta aynı apartmanda oturan insanlar birbiriyle konuşmuyor, hatta selâmlaşmıyor bile. Her gün biraz daha maddîleşen dünyamızda manevî değerlerin bir kenara itildiğini üzüntü ile görüyoruz. Diğer ülkelerin dinine ve kültürüne sahip çıkıp, değer vermiş olduklarını görmekteyiz. Bu ülkelerin insanları her Pazar, en yeni, en temiz elbiselerini giyerek, çoluk çocuğu ile birlikte, kiliselere akın etmektedir. Bizde ise, genç kuşakların Cuma ve Bayram Namazlarına dahi gitmediklerini, hatta bu konuda bilgi sahibi bile olmadıklarını hüzünle müşahede etmekteyiz...
İlhan Geçer / Türkiye Gazetesi 
Son düzenleme:

orkuorkun

Kıdemli
Üye
insan nüfusu arttıkça değeri kıymetten düşer. Köylerde kısmen daha iyidir diyebilirsiniz ama, o da yalan. Ülkenin nüfus birimi ile alakalıdır. Kaynakların insanlara dağılması ile.
İskandinavyada nüfus azdır bizim kasabalarımızdaki nüfus orada şehirlerde vardır.
İnsanlar biribirini tanır. Özgürlük çok filan dediğiniz kadın nüfusu yabancı bir erkekle yatma eğilimine girince toplum onu gözetler. Namusunu koruma eğilimine girer. Orada yabancı düşmanlığı fazladır. Çünkü ülkelerine gelecek her yabancı kültürlerini değiştirecek,Kaynaklarını paylaşacaktır. Bir insan sarhoş olur yere düşer,kışın donar diye barların önünde sarhoş arabaları vardır. İnsanlar ölmesin diye.
Birde geri kalan kısıma bakalım insan ziyanlığı oluyor gitgide.
-Çinde 1 adamın kurşuna dizilmesi sıradan bir olaydır. veyahut hindistanda bir insanın sokakata ölmesi çok sıradandır. Ben kendi gözlerimle gördüm her sabah 15-20 kişi bir sokaktan kalkamıyor ve çöp kamyonu gelip yoldan ölüleri topluyor. O yüzden oralarda fotoğraf makinesi ile dolaşmak yasaktır(mühüre alınır)
Nüfus insan sayısı arttıkça insanlar birbirini göremez,tanıyamaz,evlenmek zorlaşır,boşanmalar çoğalır.
-
Eski bayramları nostalji yapan insan kıymetinin azalmasıdır. İnsan kıymeti Nüfus arttıkça azalır. Dünyada az olan şey kıymetlidir.
Az olan şeylerin anıları,tarihi,yaşadığı olaylar da bir kıymetsiz insana göre daha fazla olucaktır. (biri sadece karnını doyurmak aklından geçecektir ve aç kalma korkusu)
Ülke varlıklarına göre(iklim ve madenler) İnsan Kıymetinin çok olduğu bir ülkede fakir olamazssınız , olsanız da fakir kalma olasılığınız azdır. Tesadüfen ölme olasılığınız azdır. Ve toplum halinizi hatırınızı soracak kelimeler üretmiştir. Hatta daha da ileri gidelim 1 gün dışarı çıkmasanız sizi ararlar hasta olup olmadığınızı sorarlar.
 

orkuorkun

Kıdemli
Üye
Bu habere bakın kalabalık nüfuslu aile olmanın dramını

kaynak : Hürriyet
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/13025448.asp?gid=229

5 tane çocuğu varmış ,durumu da yokmuş.
umreye çocuk yollanır mı ?
Tanımadığın bilmediğin bir ülkeye ? Hemde Kız çocuğu ? namus olunca işin ucunda birde toz kondurmayız. Adam öldürürüz.
bence çocuk feda edildi, çevredekiler çocuğu sattın deyince pişmanlık ve onursuzluk başladı. Kimse farketmeseydi,demeseydi, Farketildi (bu da iyidir en azından bu toplumda)

-Bengladeşli aile Türkiyede vize ile gelip, uzun yıllar kaçak çalışmış bir aile olmalı,Nahcivandan azerbaycandan gelen birçok insan var bu şekilde yaşayan. Ülkelerine dönmek için illegal yolları denemek zorundalar. Vizeleri bitmiş, Pasaportsuz sınırdışı edilirlerse Konsolos devreye girer .Devlet ödediği parayı almakla kalmaz hapis cezası da verebilir.
- Bengladeşte beyaz bir kızın şansı daha fazladır. Aileyi popüler yapma olasılığı yüksektir.
Ganimet olarak düşünün. Kalabalık ve fakir ülke oduğu için farkedilmez. Yeteri kadar da Türkiyede para kazanılmışsa ömürlerinin sonuna kadar yeter.

-- Avrupa birliğindeki en kötü ülkede olsaydı bu babaya mahkeme açılırdı. Çocukların hepsi elinden alınırdı.. Ama burada Rüyasında gördüğü'' Mübarek zat '' kurtardı.
Umarız bir daha böyle bir maceraya kendisini de cocuklarını da sürüklemez bundan sonra.
 

kirmizigül

Kıdemli
Üye
gelen gideni arattirir bu kacinilmaz bir gercektir komsu iliskileri
akraba baglari gittikce cözülüyür. zaman deyisiyor.gelecek
sene bu seneyi arattiracaktir.
 
Üst Alt