Eski Ahid'den Kehanetler-1

  • Konbuyu başlatanbursali68
  • Başlangıç tarihi
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba

ESKI AHID - YESAYA - 11.BAB

1. Yişay'ın kütüğünden yeni bir filiz çıkacak,Kökünden bir fidan meyve verecek.

2. RAB'bin Ruhu, bilgelik ve anlayış ruhu,Öğüt ve güç ruhu, bilgi ve RAB korkusu ruhu Onun üzerinde olacak.

3. RAB korkusu hoşuna gidecek.Gözüyle gördüğüne göre yargılamayacak,Kulağıyla işittiğine göre karar vermeyecek.

4. Yoksulları adaletle yargılayacak,Yeryüzünde ezilenler için dürüstçe karar verecek.Dünyayı ağzının değneğiyle cezalandıracak,Kötüleri soluğuyla öldürecek.

5. Davranışının temeli adalet ve sadakat olacak.

6. O'nun döneminde kurtla kuzu bir arada yaşayacak,Parsla oğlak birlikte yatacak,Buzağı, genç aslan ve besili sığır yanyana duracak,Onları küçük bir çocuk güdecek.

7. İnekle ayı birlikte otlayacak,Yavruları bir arada yatacak.Aslan sığır gibi saman yiyecek.

8. Emzikteki bebek kobra deliği üzerinde oynayacak,Sütten kesilmiş çocuk elini engerek kovuğuna sokacak.

9. Kutsal dağımın hiçbir yerinde Kimse zarar vermeyecek, yok etmeyecek.Çünkü sular denizi nasıl dolduruyorsa,Dünya da RAB'bin bilgisiyle öyle dolacak.

10. Yişay'ın kökü halklara sancak olacak,O gün uluslar ona yönelecek.Kaldığı yer görkemli olacak.

11. O gün Rab, Asur'dan,Mısır, Patros, Kûş, Elam,Şinar, Hama ve deniz kıyılarından Halkının sağ kalanlarını kurtarmak için İkinci kez elini uzatacak.

12. Uluslar için sancak kaldıracak,Sürgün İsrailliler'i toplayacak,Dağılmış Yahudalılar'ı Dünyanın dört bucağından bir araya getirecek.

13. Efrayim halkının kıskançlığı yok olacak,Yahudalılar'ı sıkıştıranlar ortadan kalkacak.Efrayim Yahuda'yı kıskanmayacak,Yahuda Efrayim'i sıkıştırmayacak.


Bu kehanet beklenen Mesih,yani Hz.İsa için yorumlanan meşhur olan bir kehanettir.Oysa ki son 11,12 ve 13 cümleler dikkatli okunduğunda bu kehanetin de yine zor durumdaki İsrail (Efraim) ve Yahuda halkları için olduğu açıkça anlaşılmaktadır ve bu da gerçekleşmemiş, sürgündeki İsrail Yahuda ile bir daha ömür boyu bir araya gelemeyecek bir şekilde yok olup tarihten silinmiştir. Yahudiler bu geçmişte gerçekleşmemiş kehaneti günümüzde İsrail Devleti’nin kurulmasına yorumlamaktadırlar. İsrail Devleti kuruldu ama,Mesih ve kayıp on kabileden haber yok.

Tuttuğumuda elimizde kalan bir kehanet...!!!

Sağlıcakla kalınız...
 
Üst Alt