Ernst Werner von Siemens

Ernst Werner von Siemens (13 Aralık 1816, 6 Aralık 1892) Alman mucit ve fabrikatör.

Werner Siemens Hanover, Almayna yakınlarındaki Lenthe'de doğdu. Ailesi kiralık çifçi idi ve 14 çocuklu ailenin dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Siemens eğitimini tamamlamadan okulu terketti. Fakat okulu terkettikten sonra orduya mühendis olarak yetiştirilmek için katıldı. Burada Mors alfabesini öğrendi ve gelişimine destek oldu. Ordudan ayrıldıktan sonra 1 Kasım 1847 yılında Telegraphen-Bauanstalt von Siemens & Halske isimli kendi şirketini kurdu.

14 kardeşin dördüncüsü olan Werner von Siemens,tamamladığı mühendislik eğitiminin ardından tüm ilgisini bilimsel çalışmalar ve teknik buluşlarda yoğunlaştırdı.

1846'da puro kutuları, teneke plakalar, demir parçacıklar ve birkaç bakır telden yarattığı telgraf makinesi onun, bugün dünyanın en büyük elektrik şirketlerinden birisi olan ilk şirketini kurmasına yardım etti.1890 yılında emekli oldu ve 1892 yılında öldü. Werner von Siemens ve Johann Georg Halske, ortaklığındaki Telegraphen - Bauanstadt von Siemens & Halske 1947 Ekim'inde Berlin'de kuruldu.

19. yüzyıldaki siyasal, ekonomik gelişmeler ve iletişim için daha hızlı yollara ihtiyaç duyulması, şirketin büyümesine yardım etti: 28 Mart 1849'da, Avrupa'nın ilk uzun mesafe telgraf hattı resmen açılarak, IV. Fredirich Wilhelm'in Prusya seçimlerinde Alman İmparatoru olarak seçilmesi haberi, resmi açıklamadan sadece bir saat sonra, telgrafla Berlin'e ulaştırıldı.

ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİNİN DOĞUŞU

Elektriğin pratik olarak uygulanması telgrafla başladı. 1856'da Werner von Siemens'in tasarımını yaptığı H armatürü, 10 yıl sonra elektrik dinamosu prensibinin keşfini sağlayacak altyapıyı hazırladı.

Dinamo ya da elektrik jeneratörü, nefes kesici bir hızla gelişerek teknoloji alanında büyük değişliklere neden oldu. 1879'da ilk elektrik demiryolu Berlin Ticaret Fuarı'nda sergilendi ve ilk sokak lambaları Berlin'deki Kaisergalerie'ye yerleştirildi. İlk elektrikli asansör 1880'de Mannheim'da kuruldu ve dünyanın ilk elektrikli tramvayı 1881'de Berlin - Lichterfelde'de hizmete girdi.

1879'da Elektrotechnik deyimini ilk kez kullanarak günlük hayata sokan Werner von Siemens'in şirketinin adı artık, elektrik mühendisliğiyle eş anlamlı hale geldi. 1920'lerde Werner von Siemens'in yerini alan oğlu Carl Friedrich von Siemens, Siemens Evi kavramını ilk kez bu dönemde ortaya attı. "Siemens Evi" deyimi, Siemens'in tüm üretim tesislerini kapsıyor ve firma her ne kadar geniş çapta bireysel şirketlerden oluşsa da aslında tek bir birim olduğunu vurguluyordu. Yine bu dönemde benimsenen elektrik sanayisi kapsamındaki her alanda faaliyet göstermek fakat, özel alanlarda uzmanlaşmış bağlı şirketlere ve yan kuruluşlara da sorumluluk vermek ilkesi, şirketin bugünkü konumuna ulaşmasında rehberlik etti.

İletişimden tıbba, ulaşımdan sanayiye, enerji ve aydınlatmadan elektrikli ev aletlerine çok geniş bir yelpazede faaliyetlerine devam eden bu yan kuruluşlar, sanayi devrimi süresince büyük değişimlerin altına imzasını attı. 1882'de Osram GmbH adı altında Osram ampülleri üretildi. 1936'da, Siemens & Halske 200 telefon konuşmasını ve bir televizyon programını dayanıklı özel bir kablo yoluyla, başarıyla ileten ilk firma oldu. Siemens - Reiniger - Werke'nin 1938'de geliştirdiği x - ışını anot tüpleri, 1980'lere kadar hastane ve kliniklerde kullanıldı. 1936'da, Siemens Protos adı altında ilk merdaneli çamaşır makinesi üretildi.

Bugün 159 yılı geride bırakan Siemens, dünya genelinde 190'ın üzerinde ülkede, 386.000 çalışanıyla milyonlara hizmet veriyor. Werner von Siemens'le başlayan yaratıcı ve cesur girişimler, disiplinli çalışmalarla bilgiye ve teknolojiye dönüşüyor. Buluşlarıyla hayatımızı kolaylaştırırken çevreye saygılı üretiminin yanısıra, insan yaş***** ve bilime yaptığı katkılar nedeniyle de saygıyla anılıyor.

BULUŞLARI VE İCATLARI

-Siemens & Halske Telgraf Yapım Şirketi 1847'de Werner Siemens (1888'den itibaren Werner von Siemens) ve Johann Georg Halske tarafından Berlin'de kuruldu.
-Werner von Siemens'in kardeşi olan Sir William Siemens 1850'de Siemens & Halske'nin Londra bayiliğini aldı.
-Rus devletinin telgraf ağı 1855'de Siemens & Halske tarafından kuruldu.
-Werner Siemens 1856'da H-armatürünü keşfetti.
-İlk Siemens telgraf şebekesi Londra Woolwich'te 1863'de kuruldu.
-Dinamo-elektrik ilkesi 1866'da Werner Siemens tafından bulundu.
-İrlanda'dan A.B.D.'ye atlantik ötesi telgraf kablosu 1874'de Siemens kablo gemisi "Faraday" ile döşendi.
-Dünyanın ilk elektrikli tramvay hattı Siemens tarafından 1881'de Berlin yakınlarındaki Lichterfelde döşendi.
-Werner von Siemens, 1890'da şirketi kardeşi Carl ve oğulları Arnold ile Wilhelm'e bıraktı.
-Avrupa'nın ilk yeraltı demiryolu Budapeşte'de 1896'da açıldı.
-Siemens-Schuckertwerke GmbH 1903'de kuruldu.
-Elektrikle çalışan araba 1905'lerde Siemens-Schuckertwerke tarafından imal edildi.
-Berlin'deki Nonnendamm sanayi bölgesi 1914'de "Siemensstadt" ("Siemens Kenti") resmi adını aldı.
-Osram GmbH KG (ortak girişim) 1919'da kuruldu.
-Siemens otomatik olarak çalışan ilk trafik ışıklarını 1926'da Berlin'de Postdamer Platz'da kuruldu.
-1938'de Siemens'in geliştirdiği elektron mikroskobunun yardımıyla 30,000 katına dek büyütmek mümkün oldu.
-Geçici kalp pili ilk kez 1958'de uygulandı.
-Bosch-Siemens Hausgeraete GmbH 1967'de kuruldu. (ev aletleri)
-Siemens dünyanın en hızlı neurobilgisayarı "Synapse 1"'i 1992'de yaptı.
-Dünyanın renkli ekranlı ilk GSM cep telefonu 1997'de tasarlandı.

SIEMENS TÜRKİYE'DE

I. Abdülmecit'in Tanzimatı ilanıyla Osmanlı İmparatorluğu'nda başlayan yenilenme hareketleri, sanayi devriminin gereklerine uygun insan gücünün yetiştirilmesini de zorunlu kıldı. 1847 yılında, Siemens Halske şirketinin kurulduğu günlerde, İstanbul'da bir "sanayi mektebi"açılması düşünülüyordu.

Telgraf makinesinin kullanılmaya başlaması ve yararlarının kısa sürede farkedilmesiyle bu ihtiyaç daha da belirginleşti ve 1855'de kurulan İstanbul Telgraf Merkezi ile, Siemens & Halske şirketinin Osmanlı İmparotorluğu içindeki ilk çalışmaları da başlamış oldu.

İletişim, ulaşım, elektrik ve sanayi alanlarında devam eden çalışmalar, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanından sonra da devam etti.

İstanbul'da ilk programlı radyo yayını 6 Mayıs 1927'de gerçekleşti ve aynı yıl İstanbul'daki Elektro - Radyo Türk Anonim şirketi", "Siemens - Elektrik Türk Anonim Şirketi adını aldı.

1950'lere gelindiğinde Siemens teknolojisi, şehir, kasaba ve köy elektrikfikasyonlarında, telekominikasyonda, proje, mühendislik, montaj, elektrik üretimi, radyo ve elektrikli süpürge gibi ev aletleri alanlarında Türkiye'deki etkisini hisettirmeye başladı.

18 Aralık 1958'de Siemens ve Koç ortaklağında kurulan Simko ile bu etki hızlandı ve Siemens adı Türkiye'nin her yerinde bilinen bir marka konumuna ulaştı. Nitekim, bu günlerde Zeki Müren'in kullanıldığı Siemens radyolarının ilanlarında yer alan, Memleketin bütün vilayet ve kazalarında bir Siemens bayii mevcuttur ibaresi gelinen noktayı açıklamak için iyi bir örnek oluşturuyor.

BSH Ev Aletleri Tic. ve San. A.Ş.

Siemens ve Bosch ortaklığı ile 1967'de kurulan BSH, kısa zamanda hızlı bir büyüme gösteren grup olarak ve özellikle Siemens markası ile ankastre cihazlar sektöründe Avrupa'da ve Almanya'da lider konumdadır.

Üç yüzyıla Yayılan Deneyim

Siemens'in kazanımlarının temelinde bu sektörde çok uzun yılların birikimi olan Siemens teknolojisine ve deneyimine dayanması yatmaktadır. 1847'den bu yana teknolojide geleceği yaratma arzusuyla çalışmalarına yön veren Siemens, solo ve ankastre ürün gruplarında buzdolabından mikrodalga fırına, çamaşır makinesinden elektrikli süpürgeye, küçük ev aletlerinden televizyona kadar çok geniş bir ürün yelpazesiyle tüketicilerin her türlü ihtiyacına cevap veriyor. 'Müşteri odaklı üretim' ve 'Koşulsuz müşteri memnuniyeti' ilkeleri ile faaliyetlerini sürdüren Siemens, Almanya ve Avrupa'da olduğu gibi Türkiye'de de ankastre mutfak cihazları pazarında lider konumda bulunuyor.Tasarımdan üretime kadar her aşamada tüketici faydası temel alınarak geliştirilen ürünlerin; sağlam , güvenilir, yenilikçi ve estetik olarak tanımlanması Siemens'in elde ettiği en büyük kazançtır.

Türkiye'de Kısa Zamanda Hızlı Büyüme

Siemens Ev Teknolojisi, Türkiye pazarına ilk kez 1992 yılında sunulmuştur. BSH Ev Aletleri Tic. A.Ş. olarak Eylül 1997'den beri Siemens beyaz eşyalarını , küçük ev aletlerini, elektronik eşyalarını ve klimalarını pazarlamaktadır. Siemens 'Ev Teknolojisi' sloganıyla Türkiye'deki müşterilerinin kalbini kazanan şirket, 1998'de % 5 'lik pazar payına ve 51 milyon Euro'luk bir iş hacmine ulaşmıştır. Bu rakam 2000'de iki katın üzerinde bir artış göstermiş ve Siemens 122,7 milyon Euro'luk iş hacmi ve % 6'lık pazar payıyla Türkiye'de en hızlı büyüyen marka olmuştur. Türkiye' de büyüme potansiyeli en muhtemel segment olan ankastre cihazlarda halen pazar liderliğini % 35' lik bir pazar payıyla sürdürmeye devam eden Siemens markası için en iyi test biçimi tüketici tarafından denenmektir. Siemens, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de bu deneylerden başarıyla çıkmış olmanın onurunu ve sevincini yaşamaktadır.

Siemens'in Yenilikleri: Dün ve Bugün

Dünyanın ilk silindirli çamaşır makinesi olan Protos'u üreterek ev kadınlarını,elde yıkamanın zahmetinden kurtaran Siemens,ürün yelpazesinde bugün de en son teknolojik yenilikleri barındırıyor.

Buzdolabından mikrodalga fırına,çamaşır makinesiden elektrikli süpürgeye kadar çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Siemens, geliştirdiği ankastre ve solo ürünlerle teknolojiyi bizzat kendisi barındırıyor. İlk kendi kendini temizleme özelliğine sahip fırınları geliştiren, no-frost teknolojisi olan ilk derin dondurucuyu evlere sokan, kırışıklık önleme sistemine sahip ilk çamaşır makinesini ve ilk anti-bakteriyel gümüş bazlı bileşim AgION 'lu buzdolaplarını üreten Siemens, aradan geçen 159 yıl içerisinde birçok yeniliği beyaz eşya teknolojisine kazandırdı. İlk kurutmalı çamaşır makinelerini, dünyanın en geniş iç hacimli ilk buzdolaplarını ve tek tuşla çalışan ilk akıllı bulaşık makinesi 'Hi-Sense'i de geliştiren Siemens'ti.

2002 yılında ise Siemens, çamaşır yıkama teknolojisinin geldiği en son noktayı temsil eden SIWAMAT IQ 'yu piyasaya sundu. SIWAMAT IQ ile birlikte çamaşırların kirlilik oranına göre su ve elektrik miktarını kendisi belirleyen, kullanılması gereken deterjanı ekranında gösteren akıllı bir çamaşır makinesi geliştiren Siemens, aynı zamanda geleceğin konsepti olan akıllı evlerin ilk gelişmiş ürününü de vermiş oldu.

159 yıldır teknolojik gelişimlere öncülük yapmış olan Siemens, 2003 yılında tüketiciyi yine iki büyük yenilikle tanıştırdı. FlameTronic teknolojisine sahip dünyanın ilk tam elektronik kontrollü gazlı ocağı ve dünyanın en hızlı fırını QuantumSpeed. En yüksek standartta güvenlik sağlayan otomatik ocak kapama fonksiyonu, ateş kontrolü ve benzersiz ateşleme fonksiyonları ile FlameTronic, Siemens'in dünyadaki 'ilk ve tek'lerine en güzel örneklerden biridir. Bir ankastre harikası olan Siemens fırını QuantumSped ise mikrodalga, halojen ışın, geniş alanlı ızgara ve quartz ızgara pişirme fonksiyonlarını kullanarak pişirme süresini % 70'e varan oranlarda azaltıyor. Teknolojisinin yanısıra tasarımıyla da hayran bırakan QuantumSpeed, uluslararası Reddot 2002 tasarım ödülüne sahiptir.

Yine Reddot Tasarım Ödüllü başka bir ürün olan Siemens Kahve Makinası Surpresso serisinin temel amacı kahvenin aromasını ve zor elde edilen tadını korumak. Siemens Surpresso serisinin AromaWhirl sistemi de bunun için geliştirildi. Aroma Whril sistemi ile su, kahve granüllerine temas ederek kahvenin aromasını ve eşsiz lezzetini ortaya çıkarıyor.

Siemens, 2004 yılında da yeniliklerine devam etti. Bu yılın ilk yeniliği InterCooker 3 fırın serisi oldu. SymControl özelliğine sahip fırınlarda simetri ve kullanım mantığı ön planda tutularak yerleştirilmiş tuş ve düğmelerle fırın eskisinden daha rahat kontrol edilebiliyor. Siemens'in yeni seri fırınlarının dış ölçüleri değişmemesine karşın iç hacimde XL ölçülere ulaşıldı. Otomatik ActiveClean sistemi (pyorolitik) fırındaki kirlerin kimyasal temizlik maddeleri kullanmadan temizlenmesini sağlıyor EcoClean temizlik sisteminde ise yemek pişirme esnasında oksidasyon bazlı bir sistem sayesinde fırının kendi kendini temizlemesini sağlanıyor.

Siemens'in üstün teknolojisini gösteren bir başka ürün yüksek emiş gücüne ve dual filtreleme sistemine sahip Dynapower serisi elektrikli süpürgeler, ortamda tozdan eser bırakmıyor. Ultra HEPA hijyenik filtre sigara dumanını ve en ufak toz zerreciklerini bile emerek alerjik bünyelerin ihtiyaç duyduğu temizliği sağlıyor.

Siemens, 2004 yılında yaptığı diğer bir teknolojik atılım ise yeni nesil buzdolaplarını tüketicinin beğenisine sunması oldu. Soğutucu teknolojisinin geldiği son noktayı temsil eden yeni Siemens Hi-Sense yeni Siemens buzdolabı serisi, yiyeceklerin ısılarına göre derecesini ayarlayabilen Hi-Sense akıllı soğutma sistemi, tasarımı ve kolay kullanımıyla dikkat çekiyor. Siemens ısıyı "hisseden" yeni nesil akıllı buzdolabı serisiyle soğutma teknolojisinde yeni bir sayfa açıyor. Yeni nesil soğutucularda kullanılan AntiBakteriyel Sistemi sağlığınızı gümüş iyonları sayesinde koruyor. Buzdolabının iç yüzeyleri üzerinde bakteri ve mantar oluşumunu güvenilir biçimde engelleyen AgIon teknolojisi rakipsizliğini sürdürüyor

Tasarrufun ekonomik koşullarla paralel olarak giderek önem kazandığı, özellikle beyaz eşyalarda düşük enerji kullanımı-yüksek verimlilik ilkesinin ön plana çıktığı günümüzde, Siemens'in yeni soğutucu serisi de "A Sınıfı Enerji Etiketi" sahibi. A sınıfı Siemens ürünleri % 26 daha az enerji kullanarak çevreci özelliklerini koruyorlar.

Teknolojik gelişmeleri sürdüren Siemens önümüzdeki dönemde Infrared teknolojisi ile çalışan Sensor Cruiser akıllı temizli robotunu,en uzun kabloların bile erişemeyeceği alanlara erişen ilk kablosuz elektrik süpürgesi Free & Mobile ile CoolMedia soğutucu serisini Türk tüketicilerinin beğenisine sunmayı hedefliyor. Geleceğin teknolojisine sahip olan CoolMedia soğutucular, kapak üzerine yerleştirilen LCD ekran sayesinde TV seyretmeyi mümkün kılıyor.

Tüm bu emniyetli ve işlevsel ev aletleri Siemens teknolojisinin örneklerini sunmaktadır.Yüzde 99 geri dönüşümlü maddelerden üretilen ev aletlerimiz Siemens' in çevre korumaya olan bağlılığının da açık göstergeleridir.
 
Bugün beyazeşyadan gidiyorsun kardeşim.Merak ediyordum bende nasıl ortaya çıktıklarını sağol güzel bilgiler için..:Entusiasmado::Entusiasmado:
 
Her iki konudaki markalar beyaz eşya olarak bilinmekte halbuki bu Alman markaları Dünya Teknolojisine öncü olmuş ve ilkleri bulan firmalardır ve kurucuları ise yine aynı şekilde çok önemli mucitlerdir..bugün biraz Alman ekolüne duyduğum hayranlık sebebiyle Alman markaları ve endüstrisine yer verdim gerçektende övgüyü hakediyorlar Teknolojinin asıl mucidi Abd Değil Alman'lardır her buluşta her cihazda her makinada onların parmağı var Saygı duymayı hakediyorlar..
 
Üst Alt