Erman Toroğlu mu, Ahmet Çakar mı?

Son 25 yılda gerek sahadaki tavırları gerek kararlarıyla Türk futbolunun en popüler iki hakemiydi Erman Toroğlu ve Ahmet Çakar. Hakemlik sonrası ikisi de televizyon
dünyasına girdi ve ünlerini daha da pekiştiren birer şovmen dönüştü. İkisi de polemikçi. Aralarındaki o gizli rekabet ise hiç bitmedi.

Alp ULAGAY / GAZETE HABERTÜRK - HT CUMARTESİ

ERMAN TOROĞLU

20 YIL KABZIMALLIK YAPTI

1948’de Mersin’de doğdu, Ankara’da büyüdü. İlkokulda bile sınıf başkanıydı. Memur babasına yük olmamak için lisede Ankara Oteli’nin inşaatında kontrolörlük yapıp harçlığını çıkardı. Ankara Üniversitesi Kamu Yönetimi’ni bitirdi. 1984’ten sonra 20 yıl kabzımallık yaptı.

ANKARAGÜCÜ’NÜN SERT OYUNCUSU

1965’te Gençlerbirliği genç takımında futbola başladı. Kısa sürede A takıma çıktı. Sonra Güneşspor ve 10 yıl da Ankaragücü’nde forma giydi. Sert oyunuyla tanındı. Mersin İdman Yurdu ve Şekerspor’da da oynayıp kramponları rafa kaldırdı.

GEÇ BAŞLADI, YILDIZ OLDU

36 gibi geç bir yaşta hakemliğe başladı. Sadece dört yılda uluslararası düzeye çıktı. “Haşarı futbolcuyu severim ama benden kurnazsa hiç affetmem” sözleriyle özetlenebilecek bir stili vardı saha içinde. Hem otoriterdi hem şovmen. Az kart, bol nasihat ilkesiyle düdük çaldı.

UNUTULMAZ HATALARI

Kariyerinin son döneminde üst üste çok büyük hatalar yaptı. Trabzonspor maçında Galatasaraylı Okan Buruk’un ayağının kırılmasını sarı kartla geçiştirdi. Fenerbahçeli Tanju Çolak’ın topu koluyla alıp Beşiktaş’a gol atmasını görmedi.

AYAKKABI MERAKLISI VE İYİ AŞÇI

Rakı ve sigara içmiyor. Cin seviyor. Her gün düzenli spor yapıyor. Ayakkabı meraklısı. Şık ayakkabı görünce markasına ve fiyatına bakmadan alıyor. İyi yemek pişiriyor. Tatlı ve pasta konusunda çok başarılı.

TİTİZ EV ERKEĞİ

Lise yıllarında tanıştığı Şükran Toroğlu ile evli. İki oğlu var. Oğullarının doğumundan önce karısı tam altı kez düşük yaptığı için bütün ev işlerini üstlenmiş; yani hamarat bir yönü var. Buzdolabında tabakta domates görse bile sinirleniyor, gündelikçinin hatalarını tek tek buluyor.

HINCAL ULUÇ İLE BAŞLADI

1993 yılı sonunda devre arasında düdüğünü astı ve televizyona seri bir geçiş yaptı. O zamanki yakın dostu Hıncal Uluç ile birlikte hakem kararlarını eleştiren Kale Arkası programıyla, futbolseverlere kuralların püf noktalarını öğretti. Tuvalet kağıtları, su şişeleri gibi yardımcı malzelemelerle iyi bir gece eğlencesi sundu.

MARATON EFSANESİ

1996’da Şansal Büyüka ile birlikte Maraton efsanesini başlattı. Erman Toroğlu, hakem kararları ağırlıklı yorumlarıyla Türkiye’nin bir numaralı futbol yorumcusu oldu. Pastırmalı, pideli ve bol cinsel çağrışımlı sözleriyle her pazar bir şov sundu adeta.

ÖYLE BİR GAF YAPTI Kİ...

Gafı bol yorumcunun 2005’te Gençlerbirliği maçından sonra evlenecek Ümit Karan’a söyledikleri unutulmazdı: “Bütün golleri bu akşam attın, yarın ne yapacaksın?” “Kabzımalın sporda ne işi var” diyenlere “Patlıcandan, biberden, özellikle hıyardan anlarım” cevabını da bu sayede yapıştırdı.

BAŞARISIZ POLİTİKACI

Bursaspor’un eski başkanı ve işadamı Cavit Çağlar ile yakın dostlukları vardı. Süleyman Demirel’in sağ kolu da olan Çağlar’ın ısrarıyla, aktif hakemlik döneminde Mersin’den milletvekili adayı oldu. Kazanamadığını maç dönüşü uçakta öğrendi.

AHMET ÇAKAR

HEM HEKİMDİ HEM HAKEM

Ailesi Kafkas kökenli. 1962 İstanbul doğumlu. İstanbul Erkek Lisesi’nde yatılı
okudu, Almancasını geliştirmek için Avrupa’da gençlik kamplarına katıldı. Doktor babası Mustafa Çakar’ın etkisiyle İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Pratisyen hekimlik yaptı. Hakemlikle hekimliği birarada götürdü.

AMATÖR FUTBOLCUYDU

Hiç profesyonel olarak futbol oynamadı. Amatör lisansla İstanbul Üniversitesi takımında top koşturdu. Ama o dönemin şartları nedeniyle futbola devam edemedi. Belki de bu sayede hakemliğe genç yaşta başladı.

DÜNYA GENÇLER FİNALİNİ YÖNETTİ

26 yaşında 1. Lig hakemiydi. 1990-91 onun yükseliş sezonuydu. Derbileri
yönetiyor, kendisinden beş-altı yaş büyük futbolculara otoritesini gösteriyordu.1993’te Dünya Gençler Şampiyonası finalini yönetti. Şampiyonlar
Ligi maçlarında düdük çaldı. Kilo sorunu önünü kesti, 1997’de hakemliği bıraktı.

TARTIŞMALI KARARLARI

Hakemlikte yükseliş döneminde aynı zamanda en tartışmalı kararlarından birini verdi. Kasım 1991’de, Fenerbahçe-Beşiktaş maçının son dakikalarında, Şifo Mehmet’in siyah-beyazlılar için kaydettiği golde topun çizgiyi geçip geçmediği yıllarca konuşuldu.

MİDESİNE KELEPÇE TAKTIRDI

Klasik müzik dinlemeyi, satranç oynamayı, dostlarıyla yemek yiyip sohbet etmeyi seviyor. Ama en bayıldığı şey ailesiyle tatile çıkmak. Fazla kilolarından kurtulmak için bir buçuk yıl önce midesine kelepçe taktırdı, 43 kilo verdi.

EVİNE ÇOK BAĞLI

Karısı koyu bir Fenerbahçeli. Hatta 15 yıl önce kayınpederiyle bir olup ona baskı
yapmışlar, Çakar tavrını koymuş. Biri 16, diğeri 14 yaşında iki kızı var. Kendi
ifadesine göre evine çok bağlı, hatta kılıbık bir adam. Eşi, onun derbederliğinden şikayetçi.

BİKİNİ İDDİASINI KAYBETTİ

İki sezon önce Sevilla-Fenerbahçe şampiyonlar ligi maçı öncesi televizyon
programı sırasında “Fenerbahçe bu turu geçsin, bikini giyerim” dedi. FB, turu geçince onlarca internet sitesi ve gazete, Çakar’ın bikini giymiş fotomontajlarını yayınladı.

İYİ ÇOCUKTU, SEVİMSİZ OLDU

Futbol yorumculuğuna başladığında da hakemlikteki gibi ‘iyi çocuk’ imajını sürdürdü. Ama reytingin polemikte olduğunu anlayınca tarz değiştirdi, ‘sevimsiz ama izlenen bir yorumcu’ya dönüştü. Birlikte programyaptığı İlker Yasin’le bile kavga etti.

SIKI POLEMİKÇİ

Asıl ününü Serhat Ulueren’in sunduğu Telegol’deki sıkı polemikçi tavrıyla yaptı. Programda yaş ve statü ayırt etmeden herkesi kıyasıya eleştirmesi ününü daha da pekiştirdi. Hatta zaman zaman Ulueren bile onu durdurmakta zorlandı.

YARIŞMA SUNUCUSU

TV yorumculuğundaki namı yürüyünce başka sunuculuk teklifleri aldı. Otoriter
yarışma sunucusu olarak Şansa Bak’ı sundu. Yarışmacıları hem heyecanlandırdı hem azarladı. başka bir yarışmada, ‘Ahmet Çakar’la Zor Karar’da da aynı alaycı tavrı sürdürdü.
haberturk

HANGİSİ DAHA ŞOVMEN?
 
Üst Alt