Erkeklerde Estetik Meme Ameliyatları Artıyor

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba
Aşırı şişmanlık veya hormonal sebepler nedeniyle büyüyen ve sarkan erkek memeleri, liposuction ile
alınıp; yerine kaslı bir bölge oluşturuluyor.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, günümüzde estetik cerrahinin sunduğu imkânlarla bir insanı adeta baştan aşağı yenilemenin mümkün olduğunu söyledi. Erkeklerde en fazla yapılan ameliyatın, tıpkı kadınlarda da olduğu gibi buruna uygulanan estetik olduğunu açıklayan Prof. Dr. Kışlaoğlu, Genelde genç kesim yani 18- 25 yaş grubu erkekler, burun ameliyatı yaptırır. Mevsimsel olarak bakıldığında ise erkeklerde en fazla istenen ameliyat jinekomasti yani meme büyümesi ameliyatıdır. dedi. Prof. Dr. Kışlaoğlu, estetik meme operasyonları ile ilgili bilgilerini paylaştı:

Erkeklerin memeleri neden büyür?

Bunun birçok nedeni vardır. En önemlisi hormonal nedenlerden kaynaklanan meme büyümesidir. Başta östrojen ve progesteron olmak üzere; hormonlar meme dokusunun karmaşık biyolojik denetimini yönetmektedir. Erkeklik hormonları ise östrojenin meme dokusu üzerindeki etkilerini engellemektedir. Özellikle ergenlik çağından sonra, genç erkekler bu sorundan oldukça şikâyetçidir. Bu nedenle ameliyat edilmeden önce hormon tetkikleri yapılarak, bunlarla ilgili östrojen hormonu daha fazla üretiliyorsa, öncelikle onlar tedavi edilmelidir. Diğer neden ise geçirilen bazı hastalıklardır. Siroz gibi ağır karaciğer bozuklukları olan hastalarda meme büyümesi oldukça sık görülür. Bazı ilaçlar da hormonları etkileyerek jinekomastiye neden olabilir. Aşırı şişmanlığa bağlı olarak ortaya çıkan meme büyümesi, en çok karşılaşılan durumlardandır. Şişmanlık yani kötü beslenme koşullarına bağlı jinekomasti her yaşta görülebilmektedir.

Erkekte jinekomasti ameliyatı nasıl yapılır?

Jinekomasti ameliyatı, plastik cerrahın veya hastanın seçimine bağlı olarak genel veya lokal anestezi altında, günlük cerrahi ameliyat olarak uygulanır. Eğer büyüyen meme bezi yumuşak ve yağlı ise sadece liposuction yeterli olabilir. Ama sert ve büyük jinekomastilerin açık teknik ile çıkarılması gerekir. Meme ucunun altında, daire ile renkli kısmın birleşme hattında yarım daire şeklinde bir kesik yapılır ve meme bezi buradan çıkarılır. Gerekiyorsa liposuction da yapılabilir. Son dönemde keserek almak yerine, içerideki yağ ve meme dokusunu eritip almak, daha iyi çözüm vermektedir.

Uygulama süresi ve günlük hayata dönüş:

Operasyon süresi, ortalama 1 saat olup, ağrılı bir ameliyat olmadığından hastanede yatmayı gerektirmez. Hastalar 1-2 gün içinde normal hayatına dönebilir, hasta aynı gün evine gider ve ertesi gün çalışmaya başlayabilir. Erken dönemde morluk ve şişlik, ameliyat bölgesinde uyuşukluk hemen her hastada görülen rahatsızlıklardır. Fakat 1 haftadan sonra morluklar geçer. Jinekomasti düzeltilmesi, fazla ağrılı bir işlem değildir. Basit ağrı kesicilerle ağrı engellenir.

Sarkmalar oluşmaz:

Erkeklerin derileri daha sıkıdır. O bölgelerde pek sarkma olmaz. 1-2 ayda tamamen deri toplar. İlk 1 haftadan sonra şişlik gider. Ameliyattan sonra aşırı kilo alınmadığı sürece göğüslerde büyüme görülmez.

Erkek memelerini küçültüp kas oluşturmak:

Bu işlemle erkek memelerini küçültülebilir ancak kişi kas istiyorsa, bunu kendisi spor yaparak gerçekleştirmelidir. Meme dokusunun arkasında zaten kas vardır. Ayrıca isteğe bağlı olarak ileri düzeyde kas görüntüsü veren protezler de konabilir. Bu silikon protezler kollara, meme bölgesine, sırta ya da vücudun diğer kas görüntüsü isteyen bölgelerine uygulanabilir.
MSN Erkek
 
Üst Alt