Erkekler duydunuzmu,Araştırmaya göre evin reisi kadınlarmış..

TÜSİAV tarafından ailede bütçeyi kimin yönettiği ve daha çok kimin sözünün geçtiğine ilişkin yapılan bir araştırmaya göre kadınlar evin bütçesini yönetmek, tatile gidilecek yeri belirlemek, alınacak eve karar vermek ve televizyon kumandasına sahip olmak gibi konularda erkeklerden daha fazla söz sahibi durumunda bulunuyor.

Anket çalışmasında, ankete katılan kişilere yöneltilen aile içerisinde kararları nasıl alırsınız? şeklindeki bir soruya kadınların yüzde 45i, erkeklerin ise yüzde 55i kararları müşterek olarak aldıkları yanıtını verdi.

Ayrıca, kadınların yüzde 60ı aldıkları kararları çocuklarına da sorduklarını söylerken, karalarını çocuklarını soran erkeklerin oranı ise sadece yüzde 30da kaldı.

EV BÜTÇESİNİ KADINLAR YÖNETİYOR

Ev bütçesinin yönetiminde ise yine kadınlar söz sahibi. Ankete katılanların yüzde 62si evin bütçesini kadınların yönettiğini söylerken, yüzde 30u erkeklerin yönettiğini, yüzde 8i ise beraber yönettiklerini belirtti.

Ayrıca evin ihtiyaçlarını kimin yaptığı sorusuna ise katılımcıların yüzde 65i kadınların yaptığı, yüzde 25i erkeklerin yaptığı ve yüzde 19u ise beraber yaptıkları yanıtını verdi.

TATİLE GİDİLECEK YERİ KADIN, ALINACAK ARABAYI ERKEK BELİRLİYOR

Yapılan çalışma kadınların tatile gidilecek yerin seçimi konusunda erkeklere pek söz hakkı tanımadığı sonucunu ortaya çıkardı. Ankete katılanların yüzde 51i seyahate gidilecek yeri kadınların tayin ettiğini belirtirken, yüzde 30u erkeklerin belirlediğini ve yüzde 19u ise beraber belirlediklerini söyledi.

Bununla birlikte, evde televizyon kumandasında da kadınlarla çocukların söz sahibi olduğu ortaya çıktı.

Ancak erkeklerin araba seçiminde kadınlardan daha fazla söz sahibi olduğu belirlendi.

Ankete katılanların yüzde 40ı araba alırken kararı erkeklerin verdiğini söylerken, kadınların, çocukların ve müşterek karar aldıklarını söyleyenlerin oranı yüzde 20de kaldı.

EV İŞLERİNİ KADINLAR YAPIYOR DİYENLERİN ORANI YÜZDE 80

Anket çalışmasında ev alırken kararı kimin verdiğine ilişkin soruya, katılımcıların yüzde 45i kadınların, yüzde 44ü erkeklerin, yüzde 5i çocukların ve yüzde 6sı ise müşterek karar aldıkları yanıtını verdi.

Ev işlerini kimin yaptığına ilişkin soruya ise katılımcıların yüzde 80i ev işini kadınlar yapıyor cevabını verdi. Ayrıca erkeklerin yüzde 10u ev işlerinde kadınlara yardımcı olduğunu söylerken, yüzde 10luk kısım ise ev işlerine elini dahi sürmediği karşılığını verdi.

ERKEKLER KADINLARIN SORU SORMASINI, KADINLAR İSE ERKEKLERİN EVE GEÇ GELMESİNİ KAVGA NEDENİ SAYIYOR

Anket çalışması evde kavganın nelerden çıktığını da ortaya çıkardı. Buna göre kadınların yüzde 30u erkeklerin eve geç gelmesini ve yüzde 10u ise içki ve sigara içilmesini kavga nedeni olarak görüyor. Yine kavga etmediğini söyleyen kadınların oranı da yüzde 30 olarak gerçekleşti.

Erkeklerin ise yüzde 60ı kadınların kendilerine istemedikleri soruları sormasını kavga nedeni olarak görüyor.

Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı Emlak Sektör Kurul Başkanı ve Kamuoyu Araştırmaları Anket Sorumlusu Salim Taşçı ise ankete ilişkin değerlendirmesinde her konuda hakimiyetin biraz da olsa bayanlara geçtiğinin ortaya çıktığının görüldüğünü belirterek, Çoğu yerde bayanların karar mekanizmasında önde gelmeleri en azından eşitlik prensibini yakaladıklarını gösteriyor dedi.
(ANKA)
 
Adam bir kitapçıya girer:
-'evin reisi erkektir' adlı kitabı alabilir miyim?
satıcı bayan:
-malesef beyefendi masal kitabı satmıyoruz...:))

Ne kadın ne erkek evin reisi çocuklar..:)
 
Bu araştırma nerede yapılmış acaba ? Nişantaşında mı ?

Şöyle biraz daha orta Anadolu ve doğuya gidin bakalım. Evin reisi kadın mı yoksa erkeği imparator mu ?

:))
 
Üst Alt