Erkekler acınacak halde!

Konu sağlık olduğunda erkekler kadınlardan daha kötü durumda..

Erkeklerin sık karşılaştığı rahatsızlıklar listesi sağlıksız yaşamla yakından ilgili. Olası nedenler arasında içki ve sigara içmek, kötü beslenmek ve spor yapmamak var. Erkeklerin kadınlara göre kanser olma ve kanserden ölme olasılıkları daha fazla. Ayrıca, kalp hastalıkları ve obezite de erkeklere kadınlara olduğundan daha çok zarar veriyor.

'Erkekler yardım almıyor'
Konu mutluluk olduğunda da, intihar oranlarının gösterdiği, kadınların daha iyi durumda olduğu. Yardım kuruluşu Samaritans'dan Nicola Peckett'e göre, intiharların erkeklerde daha sık görülmesinin nedeni "erkeklerin yardım isteme konusunda çok kötü olması" olabilir. Uzmanlar ayrıca, erkeklerin ihtiyaçları olduğunda tıbbi yardım almak konusunda da iyi olmadığını söylüyor.

Genç ölümler çok fazla
Londra merkezli erkek sağlığı forumu, bu durumu düzeltmek amacıyla yeni bir kampanya başlatıyor. Foruma göre, çok fazla sayıda erkek, genç yaşlarda ölüyor. İngiltere'de erkek nüfusunun yüzde 42'si 75 yaşından önce ölüyor. Kadınlar için ise bu oran yüzde 26. Erkek ölümlerinin en büyük nedeni kalp krizi ve inmeler. Bu dolaşım hastalıkları her 100 bin erkekten 300'ünün ölümüne neden oluyor.

BBC
 
Üst Alt