Enginar Sindirim Sistemi Dostu

Nil@y

Eski Üye
Enginar,karaciğer,böbrek, bağırsak ve safra kesesi için yararlı.

Enginarın içindeki "ciarin" adlı madde nedeniyle karaciğer, safra kesesi, böbrekler ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olduğu bildirildi.
Uludağ Üniversitesi (UÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Vedat Şeniz, ilkbahar aylarından itibaren tezgahlara çıkan ve yazın habercisi olan enginarın tipik bir Akdeniz bitkisi olduğunu belirtti.

Eski çağlardan beri bilinen ve kral sofralarının en geçerli yemeği olarak anılan enginarın, "çok yıllık" bir bitki olduğunu ifade eden Şeniz, "Enginarın besin değeri çok yüksektir. Birçok sebze türünden farklı olarak yüksek düzeyde karbonhidrat ve protein içerir. A, D, D2, B6 ve C vitaminlerini içinde barındırır" dedi.Mineral maddelerce de son derece zengin olan enginarın kalsiyum, magnezyum, manganez ve fosfor içeriğiyle dikkat çektiğini belirten Şeniz, "Enginarda bulunan 'ciarin' isimli madde karaciğer, safra kesesi, böbrekler ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Enginar, ayrıca romatizma, üre, kolesterol ve damar sertliğini de iyi gelir. Sebze olarak yenmesinin yanı sıra yapraklarının da kaynatılarak suyunun içilmesi faydalı. Sağlık için mevsiminde enginar tüketilmeli. Aslında sağlık açısından mevsiminde hangi meyveyi hangi sebzeyi yersek yiyelim faydalıdır." diye konuştu.

Türkiye'de "erkenci ve geççi" çeşitleri bulunan enginarın pazarlarda yüksek değer bulduğunu anlatan Şeniz, bu değerli sebzenin yabancı ülkelerde çocuk mamalarının yapımında, kozmetikte, içki ve boya sanayisinde de kullanıldığına işaret etti.

Habervakti
 
enginar pek yaygin ve sevilen bir sebze degil, italya ve yunanistan bunu cok guzel isleyip
ticarii hale getirmis. soguk yiyecekler arasinda buyuk bir yeri var.
bizde ise bazi yerlerde cok yeniyor bazi yerlerde bilinmiyor bile ,

mesela Kereviz sebzesi de harikadir. ama yapmasini bilen pek yoktur, yapan da iyi yapar :).

yaygin degil bazi seyler. ama mineral ve vitamin deposudur
 
Üst Alt