• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Enformasyon Savaşında Son Halka: Kafa Kesme Görüntüleri

Okunuyor :
Enformasyon Savaşında Son Halka: Kafa Kesme Görüntüleri

whamzaw

Acemi
Üye
Suriyeli devrimcilerle Beşşar Esad rejimi yanlıları arasında uzun bir süredir devam eden enformasyon savaşına bir yenisi daha eklendi.

"Katledildikten sonra Asi nehrine atılan Suriyelilerin, devrimciler mi yoksa Esad yanlıları mı?" olduğu tartışmasından sonra şimdi de kafa kesme görüntüsü gündemde.

İlk önce Beşşar Esad yanlıları tarafından Dera'daki halk mücadelesini karalamak için kullanılan video, şimdi de Beşşar Esad rejimine karşı kullanıldı. Beşşar Esad yanlıları ve karşıtları tarafından kullanılan bu videoda yaşananlar, 2 yıl önce Irak'ta meydana geldi.

"Kafası Kopartılan, Suriyeli Gençtir" İddiası

Dünyada sadece Türkiye’deki Suriyeli devrimcilere destek veren haber sitelerinde yayınlanan habere göre Esad yanlısı güçler, Suriyeli bir gencin kafasını sokak ortasında kesti. Kafa kesme olayını Türkiye kamuoyuna duyuran Timetürk'teki haberde (1) “Esad'a bağlı Baas güçleri, sokak ortasında yakaladıları gençin kafasını kestiler. Gençin Allahü Ekber çığlıkları arasında bir çırpıda koparılan kafasını sokak ortasına attılar. Suriyeliler, bu görüntülerin bugün Deyr ez-Zor'da yaşandığını belirtti” ifadelerine yer verildi. Habere kaynak olarak youtube'da (2) yayınlanan bu video gösterildi. Videoyu, bu şekilde Youtube'de yayınlayan sadece Faslı bir kişi.

Türkiye’deki haber sitelerinde yayınlanan haberlere yazılan yorumlarla Yotube’deki bu videoyu izleyen Arapların yazdıkları yorumlar birbirinden oldukça farklı.

Türkiye’deki haberlere yorum yazanlar, söz konusu haberden hareketle, Esad rejimini kınarken Youtube’deki yorumcuların daha soğun kanlı yaklaştıkları görülmekte. Yorumculara göre videoki kafa kesme olayının Suriye’de değil Irak’ta üstelik yıllar önce yaşandığını vurgulamaktalar. İsrahaber’in görüşlerine başvurduğu Suriyeli devrimciler de bu videonun Suriye’de değil Irak’ta yaşandığını doğrulamaktalar.

"Kafası Kopartılan, Suriye Polisidir" İddiası

Özellikle de Youtube'deki yorum farklılıkları bizlerde, söz konusu haberin doğru olup olmadığı hususunki soru işaretlerinin oluşmasına yol açtı. Çalışmalarımız sonucunda aynı videonun, Mayıs ayı içerisinde Esad yanlıları tarafından da kullanıldığı bilgisine ulaştık.

Esad rejimini suçlayan bu video, Mayıs ayı içerisinde de Esad yanlıları tarafından devrimcileri karalamak için kullanıldı (3). Habere göre kafa kesme olayı Dera’da yaşandı. Öldürenler, İslamcılarken öldürülen kişi ise Suriye emniyet güçlerinin bir üyesi.

Kafa Kesme Olayı, Irak'ta Yaşandı

Esad yanlılarının, Irak’ta yaşanan bu videoyu Suriyeli devrimcilere karşı kullanmasına tepki gösteren antigovdr (4) adlı bir devrimci, “kafa kesenler, Iraklı direnişçilerdir” bilgisine ulaştı (5). İntikam ve uyarı amacıyla kafası kesilen kişi ise Mukteda Sadr liderliğindeki Mehdi Ordusu’nun bir neferi.

antigovdr‘in iddiasını güçlendiren en önemli delil, bu videodan alınan fotoğrafların Eylül 2009’da forum sayfalarında yayınlanmış olması. Yayınlandığı tespit edilen forum sayfalarından birisi de aljazeeratalk (6). http://israhaber.com/resim/haber/irak_syria.png (7) el Cezire'nin forum sayfasında da görüleceği üzere, bugün Suriye'de yaşandığı iddia edilen videodan alınan fotoğraflar, 10.09.2010 tarihinde "Gadab" adlı kullanıcı tarafından paylaşılmış.

Aynı videonun önce Beşşar Esad yanlıları ve sonrasında da karşıtları tarafından yayınlanması, Suriye’den gelen haberlere ilişkin zihinlerde oluşan soru işaretlerini artırıyor.

Çünkü Türkiye medyasının, yıllar önce başka ülkede olan olayları, bugün yaşanıyor gibi sunması bir ilk değil. Daha öncesinde de Hizbullah'la 14 Mart güçleri arasında 2008 yılında Lübnan'da yaşanan çatışma, Türkiye meydasında "Hizbullah, Suriye'den Lübnan'a kaçan göstericilere işkence ediyor" şeklinde yer bulmuştu.

Bundan ötürü Suriye'ye ilişkin haberlerin gelişi güzel, incelemeden ve ilgili kişilere doğrulatmaksızın yayınlanmamasını zorunlu hale getiriyor.

1- Sokak ortasında kafa kesiyorlar (video)

2-

3-

4- كذب النظام السوري بقضيه ذبح عناصر الامن بالدليل القاطع « Free For Syrian

5-

6- http://webcache.googleusercontent.c...BL5YeZy4J:94.236.120.196/forum/showthread.php

%3Ft%3D280938+http://94.236.120.196/forum/showthread.php

%3Ft%3D280938&cd=1&hl=tr&ct=clnk&gl=tr&source=www.google.com.tr

7- http://israhaber.com/resim/haber/irak_syria.png

isra haber
Kaynak: Enformasyon Savaşında Son Halka: Kafa Kesme Görüntüleri 09.08.2011, 00:00:25 - isra haber
 
Üst Alt