Enerjinin Hacmi Var Mıdır?

Evet arkadaşlar, uzun zamandır aklıma takılan sorudur.
Gerçi mantıken bazı açıklamalar getirebiliyorum ama tatmin olamıyorum yine de.

Enerjinin hacmi var mıdır; bu konuda fikri, bilgisi olan herkesin bildiklerini, duyduklarını, düşündüklerini bizimle paylaşmasını rica ediyorum.

Bu sorunun cevabını ne internet aleminden ne de fizik öğretmenlerinden öğrenebildim. :)
Böyle bir başlık ise hiçbir yerde yok!

Buyrun arkadaşlar meydan sizin.
Bu konu hakkında net aleminde ilk yorum yapan ve tarih olan sizler olacaksınız:prv:

ENERJİNİN HACMİ VAR MIDIR?

heheh ben ne desem zıddını dicen sn sosyalist en iysi karışmiim .kendi aklın ve biliminle çöz problemini.

Diplomalı arkadaşlar lütfen ama :)
Soru çok basit:
Bunu bilmeyecek ne var şimidi:shocked:

Çamur atmakla, dilomayla övünmekle olmaz bu işler.
Bilmiyorsanız konuşmayacaksınız...

Sanırım formumuzun günlük 100 binin üzerinde ziyaretçisi var,
size sesleniyorum sayın ziyaretçiler:
Enerjinin Hacmi Var mıdır?

SORU :
İLK madde nasıl meydana geldi?
Enerjinin hacmi var mıdır?

CEVAP
Evrim Ağacı

Merhabalar,
İlk sorunuzun kökeni, ikinci sorunuzun öznesi olan enerjidir. Yani madde, enerji demektir. Madde, enerjinin yoğunlaşmış halidir. Dolayısıyla biz, bu soruyla, dolaylı yoldan enerjinin nasıl oluştuğunu sormuşuzdur. Bizler, enerjinin Büyük Patlama sürecinin hemen başlangıç kısmında, uzay ve zaman ile beraber oluştuğunu biliyoruz. Bu unsurları oluşturan şey her neyse, o şeyi henüz bilmiyoruz; ancak oluşum sürecine dair birtakım modeller oluşturabiliyoruz. Örneğin kuantum dalgalanmaları dediğimiz olgu, Fizik biliminin işleyişinden habersiz filozoflar tarafından, sürekli istismar edilen bir olgu olmasına rağmen, enerji, uzay ve zamanı oluşturan süreç hakkında birçok tutarlı parametreyi bize sunar. Bugün madde açısından yoksun uzayda, sürekli kendi kendine oluşup yok olan parçacıkları biliyoruz. Bu parçacıkların oluşmasına veya yok olmasına, herhangi bir şey sebep olmuyor. Kısaca nedensel bir durum söz konusu değil. Evrenimizin de bir zamanlar kuantum ölçeklerinde olduğunu düşündüğümüzde, evrenin, dolayısıyla enerjinin meydana geldiği noktayı, bir ''hiçlikten kopuş'' olarak düşünemeyiz. Burada fizik bilimi durur ve daha fazla veri ister. Dolayısıyla sorunuz, biraz cevapsız kalır.

İkinci sorunuzun cevabı, net bir biçimde ''Hayır''dır. Hacim demek, uzayda işgal edilen yer demektir; evrenden, maddenin kendisi dışında kalan evreni çıkardığımızda geriye kalan kısımdır. Enerji, uzayda yer işgal etmez; bir iş yapabilme potansiyelidir; yeteneğidir. Yeteri kadar enerji yoğunlaştırdığımızda, madde oluşur. Esasında CERN'de, yüksek enerjilerde aranan parçacıkların ortaya çıkması, buna çok güzel bir örnektir. Ancak enerjinin tek başına bir hacmi olduğu söylenemez.

Sevgiler.
EO

Çok teşekkür ederim, emeğinize sağlık.

Enerjinin hacmi var mı diye sormamın nedeni, aşağıdaki Büyük Patlama'nın tanımlanmasından kaynaklanmaktaydı:

''...evren, ''SIFIR HACİMLİ'' ve çok yüksek bir enerji potansiyeline sahip, sıkışmış bir noktanın patlamasıyla oluştu'' denmektedir. Bu nedenle öyle sormuştum.

Aslında bu konuda sormam gereken o kadar çok şey var ki:)

SORU :
Mesela; evren hala hızla genişlemeye devam ediyor ve genişleyen bir ŞEY vardır, bu ŞEYe enerji dememiz gerekmiyor mu?

Bu genişlemeden dolayı evrenin bir yerlerde, bir şey içinde (başka evrenler içinde mesela) bir alan kapladığını düşünebilir miyiz?

Bu bağlamda evreni oluşturan ŞEYe enerjinin kapladığı alan, dolayısıyla enerjinin hacmi diyebilir miyiz?

CEVAP
Evrim Ağacı

Tekrar merhaba,
Genişleyen şeyin evren olduğunu, gözlemlerle anlıyoruz. Büyük galaksi kümelerinin birbirinden uzaklaşması, uzayın dokusunda bir genişleme olduğunu bizlere gösterir. Enerji dediğimiz ve çok kapsamlı kullanımı olan olgunun bir formu, karanlık enerji ise evreni genişleten enerji olarak varsayılıyor. Yani evrenin genişlemesinin mekanizmasında rol alan bir enerji formu var; ancak genel olarak enerjinin genişlemesi gibi bir durum söz konusu değil.

Evrenin nerede genişlediği, fiziğin ötesinde, metafiziksel bir sorudur; zira bizlerin gözlemlerinin, deneylerinin henüz yetişmediği noktalar için oluşturulmuş bir sorudur. Ancak buna rağmen, çalışmalar devam etmektedir. Örneğin bu yaz derinlemesine ele alacağımız çoklu evrenler teorisi, evrenimizin, diğer evrenler gibi, bir ortamda genişleyen kabarcıklar gibi olduğunu söyler. Bunu da Alan Guth'un terminolojisiyle, ''eternal inflation'' (sonsuz genişleme) diye ifade edilen olgu ile açıklarız.

Üçüncü sorunuzda enerjinin, evrenin dokusunu oluşturup oluşturmadığını sormuşsunuz kanımızca; hayır. Evrenin dokusunda, daha kuantum mekaniksel, daha belirsiz olaylar hakimdir. Belirsizlik ilkesi uyarınca, hiçbir nedene bağlı olmadan oluşup kaybolan parçacıklar, uzayın dokusunu oluşturur. Ancak enerjiye sahip olup olmadıkları bile belirsizdir.

Sevgiler.
EO

TEŞEKKÜRLER EVRİM AĞACI
evrimagaci.org

E=mc"2 m=0 için e=0 dolayısıyla var tabi. ister potansiyel ister kinetik enerji olsun bir enerjiden bir işten bahsediyorsak kütlede geçerlidir.w=f.x f=m.a w işini yer çekimi yapsın bunun için bir f kullanılır bu f de ea\c ye denk gelicektir yani w=eax\c olur bir iş varsa gerek kütlesel gerek konumsal gerek kimyasal gerek diğer türlü enerji harcanır yani demek istediğim potansiyel enerji ne lan o zaman diyecek olursanız yerçekiminin yaptığı iştir nemi olur? tahminimce dünyanın hızı yavaşlar.vallahi lise bilgisi bu kadar oluyor :D