• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

En yaygın bilimsel iddialar

  • Konbuyu başlatan YukseLL
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
En yaygın bilimsel iddialar

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Bilim teknik sitesi LiveScience, ziyaretçilerinin oylamalarına dayanarak kimi doğru, kimi yanlış en yaygın bilimsel mitlerden oluşan bir liste hazırladı.

Buna göre Ay’da yerçekimi olmadığı inanışı, en bilinen efsane olarak kabul ediliyor. Hemen ardından ise güney yarımkürede Dünya’nın dönüş yönü nedeniyle suyun tersine aktığı miti geliyor.

Sıralama şöyle devam ediyor:

3- Haşhaşlı çörek yemek afyon kullanımına benzer: Bu yaygın kanaat bir mit olmakla beraber, doğru bir yanı da var: Sadece iki haşhaşlı çörek yemek bile, uyuşturucu testinin pozitif çıkmasına neden oluyor.

4- Tavuklar kafaları olmadan da yaşar: Gerçek. Tavuğun reflekslerinin çoğu beyin sapı tarafından kontrol edildiği için, başı kesildikten sonra da hareket etmeye devam edebilir.

5- Esnemek bulaşıcıdır: Doğru.

6- Yüksek bir binadan düşen bozuk para, bir yayayı öldürebilir: Bozuk para, 381 metrelik Empire State binasından bile düşse, aşağıdaki yayada ancak batma hissi uyandırabilir.

7- Tavuk çorbası soğuk algınlığını iyileştirir: Çorba hastalığı iyi etmez ancak içindeki bazı maddeler kan toplanmasının önüne geçebilir.

8- Yetişkinler yeni beyin hücresi üretmez: Yanlış.

9- Köpek ağzı insan ağzından daha temizdir: Ağız bakterilerinin tipi türden türe değiştiğinden kimin ağzı daha temiz tespit etmek mümkün değil.

10- Erkekler her yedi saniyede bir seks düşünür: Erkeklerin günlük yaşamlarının ne kadarını bu konu üzerinde düşünerek tükettiğine dair bir ölçme tekniği bulunmuyor.
 
Üst Alt