En uzun gece nedir? Kış Gündönümü nedir?

En uzun gece olarak bilinen 21 Aralık ta Oğlak dönencesine güneş ışınları 90 derecelik açı ile gelmektedir. Peki Kış Gündönümü nedir, bu tarihte ne olur?

Kış gün dönümü olarak kabul edilen 21 Aralık tan itibaren, kuzey yarım kürede günler uzamaya, geceler kısalmaya; güney yarım kürede ise günler kısalmaya, geceler uzamaya başlıyor.

Bu tarihte, kuzey yarım kürede en uzun gece, güney yarım kürede en uzun gündüz yaşanıyor.

KIŞ GÜNDÖNÜMÜ NEDİR? 21 ARALIK KIŞ BAŞLANGICI

Kış Gündönümü nde (yaklaşık 21 Aralık) ise, güneş ışıkları Oğlak Dönencesi ne dik gelir. Kuzey yarım kürede günler uzamaya, güney yarım kürede kısalmaya başlar. Bu tarih bazı ülkelerde kuzey yarım kürede kışın, güney yarım kürede yazın başlangıcı sayılır. 21 Aralık günü yılın en kısa günü ve bu gece ise yılın en uzun gecesi yaşanacak. Bilimsel olarak da kış mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilen 21 Aralık tarihinde, yılın en kısa günü ve en uzun gecesi yaşanıyor.

Gündüz süresinin uzunluğu güneye gidildikçe artar. Bu nedenle 21 Aralık'ta ülkemizde en uzun gündüz Hatay'da yaşanır.En uzun gece ise Sinop'ta yaşanıyor.

En uzun gecenin yaşanacağı Sinop ta gece süresi 15 saat 6 dakika, Gündüz süresi ise 8 saat 54 dakika olacak.

En kısa gecenin yaşanacağı Hatay da gece süresi 14 saat, gündüz süresi ise 10 saat yaşanacak.

21 Aralık ta Güney Yarımküre'de yaz, Kuzey Yarımküre'de kış mevsiminin başlangıcıdır

21 Mart (ekinoks) : Gece ve gündüz eşit olur, bizim bulunduğumuz kuzey yarım kürede ilkbahar başlarken güney yarımküre sonbahara girer.

21 Haziran (Yaz gündönümü): Yılın en uzun gündüzü ve en kısa gecesinin yaşandığı zamandır. Bir diğer adı da Yaz gündönümüdür. Kuzey yarım kürede yaz başlarken güney yarım kürede kış başlar.

23 Eylül (ekinoks): Gece ve gündüz eşit olur. Kuzey yarımkürede yaz biter, sonbahar başlar. Güney yarımkürede ise bahara geçiş olur.
 
Ekonomik sıkıntı yaşayan perakende sektörü 'kara cuma'nın ardından 21 Aralık'ı ticari bir fırsata çevirmeye çalışıyor. Bugün internette 'en uzun gece indirimi' furyası dolaşıyor.
 
Üst Alt