En Kötü Zamanlar için En İyi 10 İş

Geçinmenizi Sağlayacak Yarı-Zamanlı İşler, Kötü Zamanlar için En İyi 10 İş
İş güvenilirliği bu aralar herkes işin son derece önemli. Ancak işten çıkarıldıysanız zor zamanları atlatmanızı sağlayacak gibi görünen bu işleri göz önünde bulundurun.

Herkes ve her sektör iş kayıpları ve kesintiler yüzünden ağır bir darbe almış olsa da, bu işler diğerlerinden biraz daha iyi durumda gibi görünüyor.

Zor Zamanları Atlatmak için Tam-Zamanlı İşler

Öğretmenlik/Eğitim

Ekonominin durumu ne olursa olsun, çocukların okula devam etmeleri gerekir. Yöneticiler bile okullara, eğitime ve o okullardaki öğretmenlere odaklanmış durumda. Aynısı halk eğitim merkezleri ya da devlet üniversiteleri için de geçerli. İnsanlar böyle zor zamanlarda tasarruf yapmaya çalıştıklarında, eğitimi çok daha ucuz olan bu okullarda kayıtlar artıyor.

Kariyer Profilleri: İlkokul Öğretmenliği, Lise Öğretmenliği, Okul Danışmanlığı

Bilgi Teknolojisi

Hem büyük hem de küçük firmaların bilgisayarlarını tamir ettirmeleri/güncellemeleri/vs gerekir. Sürekli değişen teknoloji dünyasında eğitime ihtiyaç olduğu için, bilgi teknolojisi çalışanlarına sürekli ihtiyaç duyulur. Teknoloji sürekli ilerlediği için bilgi teknolojisi çalışanları son teknolojiye hâkim olmak amacıyla eğitim almaya devam ederler. Firmalar ya bu kişileri işe alır ya da ihtiyaçları olduğunda bu beceriye sahip kişileri dışarıdan tedarik ederler.
Kariyer Profili: Bayan Bilgi Teknolojisi Çalışanı

Hemşirelik/Sağlık Hizmeti

Hemşirelere her zaman ihtiyaç vardır. Uzun ve düzensiz çalışma saatleri yüzünden hemşirelerin devamlılığını sağlamak zordur. Ancak, eğitim aldıysanız ve hemşirelik yapmaya dayanabileceğinizi düşünüyorsanız, bu işte her zaman çalışan ihtiyacı vardır. Hastaneler de giderlerini azaltmak için tasarruf yapıyor olsa da hemşirelere hala ihtiyaç vardır çünkü onlar olmazsa hastaneler çalışmaya devam edemez.
Kariyer Profilleri: Hemşire, Lisanslı Hastabakıcı, Sağlık Servisi Yöneticisi

Bakım ve Onarım

İnsanlar paraya sıkıştıklarında, gerçekten önemli şeyler için para harcamaya çalışırlar. Yeni bir buzdolabı almaktansa eskisini tamir ettirip biraz tasarruf yapmayı denerler.

Ekonomik şartların zorlayıcı olduğu dönemlerde bakım ve onarım yapan kişilerin işi durgunlaşmaz.

Süreç Analistleri

İnsanlar, firmalar ve devlet nasıl olursa olsun tasarruf yapmanın ve işleri daha verimli hale getirmenin yollarını arıyorlar. İşleri daha verimli hale getirmenin yollarını arayıp bulanların yaptıkları işe olan ihtiyaç, zor zamanlarda kesinlikle büyüyor. Her firma, çalışma alanlarını enerji açısından daha verimli ve üretken hale getirmenin yollarını arıyor.

Hatta firmalar bazen harcamaları azaltmak konusunda ne yapabileceklerini bulmaları için özel bir takım bile tutuyor.

Böyle zor zamanlarda, iş bulmak neredeyse imkansız gibi gelebilir. Tam-zamanlı bir iş aramak tüm zamanınızı alıp zaten tam-zamanlı bir iş yapıyormuşsunuz gibi hissetmenize sebep olabilir (bu süreçte maaş almasanız da... maalesef). Ön yazılar, özgeçmişinizi güncelleme, işlere başvurma arasında zaman bulabilirseniz, elinize az bir miktar da olsa para geçmesi için yarı-zamanlı bir iş bulmaya çalışın. Bu bölümde yarı-zamanlı çalışabileceğiniz 5 pozisyon bulunuyor.

Garsonluk

Kalabalık gecelerde bu iş çok yorucu olsa da ödülü tatmin edici olabiliyor. Garsonluk yaptığınızda paranızı hemen alırsınız, ödeme yapılmasını beklemezsiniz. Nakite ihtiyacınız varsa garsonluk sizin için iyi bir seçim olabilir. En kalabalık zamanlarında çalışmak istiyorsanız geceleri ve hafta sonları çalışmalısınız.

Vekil Öğretmenlik

Vekil öğretmenlik yapmak basittir. Bir okula gidip, başvuru formunu doldurup aranmayı beklersiniz. Neredeyse hiç iş yapmadan makul miktarda para alırsınız. Çocukları kontrol edebiliyor olmanız gerekse de genelde yalnızca öğretmenin size bıraktığı konuyu anlatmanız gerekir. Nerede görev yaptığınıza bağlı olarak, yalnızca bir günde bile makul miktarda para kazanabilirsiniz. Tek problem; bazen sabah 7:00’de arayıp size ihtiyaçları olduğunu söyleyebilirler. Eğer böyle günlerde mülakatınız ya da yapmanız gereken başka bir şey varsa bazı çakışmalar olabilir.

Satış

Satış bazen gerçekten zorlayıcı olabilir ancak ihtiyacınız varsa para kazanmanızı da sağlar. Genelde asgari ücret alırsınız ve geç saatlere kadar hatta hafta sonları da çalışmanız gerekir. Ancak moda ile ilgili bir kariyer düşünüyorsanız, satış buna başlamak için iyi bir pozisyon olabilir. Bir satış mağazasında deneyim kazandığınızda, modayla ilgili benzer işlere başvuranlardan bir adım önde olursunuz. Her deneyim bir artıdır.

Bebek Bakıcılığı/Dadılık

Çocuk baktığınızda çok para kazanabilirsiniz ve o günkü çalışma saatlerinize göre günlük para alırsınız. Acil nakite ihtiyacınız varsa bu size uygun bir iş olabilir. Ancak işe alınmanız için bir çeşit deneyiminiz olması ya da eğitim almış olmanız çok önemlidir. Sertifika edinmek için katılabileceğiniz bebek bakıcılığı kursları vardır. Bir kursa katılmadan da bebek bakabilecek olsanız bile ebeveynler eğer sertifikanız varsa daha rahat hissederler, hatta ilkyardım sertifikanız varsa daha da rahat hissederler.

Barmenlik

Garsonluk gibi barmenlik de bahşişler açısından iyi olabilir (nerede çalıştığınıza bağlı olarak). Yalnız para kazanmaya başlamadan önce biraz para harcamanız gerekir. Bebek bakıcılığından farklı olarak, barmen olmak için sertifika sahibi olmanız daha etkili olur, ancak her zaman şart değildir. Sertifika için biraz para harcamanız, iyi bir yerde işe girmeniz durumunda yararlı olacaktır. Bahşişleri iyidir ancak geceleri ve hafta sonları çalışmanız gerekebilir.

Aradığınız şey yarı-zamanlı bir iş olmasa da, tam-zamanlı bir iş bulana kadar sizi idare edecektir. Bazen yarı-zamanlı iş yapmak zordur, özellikle de işten çıkarıldıysanız. Bir şeyi kaybetmişsiniz ve daha iyisini bulamamışsınız gibi görünmesini istemezsiniz ancak işin doğrusu budur ve içinde bulunduğumuz zor koşullar altında kimse sizi para kazanmaya çalıştığınız için yargılamayacaktır.
mynet
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Sanırım burada ücreti en düşük olan " Vekil Öğretmenlik "....Benim yeğenim yapmıştı bir ara ki kendisi Kimya Mühendisi idi...Aldığı ücreti duyunca şok oldum....Bir yere asgari ücretli tezgahtar olarak girse daha iyi ücret almış olurdu diye düşünüyorum...

Tabii tecrübe durumuna göre " Garsonluk " da sanırım düşük ücret sınıfına girer...

Sağlıcakla kalınız...
 
Üst Alt