• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

En İyi Savaş Filmleri

Okunuyor :
En İyi Savaş Filmleri

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
TORA! TORA! TORA! (1970) -Hücum! Hücum! Hücum! Yönetmenler Richard Fleischer ve Kinji Fukasaku, Pearl Harbor baskınını her iki tarafın gözünden aktarıyor. Film, Oscar kazandı.

APOCALYPSE NOW- Kıyamet (1979) - JosephConrad'ın "Karanlığın Yüreği" adlı romanından Francis Ford Cappola tarafından sinemaya uyarlanan film zamanında çok büyük yankı uyandırmıştı. Konu yine Vietnam'da geçiyor. Oyuncular ve müzik harikaydı. Martin Sheen, Marlon Brando, Robert Duvall ve Dennis Hopper. Film 2 Oscar kazandı.

FULL METAL JACKET (1987) - Stanley Kubrick'in Vietnam Savaşına eleştiri oklarını gönderdiği filmde bir grup Amerikalı denizcinin aralarında yaşadıklarını anlatır. Oscar'a aday gösterildi.

THE DEER HUNTER - Avcı (1978) - Başrollerinde Robert De Niro, Christopher Walken ve Meryl Streep'in olduğu film, Vietnam savaşına giden bir grup arkadaşın trajedisini anlatır. "Rus Ruleti" sahnesi unutulmazdır. Yönetmenliğini Michael Cimino'nun yaptığı film 5 Oscar kazandı.

PLATOON- Müfreze (1986) Oliver Stone'un yine olaylar yaratan filmi 4 Oscar sahibi oldu. 60'larda koleji bitirir bitirmez orduya yazılan bir gencin savaşta başına gelenler oldukça gerçekçi bir biçimde sinemaya aktarılmıştı.

SAVING PRIVATE RYAN- Er Ryan'ı Kurtarmak (1998) - Başlangıçtaki 24 dakikalık çıkartma çatışması ile hafızalara kazınan filmi Steven Spielberg yönetti. Tom Hanks başroldeydi. Film 5 Oscar kazandı.

BLACK HAWK DOWN - Kara Şahin Düştü (2001) - Yönetmen Ridley Scott, 90'larda büyük karışıklık yaşayan Somali'deki çatışmaları konu edinmişti. 2 Oscar kazanan filmde Josh Hartnett, Ewan Mc Gregor, Tom Sizemor, Sam Shepard gibi isimler var.

SCHINDLER'S LIST - Schindler'in Listesi (1993) - Yaşanmış bir öyküyü Steven Spielberg perdeye aktarır da ödül almaz mı hiç? 7 Oscar alan film, Oskar Schindler adlı Alman sanayicinin II. Dünya Savaşı'nda bin kadar Yahudiyi ölümden kurtarma hikayesini anlatıyor.
alıntıdır..
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Saving Private Ryan - Er Ryan'ı Kurtarmak

Er Ryan'ı Kurtarmak (Saving Private Ryan), Steven Spielberg tarafından yönetilerek, Robert Rodat tarafından yazılan, II. Dünya Savaşı konulu bir savaş filmi.

Film, Yüzbaşı John M. Miller (Tom Hanks) ve yanında bulunan askerlerin (Tom Sizemore, Edward Burns, Barry Pepper, Vin Diesel, Giovanni Ribisi, ve Adam Goldberg), diğer üç kardeşi savaşta sırasında farklı cephelerinde ölen, bunun sonucunda eve dönüş vizesi alan James Frencis Ryan isimli askeri bulmaya çalışırken başlarından geçenleri konu almaktadır.

Ayrıca film, açılışında yer alan, 24 dakikalık Normandiya Çıkarması sahneleri ile büyük ilgi çekmeyi başarmıştır. Bazı film eleştirmenleri tarafından aşırı gerçekçi savaş sahneleri doyalısıyla "savaşın pornosu" olarak nitelendirilmiştir.lBununla beraber yapıldığı yılın en iyi film Oscar'ını alamaması film eleştirmeleri tarafından Oscar tarihinin ayıpları listesinde yer alır. IMDb internet sitesinde sinema tarihinin en iyi 250 filmi listesinde 8.5 puan ile 58. sırada bulunmaktadır.

The Dirty Dozen
Lee Marvin Nazilere karşı ölümcül bir görevi yerine getirmek için bir grup askeri komuta etmek için gönüllü olarak orduya katılan zor bir komutan ve Charles Bronson, Jim Brown, John Cassavetes, Trini Lopez, Telly Savalas, Donald Sutherland ve Clint Walker ise bu görevi başarıyla yerine getirirlerse özgürlüklerine kavuşacak 12 mahkumdur.

A Bridge Too Far
 
Üst Alt