En İyi FTP Programları

En İyi FTP Programları Nelerdir?,Dosya Aktarım Programları ,FTP Programları, FTP Nedir ,FileZilla ,ftp programları ne işe yarar

FTP veya Dosya Aktarım Protokolü yani File Transfer Protocol, kullanıcıların bir TCP/IP tabanlı ağ üzerinden iki farklı bilgisayarlarda bulunan dosyaları, taşıma, transfer etme, kopyalama veya senkronize edebilmelerine olanak sağlayan bir ağ protokolüdür. FTP istemcileri, bu protokol için bir grafik kullanıcı arayüzü sunar ve böylelikle sunucu ve istemci arasındaki dosya senkronizasyonu kolaylaştırır.

En İyi 5 FTP Programı

1. FileZilla
FileZilla FTP istemcisi, Windows için mevcut en popüler FTP programıdır. Kullanım kolaylığı ve özellikleri açısından FileZilla, temelde FileZilla Client ve FileZilla Serverââ¬â¢dan oluşan açık kaynak kodlu ve çoklu platform desteği olan bir FTP programıdır. Windows, Linux ve Mac OS Xââ¬â¢de çalışabilen FileZilla, FTP, FTPS ve SFTP desteği vermektedir.

2. CuteFTP
CuteFTP, adından da anlaşılacağı gibi bir FTP istemcisi programıdır. Ücretli olarak kullanıcıya sunulan program $59.99 fiyat etiketine sahip. İlk olarak 1996 yılında GlobalSpace tarafından geliştirilmiştir. CuteFTP standart FTP programları gibi fakat boyut sınırlaması yapmadan her türlü dosyayı, resmi, müzik veya çeşitli türleri transfer edebilmenizi sağlar.

3. WinSCP
Windows platformu için geliştirilen açık kaynak kodlu ve ücretsiz olarak dağıtılan WinSCP, SFTP, SCP, FTPS ve FTP destekli bir FTP istemcisidir. Standart olarak FTP programlarının verdiğini kullanıcısına vermenin yanı sıra komut dosyası ve temel dosya yöneticisi işlevini de sunan WinSCP, SSH şifreleme, etkileşimli klavye, public key ve Kerberos (GSS) kimlik doğrulaması için destek vermesiyle de tercih edilmektedir.

4. CyberDuck
CyberDuck, ilk olarak Mac OS X platformunda kullanılmak üzere geliştirilen ve ücretsiz olarak dağıtılan çok popüler bir FTP programıydı. 2014 yılından itibaren CyberDuck, kendini Windows platformunda da kullanılmak üzere yeniledi ve yine ücretsiz olarak sunulup kullanım oranını ciddi bir seviyede arttırdı. CyberDuckââ¬â¢ın kullanımı kolay arayüzü sayesinde FTP (File Transfer Protocol), SFTP (SSH Güvenli Dosya Aktarım), WebDAV, Amazon S3, Google Cloud Storage, Windows Azure, Rackspace Cloud Dosyaları ve hatta Google Dökümanlara bile bağlanabilirsiniz.

5. FlashFXP
FlashFXP, Windows platformu için geliştirilmiş bir FTP programıdır. Free sürümünü de indirebileceğiniz gibi $29.95 ödeyip, tam lisansına da sahip olabilirsiniz. FTP, FTPS ve SFTP desteği sunan program, kaliteden ve performanstan ödün vermeyen oldukça başarılı bir FTP programıdır.
 
Üst Alt