en iyi 10 Twitter hikayesi

Merhaba

2011'in en iyi 10 Twitter hikayesi
Twitter, dünya genelinde 2011'de insanların hayatını derinden etkileyen en olağanüstü hikayeye sahip 10 'tweet'i seçti.

Kahire'de protestoların başlamasından aylar önce, Wael Ghonim Mısır'da demokrasi için öne çıkan bir internet aktivistiydi.

26 Ocak'ta şöyle yazdı,
"Bir yıl önce internetin Mısır'daki siyasi sahneyi değiştireceğini söyledim ve bazı arkadaşlar benimle alay ettiler."
Ertesi gün, Mübarek hükümetine karşı protestolar düzenlediği gerekçesiyle gözleri bağlanarak alıkoyuldu ve 12 gün gözaltında kaldı. Onun ortadan kaybolması protestocuları bir araya getirdi.

Ghonim'in adı, bazılarının o serbest bırakılana kadar oradan ayrılmayacaklarını iddia ettiği Tahrir Meydanı'ndaki posterlerin üzerine yazıldı. Serbest bırakıldıktan sonra ilan etti, "Eğer bir hükümeti özgürleştirmek istiyorsanız onlara interneti verin."
........

Shohaib Athar Usame bin Ladin yerleşimine yapılan baskını yanlışlıkla naklen tweetledi. Gece yarısı helikopterin sesiyle uyanan 33 yaşındaki bilgisayar programcısı Shohaib Athar, ne anlama geldiği konusunda hiçbir fikri olmamasına rağmen olan biteni tweetledi.

Gecenin sonunda Usame bin Ladin yerleşimine yapılan askeri baskını yanlışlıkla naklen tweetlemişti. İlk tweetlerinde rahatsızlık veren helikopteri sinek raketiyle kaçırmakla ilgili şakalar yaptı. Daha sonra pencereleri sallayan çok büyük bir patlamayı tarif ederken tonu endişeli olmaya başladı.

Baskın haberi duyulduğunda Athar da medyadan büyük ilgi gördü. Fakat sadece gece geç saatlerde uyanık olan ve görüp duyduklarını tweetleyen biri olduğunu söyleyip bu ilgiyi umursamadı.
............

Kevin Durant takipçileriyle Amerikan futbolu oynadı. NBA yıldızı Kevin Durant, bir amerikan futbol takımı için pek uygun olmayan bir seçim, ancak Oklahoma City Thunder'ın 2,06 m ve 104 kg'lık forveti, biraz amerikan futbolu oynamaya karar verdi.

Durant'ın da içinde olduğu NBA oyuncuları ve sahipleri arasında sözleşme görüşmelerinin durması nedeniyle oluşan lokavt devam ediyor. Durant bu durumdan huzursuz olduğunu ve amerikan futbolu oynamak istediğini tweetledi.

Bir Oklahoma State öğrencisi Kevin Durant'ın amerikan futbolu ile ilgili bu tweetini görünce, NBA yıldızını yakın arkadaşlarıyla birlikte bir amerikan futbolu maçına davet etti ancak öncesinde bu durumla ilgili şakalar yapmayı da ihmal etmedi.

İki kez NBA sayı şampiyonu olan oyuncuya kendisini yakalayıp yakalayamayacağını sordu. Birkaç saat sonra Durant oyun alanındaydı. Sadece yakalamakla kalmayıp; atabileceğini de gösterdi. Durant oyun kurucu olarak dört sayı yaptı ve savunmada üç kez rakibini durdurdu.
.............

Dan Thompson, Sophie Collard ve Sam Duckworth İngiltere'deki ayaklanmalar sonrasında temizlik çalışmalarını düzenledi.

Geçtiğimiz ağustos ayında İngiltere'deki ayaklanmaların ardından Dan Thompson, Sophie Collard ve Sam Duckworth mahallelerindeki temizlik çalışmalarına yardım etmek istedi ancak bunu tek başlarına yapamayacaklarını biliyorlardı.

Etiketler etrafında toplanmak, gönüllüler bulmak ve çabalarını düzenlemek için bir araya geldiler. Fikir hemen kabul gördü ve çevrelerini yeniden inşa etmek isteyen İngilizler arasında hızla yayıldı.

Thompson Guardian'da, "Artık Londra'nın her tarafında bunun için çalışan insanlar var," dedi. "Hatta eldiveni takıp, fırçayı alıp işe giderken yolda kırılan camları temizleyen insanlar var. Diyorlar ki 'Bizler Londralıyız, dirençli insanlarız ve bunun üstesinden gelebiliriz.'"
..........

Daniel Morales 11 yıl sonra kızıyla tekrar bir araya geldi. Evsiz insanlar için bir proje olan Underheard, Daniel Morales'e ön ödemeli bir cep telefonu verdi ve bir Twitter hesabı oluşturması için yardım etti.

Daniel Morales'in aklına 27 yaşındaki kızı Sarah Rivera'yı bulmak için Twitter'ı kullanabileceği fikri geldi. Kendi cep telefonu numarasını, Sarah'nın ismini ve 16 yaşındaki fotoğrafını paylaştı.

Mesaj, Twitter'daki takipçileri ve onların sosyal ağları aracılığıyla yayıldı. Sonunda Sarah'ya da ulaştı ve ertesi gün Sarah onu aradı. İki gün sonra Bryant Park'ta buluştular. Morales, 4 ve 1 yaşlarındaki torunlarını ilk kez gördü. "Bu müthiş bir an, çok mutluyum,"
.........

Dünya Japonya'yı 11 Mart'taki deprem ve tsunami sırasında bağrına bastı. Dünya 11 Mart'taki deprem ve tsunami sırasında tüm dikkatini Japonya'ya verdi.

Afet sonrası dünyanın her yerinden insanlar arkadaşlarına, ailelerine ve sevdiklerine ulaşmaya çalıştı.
...........

Julia Probst oyuncuların söylediği fakat taraftarın duyamadığı şeyleri aktarıyor. İşitme engelli Alman futbol taraftarı Julia Probst, oyuncuların ve teknik direktörlerin dudaklarını okuyup neler söylediklerini tweetliyor.

Twitter'daki takipçileri televizyonda asla yayınlanmayan ikinci bir ses yayınına ulaşıyorlar. Probst'un çabaları işitme ve diğer engellilerin sesini duyurmakta futbolun ötesine geçip siyaset ve medyaya kadar uzanıyor.

Onun bir futbol maçını naklen tweetlemesini deneyimleyen bir takipçi, esas duymayanın o değil bizler olduğumuzu belirtiyor.
............

Stefanie Gordon bir uzay mekiği ile tesadüfi karşılaşmasını paylaştı. Genelde bir uçak penceresinden görülen manzara sıradışı karakterler içermez; sadece bulutlar, yıldızlar veya inanılmayacak kadar küçük yerleşim yerleri.

Ama New York'tan Palm Beach'e gitmekte olan Stefanie Gordon'un gördüğü manzarada aniden nadir bir obje belirdi: uzay mekiği Endeavour.

Akıllı telefonundan birkaç fotoğraf ve kısa bir video çekti. Yere indiğinde bunları tweetledi. Fotoğraflar hemen yayıldı. Doğru zamanda doğru yerde olarak Endeavour'un fırlatılışını yepyeni bir bakış açısıyla yakaladı.
...........

Okan Bayülgen ve AKUT Türkiye'de depreme yakalanan iki kişiyi kurtardı. Van, Türkiye'de meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremin hemen ardından, TV programı sunucusu Okan Bayülgen kendisine ulaşan acil durum bilgilerini aktarmak için Twitter'ı kullandı.

Takipçilerinden biri enkaz altında kalan insanların bulunduğu bir adres gönderdi. Bayülgen mesajı AKUT kurtarma görevlilerine iletti ve ekipler hemen adrese yönlendirildi. İki saat sonra çökmüş bir yapının enkazını kazmayı başardılar ve iki insan kurtardılar.
.........

Peter Shankman sürpriz bir biftek ziyafetiyle karşılandı. Peter Shankman, Newark'a giden bir uçağa binmeden önce, en sevdiği et lokantası olan Morton's'a şakayla karışık, indiğinde onu havaalanında bir biftek ile karşılamalarının mümkün olup olmadığını soran bir Tweet gönderdi.

Morton's yanıt vermedi. İndiğinde, smokin giymiş iki Morton's garsonu tarafından biftek, karides, patates, ekmek, iki peçete ve gümüş yemek takımıyla varış kapısında karşılandı.

2011'in en iyi 10 Twitter hikayesi | 10 | Foto Galeri | Ekolay
 
  • Etiketler
    twitter hikayesi
  • Üst Alt