• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

En Çekici Koku Bulundu

Okunuyor :
En Çekici Koku Bulundu

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Kadınların karşı cinsi cezbetmek için parfüm kullanmasına gerek kalmadı.

Erkeklerdeki testosteron hormonunun, kadınların yumurtlama döneminin işaretlerine karşılık verdiği bildirildi.

Science Daily'nin internet sitesine göre araştırmada, kadınların her yıl karşı cinsi cezbetmek için parfüm ve losyonlara boşuna milyarlarca dolar harcadığını, kadının doğal kokusunun erkeğin ilgisini çekmek için en iyi yol olabileceğini gösterdi.

Sonuçları Psychological Science dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde, Florida Üniversitesinde görevli bilim adamları Paul L. Miller ve Jon K. Maner, hayvanlarda bilinen bu özelliğin insanlar için de geçerli olduğunu ortaya çıkardı.

Yapılan iki ayrı çalışmada, kadınlara menstrüel döngülerinin çeşitli evreleri boyunca 3 gece tişörtler giydirildi ve katılımcı erkeklere, kadın katılımcıların giydiği, bazı erkeklere de kimsenin giymediği tişörtler koklatıldı.

Araştırmada, erkeklerden tişörtleri koklamadan önce ve kokladıktan sonra salya örnekleri alındı, yumurtlama döneminde kadınların giydiği tişörtleri koklayan erkeklerdeki testosteron seviyelerinin, yumurtlama döneminde olmayan ya da kimsenin giymediği tişörtleri koklayan erkeklerinkinden daha yüksek çıktığı tespit edildi.

Bilim adamları ayrıca, erkeklerin tişörtlerdeki kokuları çekiciliğine göre sıralandırırken, yumurtlama dönemindeki kadınlar tarafından giyilenleri en üst sıraya yerleştirdiklerini söyledi.
mynet.com

Sizce en çekici koku ne?
 

Apollonius

Tecrübeli
Üye
FEROMONLAR

genelde göz altında (en azından insanlarda) elmacık kemiklerinin üzerindeki bölgede salgılandığı iddia edilen ve cinsel olarak uyarıcı etkisi olan koku sinyalleri (pheremone). havaya karışmak suretiyle karşı cinse "mesaj"lar yollayan ve cinsel arzuyu körükleyen bu salgı maddeleri bir inanışa göre doğada öpüşme kavramının yaratılmasını sağlayan maddelerdir. bebeğin annesini tanımasını sağlayan, sevgiliyi belirleyen, aile bireylerini yabancılardan ayırmayı mümkün kılan yine feromonlardır. normal kokulardan farklı bir işleyişe sahip olan feromonlar vomeronasal organ (vno) yolunu kullanır, normal koku alma sürecinden farklı bir süreç izlerler. vno feromonları hissettiğinde beynin susama, acıkma ve çoğalma gibi ilkel güdüleri kontrol eden bölümü hipotalamusa tamamen içgüdüsel sinyaller yollar, bu sinyaller anında, refleks olarak geri döner. insanlarda vho'ın varlığı hala tartışma konusudur... %80'de bulunduğu ancak zaman içerisinde köreldiğine inanılmaktadır... feromonlar ise yapay olarak labaratuarlarda üretilip sex shoplarda satılıyormuş... bunun nedeniyse günlük hayatta kullanılan parfümlerin ve hergün duş almanın doğal salgılanan feromonların etkisini azaltmasıymış...
fazlası: ekşi sözlük

Feromon,Yunanca "Hormon Taşıyan" anl***** gelmektedir.Hormonlardan farklı olarak hücre dışına salgılanır. Davranışların kontrölünde rol oynar. İlk olarak 1956 yılında ipek böceklerinde bulundu. Günümüze kadar yapılan çalışmalar sonucunda pek çok fenomon türü belirlendi. Böceklerin yanı sıra örümcekler, kurbağalar, sürüngenler ve memelilerin de fenomon salgıladıkları bulundu. Kuşlardaysa fenomon bulunamadı. En çok bilinen feromonlar uyarı feromonları, eşeysel feromonlar, iz feromonları ve uyarı feromonlarıdır.

İnsan Feromonları
İnsan feromonları daha çok eşeysel davranışları kontrol eder.Burnun iç kısmında bulunan ve "vomeronazal organ"olarak bilinen bir alıcı sayesinde feromonlar algılanabilir.Bu organ feromonları beyne iletir.
kaynak: wikipedia.org
 

orkuorkun

Kıdemli
Üye
PAFUME filmini seyrettiyseniz, 14uncu yuzyilda fransada -italyada parfum cilginligi ve kolelik konusu islenmektedir.Fakir piskokan balikci tezgahinin arasinda dogan koledir.
En buyuk ozelligi koku almasi burnudur.
Kole Adam en guzel kadinlari kokularini alarak pesine duser oldurerek Damitma yolu ile parfum uretir. Bu parfum butun herkesi buyluler.

Onu idam etmeye geldiklerinde bu kokuyu etrafa sacinca butun herkes zevk ve keyiften deliye doner. Dunyanin en guzel kokusu damitilmis guzel kadin teni kokusudur.
Denemeyiniz.... :icon_idea:
 
Üst Alt