• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Emziği tatlıya batırmayın

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 1
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
Emziği tatlıya batırmayın

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba: Tatlıya batırılarak verilen emzikler, çocukların diş sağlığını bozuyor.

Bebeklere verilen emziklerin, kullanım aşamalarında yaşanan yanlışlıkların, ağız ve diş sağlığı açısından ileride büyük sorunlara neden olabileceğine dikkati çeken Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Küçükeşmen, ''Bal veya pekmeze batırılan ya da yere düştükten sonra erişkinin ağzında temizlenerek çocuğa verilen emzikler, çocukların küçük yaşta diş problemleri yaşamasına neden oluyor.

Bu, çocuğun ağzında mikroorganizmaların oluşmasına sebep oluyor'' dedi. Bebeklik çağından itibaren diş çürüğü problemi ile karşı karşıya kalabildiklerini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Küçükeşmen, diş çürüğünün, annelerin bilmeden süte pekmez, bal, şeker katmaları veya kendi ağızlarına soktukları kaşıkları bebeğin ağzına vermeleriyle oluştuğuna değindi. Çocukların hassas bir yapıya sahip olduklarını, bu nedenle erişkinlerin ağızlarından çıkan hiçbir şeyin asla bebeklerin ağızlarına sokulmaması gerektiğini dile getiren Küçükeşmen, anne veya bakıcıların ağızlarındaki mikroorganizmaların bebeğe taşındığını ve bunun da çürüklere neden olduğunu bildirdi.

BAZI EMZİKLER AĞIZ YAPISINI DA BOZABİLİR

Annelerin en çok yaptığı hatalardan birinin de emziği tatlı gıdalara batırarak bebeklerin ağzına vermeleri olduğunu kaydeden Küçükeşmen, tatlandırıcıların bebeğin ağzında diş çürümesine neden olan bakteriler ürettiğini belirtti. Gece beslenmeleri sırasında biberonla sütün içine bal, pekmez veya şeker katılmasının da diş sağlığı açısından zararlı olduğunu dile getiren Küçükeşmen, ''Gece beslenmeleri esnasında biberonla sütün içerisine bal, pekmez, şeker katılan tatlandırıcılar bebeğin ağzında gece göllenmeye yol açarak, aynı şekilde yaygın diş çürüklerine yol açabilmektedir.

Gece beslenmesinde süt içerisine bu tarz tatlandırıcı maddeler koymamak ve bebeği besledikten sonra arkasından su dolu bir biberonla bebeğin ağzının suyla çalkalanması gerekiyor'' dedi. Emzik şekillerinin de ağız ve diş sağlığını olumlu ya da olumsuz etkileyebildiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Küçükeşmen, bebeklerin ağız ve damak yapısını bozmayacak, ortodonti emziklerin tercih edilmesi gerektiğini bildirdi. Küçükeşmen, şu bilgileri verdi: ''Öne itimlere neden olmayacak emzikler üretildi.

Bunların üretilmesi ile gerçekten bebek diş sağlığı biraz daha, çene yapısı anlamında korunmuş oluyor, çünkü diğer emzikler daha şişkin ve ağızda, damakta daha yer kaplayıcı oldukları için ileriye doğru itimlere neden olabiliyorlar. Bunlar zaman içinde çene bozukluklarına, çenenin açılıp kapanışı dediğimiz bozukluklara da sebep olabiliyor.''

RealAge
 

orkuorkun

Kıdemli
Üye
çok şaşılacak bir şey Endonezyada 280 milyon nüfusluk bir ülkede bal yenmez,sıradan bir yiyecek değildir. kahvaltıda bal yeme kültürü yoktur.sütün içine katma olayı da yoktur
sadece bebeklerin meme emmesi için ağzına dudaklarına bal sürülür. yada ilaç olarak kullanılır.
Emziği tatlıya batırmak ağzına bal sürmek hemen hemen çoğu kültürde vardır.
Emmeyi bilmeyen Çocuğun memeye alıştırılması için kullanılır.
 
Üst Alt