• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

empati kurabiliyor muyuz..?

Okunuyor :
empati kurabiliyor muyuz..?

k.mutluluk

Amatör
Üye
En basit anlamıyla bir insanın kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygu ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır. Basit bir sözcük gibi görünen 'empati' aslında arkasında birçok kuramsal öğe barındıran bir kavram.

Empati kurduğumuzda ise karşımızdaki kişiye hak vermemiz gerekmiyor. Önemli olan kendimizi onun yerine koyup onun düşünce, algılama ve duygu dünyasını keşfetmemiz...
Sonrasında ister hak verin, ister hak vermeyin onu anlamış olacaksınız.

İnsanlar arası ilişkilerde sorunları,çatışmaları en aza indirmenin ve güzel geçimi sağlamanın başarılı yollarından biri, empati yönteminin uygulandığı durumlardır.Empati yöntemi, kişinin yaşanılan ortamı karşısındaki kişinin bakış açısından algılamaya çalışmasını sağlamaktır.Böylelikle sorunların kavranmasında, tepkilerin ölçülmesinde ortak bir noktaya gelinmesi kolaylaşabilmektedir

Günlük hayatımızda ne kadar empati kurabiliyoruz??

S

SAHARAY

Ziyaretci
Mutluluk tam bu konuyu açacaktım bir baktım sen açmışsın zaten.:)

Günlük hayatımda her zaman empati kurabiliyorum. Bir adım atmadan önce karşımdaki

insanın yerine kendimi koymaya çalışarak önce empati yapıyorum. Olayları tartıyorum

anlamaya çalışıyorum. Acaba bana yapılsa böyle bir şey ne hissederdim diye o olayın

muhasebesini yaptıktan sonra tam anlamıyla yapacağım iş hakkında yada söyleyeceğim sözlerle

ilgili kesin karar verebiliyorum. Empati yaparak olaylar hakkında yorum yapmak yada

karşınızdaki kişinin yerine kendinizi koyarak düşünmek size her zaman kazandırıyor.

Konu çok güzel, paylaştığın için tşk mutluluk.

Z

Ziyaretci

Ziyaretci
En basit anlamıyla bir insanın kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygu ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır. Basit bir sözcük gibi görünen 'empati' aslında arkasında birçok kuramsal öğe barındıran bir kavram.

Empati kurduğumuzda ise karşımızdaki kişiye hak vermemiz gerekmiyor. Önemli olan kendimizi onun yerine koyup onun düşünce, algılama ve duygu dünyasını keşfetmemiz...
Sonrasında ister hak verin, ister hak vermeyin onu anlamış olacaksınız.

İnsanlar arası ilişkilerde sorunları,çatışmaları en aza indirmenin ve güzel geçimi sağlamanın başarılı yollarından biri, empati yönteminin uygulandığı durumlardır.Empati yöntemi, kişinin yaşanılan ortamı karşısındaki kişinin bakış açısından algılamaya çalışmasını sağlamaktır.Böylelikle sorunların kavranmasında, tepkilerin ölçülmesinde ortak bir noktaya gelinmesi kolaylaşabilmektedir

Günlük hayatımızda ne kadar empati kurabiliyoruz??
evlilik, çocuklar, iş, aşk, her konuda empati kurulması gerekiyor. sana yapılmasını istemediğin şeyi başkasınada yapmıcaksın. öncelikle düşüneceksin bu davranışı karşımdaki insan bana yapsa ben rahatsız olurmuyum yada ben ne hissederim diye. empati kurmak çok kolay aslında. empati kurmak istediğiniz insanın hangi konudan rahatsız olduğunu biliyorsanız o olayın içine kendinizi yerleştirin ve empati kurmaya çalıştığınız insanın gözüyle bakmaya çalışın içinde bulunduğunuz olaya. siz aynı durumda kalsanız ne hissedersiniz bunu kendi kendinize analiz etmeye çalışın. eğer analiz sonuçlarınız olumsuzsa yani bende olsam aynı şekilde davranırdım diyebiliyorsanız, karşınızdaki insanı anlamaya çalışın biraz. yok eğer size önemsiz geldiyse size gösterilen tavırlar o zaman yolunuza kaldığınız yerden aynı şekilde devam edin.

lotuseaster

Acemi
Üye
empati, tam empati aslında başkasının başına geleni kendi başına gelmiş gibi değerlendirmek değildir. birinin bütün kimliğini değerlendirerek anlamak ve olayı öyle değerlendirmektir. birinin kafasını tamamen anlamak yani. ful empati yapmamız imkansız yani!

Üst Alt