• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Empati (Adam Fawer)

• Konbuyu başlatan SAHARAY
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
Empati (Adam Fawer)

S

SAHARAY

Ziyaretci
Empati
Başarılı bir yazarın kaleminden çıkmış ikinci bir kitap ile bu hafta güzel vakitler geçirdim.İlk romanı Olasılıksız şimdiden beş dile çevirilmiş ve en iyi ilk roman dalında 2006 International Thriller Writers Award ödülünü kazanmış bir yazarın ikinci mükemmel kitabı olan Empati’den bahsetmek istiyorum sizlere.Hani şu kalın olduğundan kitaplardan korkan insanların tüm korkusunu üzerlerinden atmasına yarayacak bir kitaptan bahsetmek istiyorum.

Kitabın temelinde Olasılıksız ile aynı konu var.Özel insanları kahraman olarak kullanııp mükemmel bir kurgu oluşturmak ve bir olay kitabı meydana getirmek.Olay kitabı tabiriyle kastetmek istediğim şu.Kitabın elbette ki bir konusu var fakat kitabın bağımlılık derecesiyle okunmasını sağlayan yönü hiç durmayan olay örgüsüdür.Her an bir adrenalin kanınızda dolanmakta,her sayfada farklı bir şeyler hissetmektesiniz.Bu his bir sonraki sayfa için de merak duygusu uyandırmakta.İşte olay kitabı bu şekilde cüssesine bakmadan elinizin altında eriyip gidiyor.Farkında olmadan saatlerce kitaba odaklanabiliyorsunuz.Olay kitabının getirdiği ufak da bir sonuç var.Bu etkiyi garip bir şekilde fark ettim.

Olasılıksız kitabını okuduktan bir süre sonra bir arkadaşım kitap nasıldı dediğinde hemen kitabın sonunda n’olduğunu düşünmeye çalıştım ve gerçekten de cevap aklıma gelmedi.Ufak bir duraksamadan sonra cevabı verebilsem de farklı bir yön keşfetmiştim.Olay kitabının getirdiği bir unutkanlık.Hemen bunu bir başkasında denedim.Okuyanlara Olasılıksız nasıldı dediğimde mükemmel cevabını alıyordum.Ardından kitabın sonunda ne olduğunu sorduğumda büyük çoğunluk hatırlayamıyor,hatırlayanlar da kesinlikle duraksıyordu.Bunu siz de çevrenizde deneyim edebilirsiniz.Bu demek oluyordu ki okuyucu bir kitabı beğenmek için olay örgüsü kadar olayın ne olursa olsun,ona bir zevk verip vermediğine bakıyordu.İlginç bir not olarak bunu kaydetmek gerek.

Empati kitabının içeriğini kurcalarsak bir kaç şeyi söylemeden edemem.Kitabı eline alanların hemen farkedeceği şey Yargı Gecesi kavramıdır.Bunun yılbaşı olduğunu ve sayfalarda bu süre kimi zaman azalırken kimi zaman da çoğaldığını farkederek okumak gerek.Çünkü Adam Fawer yaşanılanları bu şekilde çok zarif bir şekilde anlatmış.Ayrıca ilk başta çok karışık gelen kurgu,roman ilerledikçe berrak bir vaziyet alacağını bilmenizi isterim.Bir çok tanıdığım bu yüzden okumayı bırakmışlar.Sakın siz bu hataya düşmeyin.Edebiyat ,bilim ,felsefe ile ilgili olanların kaçırmaması gereken kitabın konusu ise Empati yeteneği diğer insanlara göre hiper düzeyde gelişmiş insanları elde etmeyi amaçlayan bir örgüt ve başta kilise olmak üzerine,bu örgütün de temelini attığı bir komple teorisidir.

Empati’nin ne anlama geldiğini açıklamam bilmeyenler için gereklidir sanırım.Empati veya eşduyum, bir başkasının duyguları, içinde bulunduğu durum ya da davranışlarındaki motivasyonu anlamak ve içselleştirmek demektir. Kendi duygularını başka nesnelere yansıtmak anlamında da kullanılır.Biz farketmesek de (belki bazılarınız farkediyordur!) hepimizin yaydığı manyetik dalgalar vardır.Ufak örnekler vereyim.Çok da komik olmayan bazı espirilere arkadaşlarınızın yanında daha fazla gülersiniz.Bir çok kişinin yaydığı gülme duygusu sizi de etkiler(onları etkilediği gibi) ve döngüsel olarak daha fazla gülersiniz.Ya da bir filmden sinemada daha fazla korkmanız benzer bir durum sonucudur.İşte bu dalgaları kullananların öyküsüdür bu kitabın içindekiler.

Kitabı okumak size yüzlerce noktadan kazanç sağlayacaktır.Edebiyat ,bilim ,felsefe hiç durmadan ilerlerken bir çok konuda kendinizi de sorgulamanız gerekecektir.Kitabın beni etkileyen bir çok sahnesi oldu ve bunlardan biri de şu cümleyle sona eriyordu. “Gücü hissedemezsin.Sadece deneyimlerin aracılığıyla iradenin sınırlarını biliyorsun.”Ne kadar da sıradışı değil mi?Kitap beni gerçekten peşinde sürükledi ve üstte yazdıklarımda anlam kopuklukları varsa gerçekten özür dilerim.Bunun tek nedeni kafamın içersindeki onay mesajı bekleyen düşüncelerin yoğunluğu,bunları düzenlemek için gerekli olan vakit yetersiziğine benim dayanamayıp makalemi kitabı bitirdikten hemen sonra yazmamdır.Saygılarımla.

Kitabı okumak isteyenlere kitap hakkında bilgiler:

Yazar: Adam Fawer || Liste Fiyatı: 22,00 YTL.

Üst Alt