• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Emekçi Kadınlar günümüz kutlu olsun

Okunuyor :
Emekçi Kadınlar günümüz kutlu olsun

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Emekçi Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlarımızın Dayanışma ve
Mücadele gününü yürekten kutluyorum.
 

haveran

Amatör
Üye
Bu ülkede 13 yaşındaki bir kız 26 kişinin tecavüzüne uğradı sonra kızın rızası var diye salındı o 26 ********.Bu ülkede her gün bir kadın öldürülüyor veya öldüresiye dövülüyor. Polisten koruma istediklerinde de aile işidir biz karışamayız cevabını alıyorlar savcılık kararı olmasına karşın.Bu ülkede çocuk hamilelerin sayısı sadece bir ilde 1286 . Bir de utanmadan orda burda dünya kadınlar gününüz kutlu olsun. Ya bi gidin kardeşim
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Haklısın arkadaş, haklı sitemini anlıyorum.
Kapitalizm böyle bir şey işte.
Güya insan hakları, demokrasi, özgürlük var bu düzende.
Anlattıkların ise kapitalizmin insan hakları ve özgürlük anlayışını çok güzel izah ediyor.
İşte bu yüzden kadınlarımızı birlik, beraberlik, dayanışma ve mücadele gününe davet ediyoruz..
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Neden 8 Mart?

Pek çok ülkede kutlanacak bu gün için ortak amaç ve ilkeler ortaya konmuş olsa da kesin bir tarih belirlenmemişti. Her yıl ilkbahar aylarında farklı tarihlerde kutlanan kadınlar gününün 8 Mart’ta kutlanması kararıysa 1921’de Moskova’da yapılan Üçüncü Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda alındı.

Bu kararla 8 Mart 1857’de yaşamını yitiren 129 kadın işçinin ve 8 Mart 1917’de Şubat Devrimi’nin fitilini ateşleyen grevleri başlatan, “ekmek ve barış” sloganıyla sokaklara dökülen Petrogradlı dokuma işçisi kadınların anısına 8 Mart, Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlandı.

Sovyetlerde 8 Mart

Ekim Devrimi’nin ardından Sovyetler Birliği’nde 8 Mart coşkuyla kutlanan bir mücadele gününe dönüşmüştü. Bununla birlikte kadınların sosyal ve siyasi yaşama katılması, kadın-erkek eşitliğinin sağlanması yönünde pek çok düzenlemeye imza atılmıştı.

Emekçi Kadınlar Günü’nün tarihinin sabitlenmesi ile Sovyetler Birliği’nde ve daha sonra kurulan tüm sosyalist devletlerde bu gün resmi tatil ilan edildi.

Faşizme karşı, barış için

İzleyen yıllarda kadınlar 8 Mart’larda ülke ve dünya gündemi ile gelişen olumsuzlukları da protestolarına konu etti. 1937’de İspanya’da kadınlar 8 Mart’ta kitlesel gösterilerle faşist Franco rejimini protesto etti. 8 Mart 1943’te ise İtalya’da kadınlar Mussolini yönetimini hedef alan gösteriler yaptı.

Tıpkı 1940’larda İkinci Dünya Savaşı’nda savaşmak üzere çocuklarını asker göndermek istemeyen Avrupalı kadınlar gibi, 1960’larda da ABD’li kadınlar Vietnam Savaşı’na oğullarını göndermek istemediklerini dile getirdi.

BM kabul etti ama…

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanmasını, kutlamaların başlamasından yıllar sonra, 1977 yılında kabul etti. Ancak BM, bu günü kadınların mücadele günü olarak göstermekten geri durdu. BM’nin ilgili kararında günün tarihçesine değinilmedi. Hala BM’nin internet sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, günün 8Mart 1857’de New York'ta ölen dokuma işçilerin anısına düzenlendiği yazılmadı.

Türkiye’de ilk kutlama TKP’li kadınlardan

Türkiye’de ise 8 Mart ilk kez 1921 yılında Mustafa Suphi ve 14 arkadaşının öldürülmesinin ardından Ankara yakınlarında bir bağda gerçekleştirilen anma toplantısında Türkiye Komünist Partisi üyesi kadınlar tarafından kutlandı. TKP’li kadınlar 8 Mart’ın “Emekçi Kadınlar Günü" adıyla kutlama kararı almıştı.

http://haber.sol.org
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Mesela diyorum, bu gece bir delilik yapsam. Bıraksam mutfakta biriken bulaşıkları, çeksem arkamdan kapıyı, kadın başıma gitsem bir meyhaneye dağıtsam. Fonda bir masa, arkada sezen'in şarkıları çalsa, ben ağlasam, şişenin dibine dibine vursam.
Mesela diyorum; sokaklardan bütün erkekleri kovsam, bu gecelik evlerinde otursalar, korkmadan dolaşsam bütün şehri. Kimse dokunmasa bana, bir sandalda sabahlasam. Alabildiğince kadın, alabildiğince özgür olsam. Küfür etsem ağız dolusu... Utanmasam! Şehre isyanımı haykırsam.
Kim bilir kaç kere satılmıştır, bu dünyanın anası. Mesela diyorum; bu gecede babasını satsam!

Koca cinayetleri bitsin!
Çocuk gelinler, anneler olmasın!
Artık özgür olalım!

DÜNYA KADINLAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN!
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
biri kurbağa öper, biri yüzyıllarca uyur, biri 7 cüceyle yaşar, biri kuleye kapatılır. bir masal prensesi olsan da kadınlık zor..

Durum böyleyken ...Nasıl olucak sevgili SOSYALİST...:))
Bu konuda ne desen haklısın.
Ya birde bizim köylü olsaydın nice olurdu halin bir düşün:)
İnan sevgili doğangüneş, bizim burdaki bayanların durumu sizin durumunuzla karşılaştırılmayacak kadar çok çok daha kötü.
Kötülükten maksadım, evden dışarı çıkacak durumda değiller, çıkamıyorlar.
Çünkü gidebilecekleri hiçbir yer yok.
Ömürleri dört duvar arasında geçer deyim yerindeyse.
 
Üst Alt