• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Emekçi Kadınlar günümüz kutlu olsun

Guney

Kıdemli
Üye
Bursa'nın ipek kadınları, Türkiye'nin ilk kadın eylemini 3 Ağustos 1910'da gerçekleştirdi.
Aynı yıl, Alman sosyalist Clara Zetkin 'II. Sosyalist Enternasyonel'de, 1857'de New York'da yanarak ölen dokumacı kadınların anısına 8 Mart'ın bir kadın günü olarak kutlanmasını talep etti.

Bugün EMEKÇİ kadınlar günüdür.

Başka günlerle karıştırmayın lütfen....

consume

Kıdemli
Üye
Bursa'nın ipek kadınları, Türkiye'nin ilk kadın eylemini 3 Ağustos 1910'da gerçekleştirdi.
Aynı yıl, Alman sosyalist Clara Zetkin 'II. Sosyalist Enternasyonel'de, 1857'de New York'da yanarak ölen dokumacı kadınların anısına 8 Mart'ın bir kadın günü olarak kutlanmasını talep etti.

Bugün EMEKÇİ kadınlar günüdür.

Başka günlerle karıştırmayın lütfen....

Kadın zaten EMEKçi değil midir ?

Guney

Kıdemli
Üye
Kadın her yerde emek gösterir
her yerde emeğinin karşılığını
insan olmanın karşılığını almalıdır
ve evet en başta kabul edilmesinin sebebi bu
ama kadın olarak değer görülmesinin amaç hale gelmesinde hakkımız yok mu ?
madem bizlerin de katkısı var bu sürece
o zaman ne yapıyoruz hep bir ağızdan "yaşasın emekçi kadınlar günü" diyoruz..

Verdiğiniz cevabı biraz demogajik biraz da duygusal buldum.
önemli olan ne yapılması gerekliliği konusun da hem fikir olmak..

consume

Kıdemli
Üye
madem bizlerin de katkısı var bu sürece
o zaman ne yapıyoruz hep bir ağızdan "yaşasın emekçi kadınlar günü" diyoruz..

Verdiğiniz cevabı biraz demogajik biraz da duygusal buldum.
önemli olan ne yapılması gerekliliği konusun da hem fikir olmak..

Ama ben demedim ki öyle birşey ;)

Ayrıca evet tamamen duygusal konuşuyorum demogajik sayamam.

Bence şu sıralar gördüğüm kadarıyla sadece KADIN olarak kadınların günü kutlanıyor.Öyle de olmalı aslında kadının herşeyi kutlanmalı emekçiliği yaşadıkları yaşayacakları
kadın olmanın onlara yüklenen günahın ve taşıyacakları yükü belki bir nebze hafifletir.
Tek bir gün kadına isim konuyor .Bu da güzel değil mi ?

Guney

Kıdemli
Üye
Ama ben demedim ki öyle birşey ;)

Ayrıca evet tamamen duygusal konuşuyorum demogajik sayamam.

Bence şu sıralar gördüğüm kadarıyla sadece KADIN olarak kadınların günü kutlanıyor.Öyle de olmalı aslında kadının herşeyi kutlanmalı emekçiliği yaşadıkları yaşayacakları
kadın olmanın onlara yüklenen günahın ve taşıyacakları yükü belki bir nebze hafifletir.
Tek bir gün kadına isim konuyor .Bu da güzel değil mi ?
biraz açabilirmisin?

Bulut

Amatör
Üye
Voltairine de Cleyre, Emma Goldman ve butun kadinlari, devrimci kadin mucadelesini selamlarim...

Bugun halen otoriter, dayatmaci-baskici, somurucu, fasizan vs. egemen degerlerin eril; Sefkat, sevgi, paylasim vs. gibi degerlerin ise kadinsiligi; dunyamiz da ozgurlugu yaratacak dinamigin; kadinlarin farkindaligi ile -evlerimizden topluma, isyan ile dalga dalga yayilacagi -asagilik toplumun, asagilik degerlerini yok edecek guc olarak; kadinlarin ayaklari altindadir, serilidir (!)

Bugun armagan edilen cicek, bocek, sms falan fistik seyler; eril, kapitalist, vahsi kulturun olumlanmasidir. Eril hiyerarsinin tahakkumu altinda ezilen kadinsal varolusun; cicekten, bocekten once, bireysel varolusuna ihtiyaci vardir. Tum kadinlarin; bugunu armagan eden kadinlarin kutsal mucadelesinin farkindaligina varmasi dilegi ile...

Son düzenleme:
Üst Alt