• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Emekçi Kadınlar günümüz kutlu olsun

Okunuyor :
Emekçi Kadınlar günümüz kutlu olsun

birisi

Acemi
Üye
Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz kutlu olsun, Emeğimizle onurlu bir yaşam...
 

Masterlord

Kıdemli
Üye
gülümseme smileyi yapmıştım bu sekilde :)) tebrik mahiyetinde

neyse
yine yazalım

sevgi saygı birlik beraberlik

bende dünya emekçi kadınlar gününü kutluyorum

mücadeleye devam :)
 

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Analarımız, bacılarımız hayatımızın yarısı hatta çok daha fazla değerlerimizi ifade eden kadınlarımızın 8 Mart Kadınlar Günü’nü kutluyorum.
 

AMARGİ

Amatör
Üye
• Kadınlara karşı şiddet dünyada en yaygın, ancak en az cezalandırılan suçtur.
• Tahminlere göre 113 ile 200 milyon arasında kadın demografik olarak “kayıp” (yok) görünmektedir. Ya doğar doğmaz öldürülmüşler (erkek çocuğun kız çocuğa tercih edilmesi) ya da erkek kardeşleri ve babalarıyla eşit derecede gıda ve tıbbi olanaklara ulaşamamışlardır.
• Fuhuşa zorlanan ya da bunun için satılan kadınların sayısı yılda 700.000 ila 4.000.000 arasındadır. Cinsel kölelik düzeninden elde edilen kazançlar yılda tahminen on iki milyar dolardır.
• Küresel olarak, on beş ile kırk beş yaş arası kadınlar, kanser, sıtma, trafik kazaları ve savaşlardan daha ziyade, erkek şiddetinin sonucu hayatını kaybetmekte veya sakatlanmaktadır.
• En az üç kadından biri dövülmüş, cinsel ilişkiye zorlanmış ya da hayatı boyunca başka türlü suiistimal edilmiştir (tecavüz, kötü davranış). Genellikle, suiistimal eden kişi aileden bir üye ya da kadının tanıdığı bir kimsedir. Ev içi şiddet, bölge, kültür, etnik köken, eğitim, sınıf ve din ne olursa olsun kadınlara karşı en yaygın suiistimal şeklidir.
• Dinsel, kültürel vb. nedenlerle yılda iki milyondan fazla kız çocuğunun genital organlarına hasar verilmektedir (kadın sünneti). Bu oran, 15 saniyede bir kız çocuğudur.
• Sistematik tecavüz yeryüzündeki birçok çatışmalarda bir terör silahı olarak kullanılmaktadır. Ruanda soykırımı (1994) esnasında 250.000 ila 500.000 kadının tecavüze uğradığı tahmin edilmektedir.
• Araştırmalar, kadına karşı şiddet ile HIV virüsü arasında yükselen bağlantıyı göstermekte ve HIV bulaşmış kadınların daha fazla şiddete maruz kaldıklarını, şiddet kurbanlarının da HIV bulaşma risklerinin daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.

KADINLAR GÜNÜMÜZ kutlu olsun
 

mopsy

Emektar
Üye
BU BAŞLIKTA HATA VAR 8 MART KADINLAR GÜNÜ DEĞİL"EMEKÇİ KADINLAR" GÜNÜDÜR...
Sevgili arkadaşımın bunu dikkate alacağını düşünüyorum....
Merhaba!

Soyut gunler sizin icin onemli anlasilan.
Gununuzu kutlamak adina;
Siiri-kirmiziyi sevdiginizi biliyorum.
Avluda kırmızı vardı
Kiraz ağacı vardı
Kiraz vardı düş kurmasını bilirsen eğer
Bakışlarıyla etek diken kadını
Turgut Koçak- Kimbilir.
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
8 Mart Kadınlar günümüz kutlu olsun..

Şimdi bir hayat düşün; topla sevgiyi, çıkar şiddeti, çarp saygıya, böl kalbini, ne çıktı? "Kadın" - Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun ve şiddetsiz olsun..

Kadınlar yılda bir kez değil, bütün bir ömür boyunca hatırlanması gerektiğini savunan Süpermeydan , tüm kadınların Kadınlar Günü'nü kutlar...Süpermeydan yönetimi olarak bütün kadınlarımızın kadınlar gününü kutluyoruz..Şiddetsiz yıllar diliyoruz..

Kim Kadın?
Adam olmadan önce insan olabilmenin en temel unsurudur kadın. Çoğu zaman değil, her zaman her gözün nuru, hayatın can damarıdır. İnsanlığın devamı için olmazsa olmazdır. En büyük dertlerin dertlisi, en büyük mutlulukların ardındaki kahramandır.

Kadın; denizin dibindeki inci, parlaklığıyla gözleri alan yakuttur. Küçük şeylerden mutlu olan, mutlu olduğunu da, mutlu olmasına sebep olanı da unutmayandır.

Hep zarar gören ama kimseye zarar vermeyen kişidir. Çilekeştir. Zillete düşendir. Bir kenara itilen, canı çıkana kadar dövülendir. Her kabağın başına patladığı yazgısı kara talihsizlerin talihsizidir. Allah'ın kadını bir emanet olarak verdiğini unutan adamlara adam olmadıklarını anlatan sessiz aktörlerdir.

Kadın; babasının ayakları altındaki paspastır. Bazen eşinin zulmünü görmezden gelen eş, bazen de abilerinin elinde kalandır. Erkeğin adının çapkına çıktığı tecavüzlerde adına kahpe koyulandır.
Şehit tabutuna sarılmış gözyaşı döken şehit anasıdır. Asla katillere boyun eğmeyen, bebeği sırtında Kurtuluş Savaşına mermi taşıyandır. En asil alın terinin en muhteşem sahibidir.

Benim bu satırları yazıyor olmamın vesilesidir. Canımın içi, gözümün bebeğidir. Gözünden damlayacak bir tek yaşa ömrümü feda edeceğim kişidir. Gönül bahçemde açan rengârenk güllerin arasındaki en güzel çiçektir.

İnsan olmanın vesilesidir. Havva'dır kadın. Sevgilinin can damarı Amine'dir. Latife eş Hatice'dir. Bir iffet abidesi Meryem'dir.

Kadın?
Kadın her 8 Mart'ta adına istatistikler tutulan, 9 Mart'ta da unutulandır.
Yani kadın anadır, yardır. Kıymeti kıymetsizleştirenlerin karşısında dimdik duran candan öte candır.

haberaktuel
 

SEN VE AŞK

Amatör
Üye
8 mart dünya kadınlar günü

Dileğim: kadınlarımızın her türlü şiddetten arındırılmış, her türlü haklara sahip ve sahip oldukları hakları kullanan ve öz güvenlerine kavuştukları bir dünyada, hak ettikleri ve layık oldukları sevgi ve saygıyı görmeleridir.

Bu dileklerimle, kadınlarımızın ve sitedeki bayan arkadaşlarımın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.
 

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
TÜM KADINLARIN GÜNÜ KUTLU OLSUN......

Gönül başka türlü olsun isterdi ama şimdilik böyle idare ediyoruz...

__gönül isterdiki...tarlada çalışan kadın bir günlüğüne dahi olsa çalışmasın.....
__gönül isterdiki...sinemaya gitti diye bir kadın kardeşi tarafından öldürülmesin...
__gönül isterdiki....kocası ölünce sorgusuz sualsiz,kocasının kardeşiyle evlendirilmesin....
__gönül isterdiki....ensest kurbanı olmasın....
__gönül isterdiki.....en yakınları tarafından eşya gibi pazarlanmasın...
__gönül isterdiki....aile içi eğitime öncelikli kız çocuklarından başlansın....
__gönül isterdiki....8 mart çiçekleri..sadece dr.kadın..mühendis kadın..öğretmen kadına gitmesin....
__gönül isterdiki.....bankacı,öğretmen,avukat kadınlar şiddete uğradığında sessiz kalmasın...
__gönül isterdiki....70 kiloluk kadın,40 kiloluk çırpı kadar kocasından dayak yemeyi kendine hak görmesin....
__gönül isterdiki....kendimiz çalıp ,kendimiz söyleyip ,kendimiz dinlemek zorunda kalmayalım...

Fatma Pehlivan
Bolu Kadınlar dayanışma dernegi
Yönetim kurulu Başkanı
 

İnci

Kıdemli
Üye
Dileğim: kadınlarımızın her türlü şiddetten arındırılmış, her türlü haklara sahip ve sahip oldukları hakları kullanan ve öz güvenlerine kavuştukları bir dünyada, hak ettikleri ve layık oldukları sevgi ve saygıyı görmeleridir.

Bu dileklerimle, kadınlarımızın ve sitedeki bayan arkadaşlarımın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.
Alıntı yaptığınız yazı Kemal Uysaler'in 8 Mart Dünya Kadınlar Günü makalesinin bir bölümüdür. Makalenin bütünlüğü açısından yazının tamamının alıntı yapılması yazı içeriğinde ki faydalı bilgileri paylaşmak açısından daha yararlı olacaktır. Makalenin tamamını konuya ekliyorum.


8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Kadınların ekonomik ve sosyal yaşamda varlıklarını hissettirmeleri, çalışma koşullarının iyileştirilmeleri ve emeklerinin karşılığını alabilmeleri yönündeki mücadeleleri, 19. uncu yüzyılın ortalarında başlamıştır.

Kadınlar bu alanlardaki ilk eylemlerini, ABD’nin New York kentindeki Cotton tekstil fabrikasında yaptılar. Bu eylemde yeterli sonuç alamadılar. Ancak eylemlerini 8 Mart 1908 günü greve giderek sürdürdüler. Eylem sırasında fabrikada çıkan bir yangında 129 kadın hayatını kaybetti. Kadınların eylemleri, aynı yıl diğer sanayi kollarında da kendisini gösterdi.

Ülkemizde, 1921 yılında, “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlanılan 8 Mart, 1975 yılında ise daha da yaygınlaşmıştır.

“Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı” programında Türkiye’de etkilenmiş ve 1975 yılında, “Türkiye 1975 Kadın Yılı” kongresi yapılmıştır.

8 Mart 1984 yılından itibaren ülkemizde, çeşitli kadın örgütleri tarafından, Dünya Kadınlar Günü kutlanmaya başlanmıştır.

19.uncu yüzyılın ortalarından günümüze gelinceye kadar, dünyada ve ülkemizdeki kadınlar; eşitlik, bağımsızlık, ekonomik, sosyal ve politik haklar, daha iyi çalışma ve yaşama koşulları elde etmek için mücadeleler vermekte ve çalışmalar yapmaktadırlar.

2011 yılının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü yaşandığı bu günlerde ülkemizdeki kadınlarımızdan;

15-25 yaş arasındakilerden %60’ı eğitim almıyor,
Dört milyonu okuma yazma bilmiyor,
Her üç kişiden biri şiddet görüyor,
Şiddete uğrayanların oranı sekiz yılda yüzde bin dört yüz artıyor.

Ayrıca kadınlarımız;

Hakarete uğruyor, namus ve töre uğruna öldürülüyor,
Sürekli tacize, tecavüze ve cinsel istismara uğruyor,
Sokak ortalarında kurşunlanarak öldürülüyor,
Boğazları ve bacakları kesilerek bedenlerinden ayrılıyor,
Parçalanan bedenleri çöp bidonlarına atılıyor,

Ülkemizde kadınların elde ettikleri 1930-1934 siyasi ve 1926 medeni haklar, her ne kadar yasalarla güvence altına alınmışsa da; yasalar karşısında eşit olmak pratik yaşantıda yeterli olmuyor. Zira kadınlarımızın öz güvenleri gelişmemiştir. Bunun nedeni kadınlarımızın emirlerle, tehditlerle, baskılarla, yasaklarla ve korkularla yönlendirilmiş olmalarıdır.

Kadınlarımızın bu tür davranışlara boyun eğmemeleri için; gerek sosyal hayata, gerek siyasal hayata, gerekse ekonomik hayata hazırlanmalarında bilinçlendirilmeleri gerekir.

Ülkemizde, kadının değerini, kadın kendisi bilecektir. Hiç bir kuruluşun ve kişinin reklâm aracı olmayacaktır.

Dileğim: kadınlarımızın her türlü taciz ve şiddetten arındırılmış, her türlü haklara sahip ve sahip oldukları hakları kullanan ve öz güvenlerine kavuştukları bir dünyada, hak ettikleri ve layık oldukları sevgi ve saygıyı görmeleridir.

Bu dileklerimle, kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

Kemal UYSALER

kaynak
 
Üst Alt