• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Emekçi Kadınlar günümüz kutlu olsun

Okunuyor :
Emekçi Kadınlar günümüz kutlu olsun

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Kimi der ki kadın uzun kış gecelerinde yatmak içindir.
Kimi der ki kadın yeşil bir harman yerinde dokuz zilli köçek gibi oynatmak içindir.
Kimi der ki ayalimdir, boynumda taşıdığım vebalimdir.
Kimi der ki hamur yoğuran.
Kimi der ki çocuk doğuran.
Ne o, ne bu, ne döşek, ne köçek, ne ayal, ne vebal.
O benim kollarım, bacaklarım, başımdır.
Yavrum, annem, karım, kızkardeşim, hayat arkadaşımdır.

Nazım Hikmet

8 Mart Dünya Kadınlar Günü tüm bayanlarımıza kutlu olsun.Günümüz kutlu olsun hak eden kadınlarımız
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
ÜyeKadınlar günü kutlu olsun ... Dilerim Kadınların gözlerinde artık gözyaşları değil yüzlerinde tebessüm olsun ....
 

Guney

Kıdemli
Üye
BU BAŞLIKTA HATA VAR 8 MART KADINLAR GÜNÜ DEĞİL"EMEKÇİ KADINLAR" GÜNÜDÜR...
Sevgili arkadaşımın bunu dikkate alacağını düşünüyorum....
 
Kapitalizmin ortaya çıkarttığı yeni üretim ilişkileri kadınları da fabrika ve atölyelerde üretime kattı. Emekçi kadınların, hakları için mücadelelerinin başlangıcı olarak, 8 Mart 1857 tarihi kabul edilir. Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentindeki konfeksiyon ve tekstil fabrikalarında çalışan 40.000’den fazla emekçi, 12 saati aşan çalışma koşullarının düzeltilmesi ve düşük ücretlerinin yükseltilmesi için başlattıkları greve polis saldırdı. Saldırı kanlı bitti. Saldırı sırasında yangın çıktı. Çoğu kadın 129 emekçi can verdi. 1910’da Kopenhag’da toplanan 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında, Clara Zetkin, bu yangında ölen kadın emekçilerin anı ve mücadelesini yaşatmak için, 8 Mart gününün Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmasını önerdi. Bu öneri kabul edildi.
 
“8 Mart”, ilk kez 1921’de ”Emekçi Kadınlar Günü” adı ile kutlandı. Birleşmiş Milletler Örgütü, 1975 yılını “Dünya Kadınlar Yılı” ilan etti. Ardından da, 16 Aralık 1977’de, 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanmasını kararlaştırdı. Türkiye’de ise, 1975’de “Türkiye 1975 Kadın Yılı” kongresi yapıldı. 1980’e kadar coşku ve anlamlı bir şekilde kutlanan 8 Mart, darbe sebebi ile dört yıl anılamadı. 8 Mart 1984 tarihinden itibaren yapılan anmalar ise anlamsız resmi lafların tekrarlandığı, emek ve emekçilerden ve kendi tarihinden uzak, küçük grup fetişizminin sergilendiği rituellerden öteye geçemedi. Oysa bizim kadın emekçilerimiz de; iş kanununun, sendikaların, sigorta ve sendikal hakların olmadığı dönemlerden başlayarak uluslararası kapitalizme karşı mücadele ettiler. 8 Mart’a, onlar da bir anlam kattılar. İzmir’de kurulmuş olan İngiliz-Amerikan malı Glen Tobacco’da verdikleri mücadele, ülkemiz emekçilerinin yüz akıdır. İzmir İşçileri Sendikası Birliği aktivisti Safiye Topçuğlu’nun 1929 yılında, çalıştıkları Glen Tobacco Fabrikasında oluşturdukları “Sendika Kadınlar Komitesi”, emek tarihinin en anlamlı sayfalarından birisidir.
 

Guney

Kıdemli
Üye
Çok teşekkür ederim sevgili dostum...
ve nedir 8 mart diyeyim tarihsel süreci dışında;

8 Mart, bir birine bağlı, bir birini tamamlayan iki yönde bir başkaldırı özelliğiyle mücadelede yer almıştır.
Birincisi ve temel olanı, kadın emekçilerin, burjuvazinin ve sermayenin sömürüsüne, baskılarına karşı, proleter sınıf mücadelesinin bir parçası olarak özgürlük ve sosyalizm hedefine yönelik bir başkaldırı özelliği taşımasıdır.
İkincisi, buna bağlı ve bunu tamamlayan nitelikte, kadın cinsinin ayrıca yaşadığı baskılara, horlanmaya ve ikinci sınıf cins olarak görülmesine ve bundan kaynaklanan ayrımcı her türlü muameleye karşı başkaldırının simgesi olmasıdır.

Emekçi kadınların mücadelesi, sınıflı toplumların tarihi boyunca her çağda, ezilen ve sömürülen emekçi sınıfların sömürücü egemen sınıflara karşı yürüttükleri mücadelenin bir parçası olmuştur.

Şimdilerde özellkle dayatılan ve son yıllarda iyice içi boşaltılan 8 Mart tüm düşünen ,irdeleyen ve mücadeleden kaçmayan kadınlar için her zaman ve her yerde asıl amacında kutlanacaktır..
Tüm yaygaracı yazılı ve görsel basına ,tüm yaygaracı faşist beyinlere rağmen...
Tüm kadınların EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ kutlu olsun....
 

simqe

Kıdemli
Üye
Emeğin, bağımsızlığın ve yurtseverliğin cephesindeki kadınlar,
Dünya Emekçi Kadınlar Gününüz kutlu olsun
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Dünya Emekçi Kadınlar gününü yürekten kutluyor,
onurlu yaşam mücadelelerimde başarılar diliyorum.
 
Üst Alt