Embesil nedir? Embesil ne demek?

embesil ne demek , embesil ne demek tdk , embesil hayvanı , embesilin tanımı , moron ne demek , idiot nedir , idiot ne demek

Embesil ne demek?
Zeka geriliğinin bir türüdür. Budala, aptal ve ahmak sözcükleri halk arasındaki kullanımıdır. Argo bir kullanıma da sahiptir.

Embesiller, özel eğitimden yararlanabilirler, mekanikleşmiş işlerde çalışabilirler ve kendi bakımını yapacak düzeye getirilebilirler. zeka düzeyi 26-50 IQ arasında tanımlanır. Taklit yoluyla şiir yazdırarak eğitilirlerse bir süre sonra 6-7 yaş düzeyinde basit şiirler yazabilirler.

Zeka geriliğinin diğer türleri

Moron : Moron, IQ sü 51-70 arasında olanların genel adı. 1910 da Henry Goddard tarafından adlandırıldı. sözcük Yunanca Moros sözcüğünden gelmektedir. Moros; donuk, cansız anlamındadır. Çok çalışırlarsa akademik başarı anlamında yavaş da olsa bir ilerleme söz konusudur. Özellikle gelişmemiş ülkelerde zamanla normal zekalı kişilerden ayırt edilemeyecek pozisyonlara gelebilirler.

İdiot : İdiot, Yunanca' dan gelme bir kelime olup başlangıçtaki anlamı özel yeteneklerden yoksun kişi dir. Latincede ise sıradan kişi anlamındadır. Geç Latincede eğitilmemiş insan demektir. 19. Yüzyılda kelime psikolojik bir terim oldu ve zeka seviyesi 0-25 arasında olan ve özbakımını hiçbir şekilde sağlayamayan kişileri tanımladı. Şiir yazabilmeleri söz konusu değildir.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt