Emasya Protokolü Nedir?

İ

İNCİ

Ziyaretci
Türkiye'de 13 yıldır uygulanan EMASYA protokolü bugün kaldırıldı. Peki Türkiye'nin gündeminden düşmeyen protokolün ayrıntıları ne?

İSTANBUL - İçişleri Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı arasında 7 Temmuz 1997'da imzalandı. İl İdaresi Kanunu'nda yapılan değişiklik askerin, polisin yeterli olmadığı durumlarda toplumsal olaylara müdahalesine dönük bir düzenlemeyi zorunlu kılmıştı.

"Emniyet-Asayiş-Yardımlaşma" ifadelerinin kısaltılmışı olan EMASYA Protokolü işte bu yasal zorunluluktan doğdu.

Şimdiye kadar içeriği resmi olarak hiç açıklanmadı ancak İl İdaresi Kanunu'ndan farklı olarak protokolün 9'uncu maddesi Valilik talep etmese de askere, kendisi gerekli gördüğü durumlarda toplumsal olaylara el koyma yetkisi veriyor. Protokol şehir merkezleriyle ilgili istihbaratı askerle paylaşma imkanı da getiriyor.

04 Şubat. 2010 Perşembe

ntvmsnbc.com

2010 Yılında Tayyip Erdoğan hükümetine bağlı içişleri bakanlığı tarafından ''Emasya Protokolü''
kaldırıldı. Yıl 2011 Başbakan Tayyip Erdoğan Hopa'daki olaylara yasa gereği müdahale etmeyen Jandarma komutanını
içişleri bakanlığına bizzat kendi talimat vererek görevden aldırdığını açıkladı.
 
Madem TSK'ya ''höt'' deniyor. O zaman PKK terörüyle de Polis ve Jandarma uğraşsın sadece...
Hee kuzey Irak'a harekat olacaksa Ordu müdahale edebilir tabii ki... :)

Birilerinin nazik organları bu kararı almayı yer mi ?
 
Madem TSK'ya ''höt'' deniyor. O zaman PKK terörüyle de Polis ve Jandarma uğraşsın sadece...
Hee kuzey Irak'a harekat olacaksa Ordu müdahale edebilir tabii ki... :)

Birilerinin nazik organları bu kararı almayı yer mi ?

PKK terörüyle en çok uğraşan askeri kanadımız Jandarma'dır en çok şehidi Jandarma vermiştir elinde olsa Jandarma'yı bölgedende literatürdende silip bu birimi kapatıp yeni icatları kırsal polisi sürüp başınada vali veya sivil birini geçirecekler müsamma gösterilirse...Doğu ve Güneydoğu'da Jandarma'ya ait komando eğitimli özel asayis timleri görev yapmakta ve ordaki olayların % 98'ine müdahale etmekteler genelde ordaki olayları polis izler olay bittikten sonra müdahale eder..Yalnız bu müdahale OHAL kapsamı bulunan bölgeler için geçerli..

Doğu ve Güneydoğu haricinde kalan bölgelerde askerin müdahil olabileceği bir husus yok bahsi geçen kırsal polis uygulamalarını buralarda hayata geçirdiler asker karşıtlığının bilakis başbakan tarafından bu denli alenen sergilendiğini umarım halk bir nebzede olsa idrak etmiştir..Görevden alınan Jandarma Komutanı için üzüldüğümü belirtmekle birlikte başbakanın bu tavrı ile TSK'ya karşı tutumu rutin bir hal almıştır..
 
Üst Alt