ELİ BOŞ geldim ELİ BOŞ gidiyorum!

Büyük İskender bir gün vezirlerini toplamış ve onlara :
-Ben öldüğümde cenaze merasimimi söylediğim gibi yapın demiş !
-Ülkemin dörtbir yanından tebaamdan olan insanları çağırın ! Cenazemin önünden askerlerim yürüsünler silahlarıyla, Cenazemin sağından alimler yürüsünler kitaplarıyla, Cenazemin solundan zenginler yürüsünler mallarıyla, Cenazemin arkasından ise fakirler ve garipler yürüsünler gözyaşı ve dualarıyla !.. Sağ elime bir altın küre verin, sol elimi ise boş bırakın taa ki mezara dek, demiş !

Vezirler Büyük İskender’in bu söyledikleri karşısında saşırmışlar ve “Bunu bilse bilse Büyük İskender’in hocasi Diyogen bilebilir” demişler ve Diyogen’e sormaya karar vermişler!..

Vezirleri dinleyen Diyogen demiş ,
- ” İskender’in ne kadar büyük olduğunu bir kez daha anladım” demiş ve ilave etmiş :
- İskender şunu anlatmak istemiş . : Cenazenin önünden yürüyen askerler ölümüne silahlarıyla dahi engel olamadılar, Cenazenin sağından yürüyen alimler ölümüne kitaplarıyla dahi engel olamadılar Cenazenin solundan yürüyen zenginler ölümüne mallarıyla dahi engel olamadilar ve Cenazenin arkasindan yürüyen fakirler ve garipler ölümüne gözyaşı ve dualarıyla dahi engel olamadılar!.. Sağ elindeki altın küre ise bu dünyada sahip olabileceği her şeye sahip olduğunu, Sol elinin boş olması ise bu dünyadan ELİ BOŞ geldim ELİ BOŞ gidiyorum!
 
iyiki ölüm var yaşanan bütün haksızlıkların ızdırapların bir gün sol bulacağını bilmek ve inanmak insana dayanma gücü veriyor
 
  • Etiketler
    buyuk iskender
  • Üst Alt