Elektrik Sayaç Bedeli iadesi hakem heyeti dilekçesi örneği

elektrik dağıtım bedeli iadesi , elektrik dağıtım bedeli nasıl geri alınır , elektrik faturası dağıtım bedeli iadesi , elektrik kayıp kaçak bedeli nasıl geri alınır , elektrik abonelik iptali para iadesi , elektrik dağıtım bedeli itiraz , elektrik geri ödeme sorgulama

Elektrik sayaç bedelini geri alabilirsiniz.

EPDK tarafından 21.06.2013 tarihinde Resmi Gazetenin 28684 sayı nolu sayısında yayımlanan kararı gereğince, bu kararın yayınlandığı tarihten itibaren elektrik dağıtım şirketlerince hiçbir surette sayaç bedeli alınamaz, şeklinde karar alınmıştır.

Bu karara rağmen elektrik faturalarına sayaç bedeli altında tahakkuk ettirilmiş bir bedel varsa, bu bedelin faturanızın yansıtıldığı tarihten itibaren 10 yıl içinde geri alabilme imkanı vardır.

Bunu almak için aşağıdaki yol izlenmelidir.

1-Fatura ve ödeme makbuzunun fotokopisi çekilerek,
2-Elektrik hizmetini satın aldığınız şirkete yazılı bir dilekçe ile başvurunuz. Dilekçenizi iki nüsha olarak yapınız ve sizde kalacak nüshanın üzerine şirket tarafından alınmıştır kaşe ve numarasını yazdırınız. Yaklaşık 30 gün ( 1 aylık dönem) bekleyiniz. Dilekçenizde belirttiğiniz hesap numaranıza ödeme yapılmış veya bir sonraki faturanızda mahsup yapılmışsa başka bir işleme gerek kalmamıştır. Kesinti tutarı mahsup edilmemiş veya hesabınıza ödenmemişse o zaman,
3-İkamet ettiğiniz il veya ilçedeki Tüketici hakem heyetine başvurunuz.
4-Tüketici Hakem Heyetleri İlçelerde Kaymakamlıklarda, İllerde Valilik bünyesindeki İl Ticaret Müdürlüklerinde bulunmaktadır. Buraya yapılan başvurularda harç ve masraf alınmaz. Başvurunun karar süresi 6502 Sayılı Tüketici Kanunu, Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinin 23. Md. sine göre 6 aydır. Bu süre başvurunun konusu, niteliği ve hizmetin özelliği gibi hususlar göz önüne alınarak en fazla bir 6 ay daha uzatılabilir.

DİLEKÇE ÖRNEKLERİ
1- EPDK Kararı (PDF)
2- Elektrik Dağıtım Şirketine Başvuru Dilekçesi Örneği (PDF)
3- Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Dilekçesi Örneği (PDF)

kaynak:tuketicihukukuakademisi.blogspot.com

 
  • Etiketler
    dilekce ornegi elektrik sayaç bedeli epdk kararı sayaç bedeli iadesi tüketici hakem heyeti
  • Üst Alt