Elektrik Faturasında 5 Kalemde Haksız Tahsilat

ELEKTRİK FATURASINDA 5 KALEMDE HAKSIZ TAHSİLAT

Yargıtay'ın kararı tüketicileri harekete geçirdi

Yargıtayın elektrik faturasında 5 kalemde haksız tahsilat yapıldığına ilişkin kararı tüketicileri umutlandırdı. Elektrik aboneleri bunları geri almak için dava açmaya hazırlanıyor.

Yargıtay 3. Hukuk Dairesinin elektrik faturasında kayıp Kaçak dahil 5 kalemde haksız tahsilat yapıldığına ilişkin kararı tüketicileri harekete geçirdi. Vatandaşlar, Yargıtayın emsal kararını isteyip dava açacaklarını belirtti. Bu kapsamda faturadaki haksız bedelin rakamı da belli oldu.

ORTALAMA 120 LİRA

Türkiyede 34 milyon civarında mesken ve ticari abone bulunuyor. Bu abonelere ortalama 120 liralık fatura geldiği düşünüldüğünde 10 yıl geriye dönük olarak dava açılması durumunda toplam rakamın 40,8 milyar lirayı bulacağı belirtiliyor. Tüketicinin kaybı ise her faturada yaklaşık yüzde 21e denk geliyor. Buna göre haksız tahsil edilen bedel 8,5 milyar liraya ulaşıyor.

TEDAŞ'I ETKİLEYECEK

Yargı kaynakları, elektrik şirketlerinin özelleştirildiği tarihten önceki haksız tahsil edilen faturalardan ise TEDAŞın sorumlu olduğunu belirtti. Özelleştirmeden önceki alacaklarla ilgili iade kararı verilirse, dağıtım şirketinin bunu TEDAŞa rücu edeceği belirtildi.

5 KALEMDE HAKSIZ TAHSİLAT

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, Bursada Uludağ Elektrik'in abonesi M.G. isimli bir vatandaşın açtığı davada emsal bir karar aldı. Daire, elektrik faturasındaki kayıp kaçak, sayaç okuma, dağıtım, perakende satış hizmet ve iletim sistemi kullanım bedeli adı altında alınan paranın iadesine karar veren Bursa 1. Tüketici Mahkemesinin kararını onamıştı. İlgili kararda 584 liralık faturanın 257,44 lirasının haksız tahsil edildiği vurgulanmıştı.

Yargıtay'ın kararı tüketicileri harekete geçirdi - Milliyet Haber

- - - Güncellendi - - -

Yargıtay, Vatandaştan alınan kaçak bedelini geri ödeyin dedi.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulundan milyonlarca elektrik abonesine müjde geldi. Yüksek Yargı, kaçak elektriğin parasını tüketiciden alamazsınız diyerek tartışmalara son noktayı koydu. Kurul, karar düzeltme talebi üzerine 17 Aralıkta yaptığı toplantıda Hırsızın kullandığı kaçak enerji dürüst vatandaştan tahsil edilemez diyerek, aboneden kayıp-kaçak bedeli alınamayacağına hükmetti.

Elektrik dağıtım şirketleri, abone grubuna göre değişmekle birlikte (konut, sanayi, ticarethane, resmi daire gibi) faturanın yaklaşık yüzde 11ini kayıp-kaçak bedeli olarak tahsil ediyor. Yani 100 liralık elektrik faturasının 11 lirası kaçak bedeli olarak vatandaştan tahsil ediliyor.

Enerji Hukuku Araştırma Enstitüsü Başkanı Süleyman Boşça, Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun verdiği kararın nihai karar olduğuna dikkat çekiyor. Elektrik abonelerinin bu kararı emsal gösterip elektrik dağıtım şirketlerini mahkemeye vermesi bekleniyor.

Türkiyede 35 milyon elektrik abonesi bulunuyor. Aboneler ayda ortalama 50 TL fatura ödüyor. Eğer Yargıtay kararının gereği yerine getirilirse, dağıtım şirketleri abone başına aylık 5 TL geri ödeyecek. Bu rakam yılda 60 TL geri ödenmesi anlamına geliyor. Bu ödemeyi 10 yıl ile çarptığımızda abone başına ödenecek tutar 600 TLye ulaşıyor

Kaçak elektrik vatandaşı çarptı

- - - Güncellendi - - -

Kayıp kaçak bedelini geri almak isteyenler için dilekçe örnekleri:

Kayıp kaçak bedelini almak isteyenlere kurum tarafından tüketicileri hak kaybına uğratabilecek iki satırlık dilekçeler doldurtulmakta olup aşağıdaki şekilde ayrıntılı dilekçe verilmelidir.
Dilekçenin alındılı bir sureti de tüketicinin elinde olmalıdır.

Kurum cevabı alındıktan sonra başvuru dilekçesi, kurum cevabı ve faturalar ile birlikte kaymakamlıkta bulunan İlçe Hakem Heyetine başvuru yapılmalıdır.
Bu başvuru ücretsizdir.

6 soruda*elektrikte ?kayıp kaçak? soygunu* ? Sendika.Org

Faturanın yüzde 20'sini geri alabilirsiniz!

Yargıtay karar verdi: Vatandaştan kayıp-kaçak parası alınamaz.
Bu da 100 liralık bir faturanın 20 lirasını oluşturuyor.

Güncelleme:24 Ekim 2014 08:40.

Faturanın yüzde 20'sini geri alabilirsiniz!

Yargıtay, elektrik faturalarında yer alan kayıpkaçak, perakende satış-hizmet, sayaç okuma, iletim sistemi kullanım ve dağıtım bedellerinin vatandaştan tahsil edilemeyeceğine karar verdi.
Bu 5 kalemin elektrik faturalarındaki payı yüzde 20.
Yargıtay’ın kararına konu olan tutar, her 100 liralık faturanın 20 lirasını oluşturuyor.

Vatandaşlar zamanaşımı süresi olan 10 yıl geriye dönük olarak bu bedelleri dağıtım şirketlerinden tahsil edebilecek.
Ancak abonelerin, geçmiş 10 yılda bu kalemlere ödedikleri paraları geri alabilmeleri için yargıya başvurması gerekiyor.

TİCARİ ABONE DE PARASINI ALABİLECEK

Yargıtay kaynakları, “Bu kararda, adı geçen kalemlerin vatandaşlardan tahsil edilmeyeceği hususunda mesken ya da ticari mekân ayrımı yapılmamaktadır.
Dolayısıyla mesken veya ticari abonelerin tamamı geriye dönük olarak bu kalemlere ödedikleri ücretleri dağım şirketlerinden tahsil edebilir” dedi.

Faturanın yüzde 20'sini geri alabilirsiniz! - Finans haberlerinin doğru adresi - Mynet Finans Haber