• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Eklem hasarı

Okunuyor :
Eklem hasarı

ZAAX

Amatör
Üye
Eklem Hasarı

Eklem kıkırdağının aşınması ve eklem içinin iltihaplanması (arthrosen, osteoarthritiden) dır, kronik ve ağrılıdır.

Hastalık nedenleri arasında iltihaplı bir hastalık geçirmiş olmak, hormon dengesizliği, ağır iş ve yaşlılık sayılabilir.

Hastalığın ilerleme derecesine göre bitkisel ilaçlar tedavi veya destek tedavi amaçlı olarak kullanılır. Tedavinin uzun sürmesi nedeniyle, istenmeyen etkileri daha az olduğu için bitkisel ilaçlar tercih edilmektedir. Doğru uygulanan bir tedavi ile ameliyatın önüne geçilebilir.

Bitkisel ilaçlar ağrı dindirici ve dokuları kanlandırarak beslenmesini destekleyici olarak etki ederler.

Ağrı dindirici olarak ısırgan otu ve yaprağı, söğüt kabuğu kullanılır.

Bağışıklık sistemi çörekotu ve sarımsakla güçlendirilerek iltihaplanmaya karşı en önemli destek sağlanır, böylece yenilenen hücreler de sağlıklı oluşur. Çörekotu yılda 8-10 ay, sarımsak 2-3 ay kullanılabilir.

Tedaviye destek olarak asitli yiyeceklerden sakınmak, bulgur, pirinç, patates, taze meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek, yumuşak deri ve tabanlı ayakkabı giymek, eklemi korumak için baston kullanmak gerekir.

Dahilen Kullanılan Bitkisel İlaçlar

Isırgan otu ve yaprağı: Kıyılmış 2 çay kaşığı ot ve yaprak fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 15 dakika demlenir, süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanarak günde 3 defa sıcak olarak içilir.
İdrar artırıcı olduğu için günde 2-3 litre su içilmelidir.

Söğüt kabuğu: İltihaplanmayı önler, ateşi düşürür ve ağrı dindiricidir.
İnce kıyılmış veya dövülmüş 1 çay kaşığı kabuğu fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 15-20 dakika demlenir, süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanarak günde 2-3 defa içilir. Altın başakotu ile birlikte kullanılabilir.

Sarımsak: Günde 4 gr sarımsak ( Diş), bir defada 1 gr olmak üzere 4 defada yenir. Sarımsak havanda dövüldükten sonra, 4-5 dakika havanda bekletilir, yoğurda veya yemeğe katılarak yenir.
Sarımsak kokusunu bastırmak için maydanoz yenir, kakule çiğnenir, naneli sakız veya şeker kullanılır. Eşinize kokuyorsa yemesini öneriniz.

Çörekotu: Günde toplam olarak 15 gr çörekotu yenir. Bu miktar 2 veya 3 e bölünerek yemeklerden 30 dakika önce öğütülüp, az suyla yenir. Rendelenmiş bir elma veya armuda öğütülmüş çörekotu katılarak da yenebilir. Şeker hastası olmayanlar, pratik olması açısından haftalık kullanım miktarını öğütüp bekletmeden tahin-pekmeze ( 100 gr yeni öğütülmüş çörekotu, 100-150 gr pekmez ve 200-250 gr tahine karıştırılabilir, kişiler tat algısına göre miktarlarda değişiklik yapılabilir) karıştırarak yiyebilirler. Dişleri sağlam olanlar çiğneyerek yerlerse diş eti bakımı da yapılmış olur.Öğütülmüş olarak hazır satılan çörekotu alınmamalıdır, çok zararlıdır.

Not: Çörekotu hamilelik döneminde yenmemelidir. Doğuma bir hafta kala başlanıp emzirme süresince yenirse anne ve çocuk sağlığı açısından çok faydalıdır.
Çörekotu yeterli miktarda omega-3 ihtiva eder, ilave olarak omega-3 takviyeli gıdalar yenmemelidir.

Haricen Kullanılan Bitkisel İlaçlar:

Esansların yumuşak doku romatizması ve kas ağrılarında kullanım şekilleri burada da uygulanır.

Çayır çiçekleri: 500 gr çiçek 3-4 litre sıcak suda ağzı kapalı olarak 30 dakika bekletilir, süzülür. Sulu kısım banyo suyuna ilave edilir, banyoda 15 dakika kalınır, sonra 1 saat yatakta istirahat edilir. Banyo suyu tahammül edilebilecek kadar sıcak olmalıdır. Günde 1 defa banyo yapılır. Hazırlanan bu sulu kısım sıcak sargı olarak da uygulanabilir. Sargı günde 1-2 defa uygulanır ve 1 saat uygulandığı bölgede tutulur.

Hardal tohumu: Öğütülmüş 4 yemek kaşığı tohum kullanmadan hemen önce ılık su ile lapa haline getirilir ve ilgili bölgeye yayılarak sarılır. Yetişkinlerde 10-15 dakika, çocuklarda 5-10 dakika tutulur. İlk uygulamada sargı 3 dakika tutularak deri hassasiyeti gözlenir, daha sonra süre artırılır. Günde en fazla 4 defa sargı yapılabilir. 2 haftadan uzun süre uygulanmamalıdır.

Kaynaklar:
1- Dr. Ahmet Toptaş, Alman kanunlarına göre düzenlenip izin verilen BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ, Gonca Yayınevi, İstanbul 2009, ISBN: 978-9944-790-31-4, (0212) 5285076-5286005.
2- Dr. Ahmet Toptaş, ÇÖREKOTU Tepeden tırnağa şifa deryası, Gonca Yayınevi, İstanbul 2008, ISBN: 978-9944-62-613-2,
(0212) 5285076-5286005.
 
Üst Alt