Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Saç ekimi yaptıran kişilerin en çok merak ettiği konu Ekilen saçlar ne zaman çıkar sorusudur.

Peki, ekilen saçlar ne zaman çıkar? Saç ekimi sonrasında iyileşme sürecinin bitmesiyle ekilen saçlar hemen uzamaya başlar ancak ama istenilen doğal halini alması yaklaşık 1 yılı bulmaktadır. Bu süreç, kişiden kişiye göre değişmekle birlikte, saçın yapısına ve çevresel etkilere göre bu süre kısalabilir.

Saç Ekimi Sonrası Saçların Doğal Formuna Kavuşması
Saç ekimi sonrasındaki ilk 2 haftalık süreçte, yeni ekim yapılan bölgede oluşan ufak yaralar kabuk bağlayarak iyileşir. Ekilen greftler, yeni yerlerine bu dönemde tutunur ve uyum sağlarlar. Şok dökülme'nin hemen arkasından da normal büyüme döngüsüne giren saç kılları ayda 1 , 2 cm. kadar uzarlar. Bu süreçte doğal formuna daha kavuşamamış olan köklerin çıkarttıkları ilk dönem saç kılları, normal saç kıllarına nazaran daha biçimsiz ya da daha zayıf olabilmektedir.

Şok Dökülme Süreci

Saç ekiminde şok dökülme, yani geçici dökülme ilk iyileşme sürecinin hemen ardından saç tellerinin normal büyüme formuna kavuşabilmesi için gerekli olan bir süreçtir. Şok dökülme süreci saç ekimi operasyonunun ardından yaklaşık 1 ay sonra başlamaktadır. Şok dökülmenin başlama ve bitiş zamanı bünyeden bünyeye göre değişebilir.

Saç Ekim Sonrası Saçların Büyüme Süreci

Ekilen saçlar ne zaman çıkar? sorusunun cevabı için ayrıca saç ekimi sonrası saçlarını büyüme sürecine bakmak gerekmektedir. Saç ekimi operasyonu sonrasında saçların uzama süreleri kişiden kişiye göre değişmekle birlikte, genellikle;

İkinci aydan itibaren şok dökülme sona erer ve saç kökleri büyümeye başlar,
Dördüncü ayda saç telleri uzar ve belirli bir şekil almaya başlar,
Altıncı aya gelindiğinde, saç kökleri yüzde 45 ile 80 arası çıkar. Kişinin saçları çıplak gözle rahatlıkla fark edilir,
Sekizinci ay ve sonrasında normal büyüme döngüsüne giren olan saç kökleri, gürleşir, kalınlaşır ve doğal formunu almaya başlar. Bazı kişilerde ortaya çıkabilen kıvırcık saç sendromu sekizinci ay sonrasında ortadan kalkar,
12 ay sonunda saç kökleriniz artık doğal seyrinde büyümeye devam eder.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt