Ehliyet sınavı ile ilgili bilgiler

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Ehliyet sahibi olmak, araba kullanmak kimlerin hayali değildir ki! Ama bu hayalin özellikle ehliye sahibi olma kısmı pek çoğunun korkulu rüyasıdır aynı zamanda. Ehliyet kursu bitiminde yapılan ehliyet sınavı için başarısız olunabileceği düşüncesi bile yüz binlerce kişinin uykusunu kaçırır. Peki ehliyet sınavı ile ilgili tüm bilgilere sahip misiniz? Kaç soru çıkacağını, hangi konularda soru olacağını, sınavın süresini, sınavı kazanmak için kaç soru çözmeniz gerektiğini ve daha pek çok konuyu bu satırlarda öğreneceksiniz.

Ehliyet sınavının teorik sınav bölümünde toplam 120 soru soruluyor. Bunların ellisi trafik ve çevre bilgisi derslerinden (35 soruyu doğru yanıtlayan geçiyor), kırkı motor ve araç bilgisi tekniği dersinden (28 soruyu doğru yanıtlayan geçiyor), otuzu ise ilkyardım bilgisi dersinden (22 soruyu doğru yanıtlayan geçiyor) çıkıyor. Sınav 2.5 saatte bitiyor. Sınavda tüm dersler için ayrı ayrı puanlama yapılıyor ve adayın ehliyet sınavını kazanması için yüz üzerinden yetmiş puan alması gerekiyor.

Ehliyet sınavında 1 ya da 2 dersi geçemezseniz, yeniden 3 ders için sınava girmiyorsunuz. Bir tek barajı geçemediğiniz derslerin sınavına tabi tutuluyorsunuz. Her adayın toplam 5 kez ehliyet sınavına girme şansı bulunuyor. Üniversite sınavlarındaki gibi ehliyet sınavında yanlışlar, doğruları götürmüyor. Ehliyet sınavının yazılı kısmı sürücü kursları tarafından değil Eğitim Teknolojileri Müdürlüklerince yapılıyor. Ehliyet sınavının bir de direksiyon imtihanı var. Direksiyon sınavı da yine Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin gözetiminde yapılıyor. Genellikle adayların test sürüşü yaptıkları güzergahta sınav yapılıyor. Direksiyon sınavı da yazılı sınav gibi belli bir puan alınması karşılığında geçilebiliyor.
 
Üst Alt