• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

eğitim sistemi!

Okunuyor :
eğitim sistemi!

gordionum

Tecrübeli
Üye
Sınav; geriye yönelik başarı ölçme metodudur. (tabi bence) sınavda amaç sadece öğrencinin başarısı okunmaz yada açığa çıkmaz, aynı zamanda öğreticinin öğreti yetisininde ölçülmesi anlamı taşır. Demek ki burada karşılıklı bir beslenme söz konusudur.

Eğitimci; öğrettiklerinin anlaşılır olduğunu ve öğrencinin, öğrenip-öğrenmediğini işini iyi yapıp-yapmadığını bu yöntemle ölçer. Yani yaptığı sınavla adeta kendi sınavını da vermiş olur.

Öğrenci; öğretilenleri kavradığını, öğrendiğini sınavında gösterir.

Yani sınav, okul sürecinde eğitimci-öğrenci anlamında, başarıyı ölçmeye yönelik kullanılır.
Eğer başarısızlık varsa eğitimci teklarlar ve başarısızlığın önlemini almış olur. Bu haliyle değerlendirme nin elbette eğitim sisteminde gerekliliği tartışılamaz!

ancak sınavlar yaygınlaştırılarak insanın hayatını karartan elemeler için kullanılır olmuştur. Birkaç saatlik sınavlar yılların kayıplarına hatta yitip giden hayatlara mal olmaya başlamıştır. Yaratılıştan türlü zaaflarla doğan insan adeta bir makine olarak görülür olmuştur. O andaki psikoloji, hastalıkları vs. göz ardı edilmekte hatta ve hatta o ana kadar aldığı eğitim yok sayılmaktadır.

Biraz önce duş alacağım yakınımdaki süpermarkete şampuanı almak için gittim. Bir arkadaşla sohbet ediyorum. Cebi çaldı,” tamam kızım testlerini al pc başında çözebildiğin kadar çöz dedi” ve kapattı.

Hayırdır dedim, SBS (inşallah doğru hatırlıyorum) hazırlanıyorda dedi, “ödevlerini bitirmiş pc açabilirmiyim diye soruyor”

Bunun adı ne şimdi? Ödevin bitti pc aç ama testte çöz!

İlköğretimden-ölüme kadar sınavlamı geçecek bu hayatlar? Bu hükümetler ne yapar? PERVARİ deki tecavüzü SAKLAYAN MİLLİ EĞİTİM BAKANI ne işe yarar?
 
Üst Alt