Eğitim Kemalizm Esaretinden Kurtulsun

Milli güvenlik dersi hocalarına fişleme talimatı: Çalışmaları titizlikle sürdürün!

Milli güvenlik derslerine giren subayların, Balyoz darbe planı kapsamında 'bulundukları okulda fişleme' yapmakla görevlendirildiği belgelendi. Kurmay Albay Turgay Erkmen imzalı bir belgede, "Milli güvenlik bilgisi dersi öğretmeni olarak görevlendirilen subaylar, şimdiye kadar verilmiş emirler doğrultusundaki uygulamayı titizlikle devam ettireceklerdir." ifadeleri kullanılıyor.

Balyoz soruşturması kapsamında hazırlanan üçüncü iddianamenin ek klasörlerinde çarpıcı belgeler yer alıyor. Ek klasörlerde milli güvenlik bilgisi derslerine giren askerlerin nasıl fişleme yaptıklarını gözler önüne seren belgeler var. Sanık müvekkillerine verilen 71 No'lu delil klasörlerinde bulunan bir dokümanda, öğrencilerin nasıl fişleneceği, hangi hususlara dikkat edileceği tek tek sıralanmış. Toplam 18 maddelik belgede, "Kıyafet yönetmeliğine uygun kıyafetle M.G.B.D'ne giren ve kıyafeti uygun olmaması nedeniyle girmeyen öğrenciler tespit edilerek kaydı tutuluyor mu? Okul idarecilerinin ve öğretmenlerinin kıyafetleri yönetmeliğe uygun mu? Okulda laiklik karşıtı uygulamalar var mı? Kıyafet yönetmeliğinin uygulanmasına karşı okul yönetiminin ve öğretmenlerinin yorumları olumlu mu?" şeklinde sorularla, fişlemelerde nelere dikkat edilmesi gerektiği aktarılıyor. Belgenin altında ise Piyade Binbaşı Hüseyin Uğurluay imzası var.

Yine aynı klasörde Kurmay Albay Turgay Erkmen imzalı bir başka belgede fişleme faaliyetlerinin titizlikle gerçekleştirilmesi yönünde emir bulunuyor. 25 Aralık 2002 tarihli belgede şu ifadeler yer alıyor: "Son zamanlarda bazı çevrelerin anayasal düzenimizin temelini oluşturan laiklik ilkesini kendi çıkar ve amaçları doğrultusunda yorumlayarak, kamu hizmetlerinin yerine getirildiği başta öğretim kurumları olmak üzere çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında türban kullanılmasında ısrarlı davrandıkları gözlemlendiği ilgi ile bildirilmiştir. Milli güvenlik bilgisi dersi öğretmeni olarak görevlendirilen subaylar, şimdiye kadar verilmiş emirler doğrultusundaki uygulamayı titizlikle devam ettireceklerdir. Özellikle imam hatip liseleri (İHL) ve diğer hassas okullarda görevli MGBD öğretmenleri, kılık kıyafet yönetmeliği hükümlerinin uygulanması konusunda asla geri adım atmayacaklar ve Ek-A kontrol formu çerçevesinde hazırlayacakları raporları milli güvenlik dersi öğretmen planlaması yapan komutanlığa bildirilecektir."

OSMANLICA KELİMELER KULLANIYOR

Aynı dokümanda başka bir fişleme belgesi daha var. Dokümanın imza kısmında bulunan isim Hava Korgeneral İbrahim Fırtına. Söz konusu belgede Eskişehir Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Cengiz Büyüközdemir'in okuldaki tavır ve davranışlarına yönelik notlar yer alıyor. Fişleme bilgilerinin en dikkat çekici ayrıntılarından biri ise tarih öğretmeni olan Büyüközdemir'in cümlelerinde Osmanlıca kelimelere yer vermiş olması. Söz konusu fişleme notlarına benzer belgeler Balyoz davasında da gündeme gelmişti. Evinde yapılan aramada 2004-2005 yıllarına ait çok sayıda fişleme kaydı ele geçirilen Hakan Büyük, çapraz sorgusunda söz konusu belgeleri kabul etmiş ve verilen emir doğrultusunda bu çalışmaları yaptığını aktarmıştı. Büyük, fişleme belgeleriyle ilgili sorulara ise, "Cevap vermek istemiyorum." şeklinde karşılık vermişti.

Zaman
kendi fikirleriniz yok mu :)
 
Üst Alt