Egeskov Şatosu

Egeskov Şatosu, (Danca: Egeskov Slot) Danimarka'nın Fyn adasının güneyinde yer alır. Şato Avrupa'nın en iyi korunmuş Rönesans su şatosudur. Egeskov'un tarihsel hikâyesi 14 ncü yüzyılda başlar.Şato yapısı 1554 yılında Frands Brackenhaus tarafından inşa edildi. Sivil savaşların Count's Feud (Danimarkaca: Grevens Fejde, bir sivil savaş olup 1534-1536 yıllarında Danimarka'da halkın öfke ve kininin doruğa ulaştığı savaştır. Danimarka'ya reform getirmiştir) sebep olduğu problemlerden dolayı pek çok Danimarkalı asilzade evlerini kale olarak inşa ettiler. Şato, derinliği maksimum 5 metre olan küçük bir göl içinde meşe kazıkları üzerine inşa edilir. Orijinal olarak tek giriş kalkmalı köprüdendir. Hikayeye göre meşe ağacının tümü temeli kurmak için kullanılır. Bundan dolayı ismi Egeskov Meşe ormanı dır.

Şato mimarisi

Şato, çift duvarla bağlantılı olan iki yapı içerir. Savunanlara bir evi terketmeleri halinde diğerinde savaşma olanağı verir. Bu çift duvarlar bir metrenin üzerinde bir kalınlıkta olup gizli merdivenleri ve kuyusu vardır. Savunanlar düşman kanatlarına iki yuvarlak kuleden hücum etme yeteneğine sahiptir. Diğer ortaçağ savunmalrındaki gibi, top yerleri, mazgallar, kaynar su atma yarıkları, ok fırlatma yarıkları içerirler. Şatonun tuğla tertipi ortaçağ tip büyüklüğü üzerinde olup bazen rahip tuğlaları olarak adlandırılır.

Koordinatlar: 55°10′35″N, 10°29′22″E==Şato içindekiler== Şato Hvesholm neslinden olup ,enaz 16ncı yüzyılda olduğu kadar yoğun demir kasa içerir. Arazi öncelri on kilometre batıdaki Egeskov çiftliğinin mülkiyetinde idi.

Şato içerisinde çeşitli yağlı boya tabloları bulunur.Şatonun birinci katındaki büyük salonda 1677 yılında Koge körfezindeki savaşta Neils Jule'nin İsveç kuvvetlerini yenişini tasvir eden büyük bir tablo yer alır.

Bahçe ve arazi
Labirent
Diğer yapılar müze ve çiftlik için kullanılır. Şatonun çevresinde eski bir park vardır. 200.000 m²'lik bir alanı kaplayan. Bu alan çeşitli parklara bölünür. Rönesans bahçesi, çeşmeler, çakıl patika yol, çeşitli figürlerde şekillendirilmiş bitkiler sunar. Fuchsia çiçekli bitki türü bahçesi Avrupa'nın en büyüklerinden biridir. 104 farklı tür içerir.

Diğer bahçeler şatonun yanındadır. Bunlar İngiliz bahçesi, Su bahçesi, Ot bahçesi, Sebze-meyve bahçesi ve köylünün bahçesi dir. Bahçeler ayrıca 4 adet labirent şeklindeki düzenlemeye sahiptir. Bu bahçe, ağaçların ölmesini önlemek için her yıl budanır. En yeni labirent dünyanın en büyük bambu labirentidir. Merkezde bir Çin kulesi bulunur, kuledeki bir köprü labirentten çıkışı sağlar.

800px-Egeskov_Slot_spejling_Edit_2.jpg


Müzeler
Egeskov aşağıdaki müzelere bir evdir:
Klasik otomobil kolesiyonu
Klasik motor-siklet koleksiyonu
Tarım tarihini tanımlayan koleksiyon
Uçak araçları koleksiyonu
Olağanüstü durum araçları koleksiyonu

Müzenin çoğu yeri umuma açıktır, sadece Kont Micheal ve Kontes Margretha Ahlefeldt-Lauring-Bille'nin kullandığı alanlar hariç. Tarım müzeleri ve atlı vagon kolesiyonu binada yer alır. Üç geniş modern bina, klasik otomobil koleksiyonu, klasik motor-siklet koleksiyonu, uçaklar vr helikopterle tarafından işgal edilir. Acil servis koleksiyonu Danimarka kurtarma şirketindendir. Acil araçlar yangın arabaları,ambulans ve kurtarma botları ile diğer acil araç ve gereçleri içerir.

vikipedi
 
Üst Alt