Efsane ve Şampiyon Atlar

Merhaba, Türk yarış tarihi boyunca birçok efsane at, yarış pistlerine ”altın nal” izlerini bırakarak, yarışseverlerin gönlünde taht kurdu. Her yarışın bir kazananı vardır, ancak onlar için kazanmak bir alışkanlık.

1860′lardan günümüze Türk Atçılığında bilinen ilk veriler arasında Türkiye’de ilk at yarışlarının İzmir’de gerçekleştiği, 1863 yılında İstanbul Kağıthane’de düzenlenen at yarışlarının Cuma ve Cumartesi günleri yapıldığı yer alıyor. O günlerden bu yana yapılan yarışlarda yer alan safkan arap ve ingiliz atları arasında birçok at, yarışseverlerin haklı beğenisini kazanarak efsaneleşti.

Bunlardan en dikkat çekenleri şöyle;

BYERLEY TÜRK EFSANESİ (1678-1703)

ByerleyTurk.jpg
İngiliz Thoroughbred ırkının temel üç aygırından birincisi olan Byerley Türk, atlarda cesaret ve hızın sembolü olarak haklı bir şöhret kazandı. Byerley Türk’ün hayatının ilk 8-10 yılı savaş meydanlarında geçti. Bu at, bir Osmanlı zabiti olan sahibi ile 1683 yılında II. Viyana kuşatmasına katıldı. Daha sonra esir düşen seyisi ile birlikte, Yüzbaşı Robert Byerley tarafından alınıp, İngiltere’ye götürüldü.

Byerley Türk, yeni sahibi ile Kral III. William’ın İrlanda seferine ve Boyne Meydan Savaşına da katıldı. Bu savaşlarda da cesareti ve dayanıklılığı ile sahibinin başarılı olmasında önemli rol oynadı.

İngiltere’deki en eski yarış kayıtlarında Byerley Türk’ün ilk olarak 1690 yılında (tahminen 10-12 yaşlarında) yarış koşmaya başladığı görülüyor. Byerley Türk, Kuzey İrlanda’da düzenlenen Kraliyet koşusunu kazandıktan sonra bütün yarışçılar ve yetiştiricilerin dikkatini çekti ve Darley Arabian ve Gololphin Barb isimli üç temel aygır ile İngiliz atı (Thoroughbred) ırkının ilk aygırı oldu.

TÜRK YARIŞ TARİHİNİN EN BÜYÜK EFSANELERİ:

BABA KURUŞ VE BABA SA’D

BABASAD.jpg

Baba Kuruş ve Baba Sa’d hiç yarışmamış olmalarına rağmen Türk yarış tarihinin en büyük efsane atları olarak anılıyor. Çünkü onların soyundan gelen atlar yarış pistlerinde fırtına gibi esti ve esmeye de devam ediyor.
Baba Kuruş ve Baba Sa’d, Ulu Önder Atatürk’ün talimatıyla safkan Arap atı yetiştirmek amacıyla kurulan bir bir komisyon tarafından 1932 yılında 24 bin Fransız frangı ödenerek alındı. Şam’ın Halbe köyünden getirilen Kuruş’tan, dişi Arap taylarıyla çiftleştirilerek 151, Bağdat’tan getirilen Sa’d'dan 147 tay alındı. Toplam 28 yıl aygırlık yapan Baba Kuruş ile Baba Sa’d hiç koşmadıkları halde Türk yarış tarihinin en büyük efsane atları olarak anılıyor. Çünkü bu iki atın nesilleri Türkiye atçılığında damgasını vurmaya devam ediyor.
Baba Sa’d'ın soyundan gelen Caş, Kafkaslı, Ayabakan, İlbatur ve Özgün ile Baba Kuruş’un soyundan gelen Sergen, Tamer’in Oğlu, Bozdoğan, Beyzade, Atom Karınca ve Hürbatur gibi isimler yarışseverler yakından tanıdığı atlar arasında yer alıyor.
Türk yarış tarihinin en büyük efsane atları Baba Kuruş ve Baba Sa’d ölümlerinin ardından kendileri için Karacabey Harasında yapılan iki anıt mezara gömüldüler. Mezarları 60 yılı aşkındır aynen korunuyor.

SEZGİN

i_sezgin.jpg

i_sezgin__2.jpg


Arap Atı yarış ve yetiştiriciliğinin en önemli isimlerinden birisi de Basri Karabucak’ın sahibi olduğu I Sezgin’di. 7 Mayıs 1955 tarihinde jokeyi Sokolay ile bir maiden koşuyu kazanarak yarış yaş* başlayan I Sezgin, yıllarca şampiyonluğu hiç bir rakibine kaptırmadı. 1955 yılında 40.200 TL, 1956 yılında 72.250 TL, 1957 yılında 88.200 TL ve 1958 yılında da 115.500 TL kazançla tüm rakiplerine büyük fark attı. I Sezgin, 1959 yılında sorunları nedeniyle ancak 4 kez start alıp katıldığı bu 4 koşuyu da kazandı.
1962 yılına kadar yarışan ve Ziraat Vekaleti Kupası Koşusu’nu 3 kez üst üste kazanan I Sezgin katıldığı toplam 62 yarışta aldığı yarışlarda; 44 birincilik, 8 ikincilik, 5 üçüncülük, 1 dördüncülük elde etti.

KARAYEL

karayel.jpg

İngiliz atı Karayel’in yarış yaşamı 1972 yılının 2 Eylül Cumartesi günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’ndaki 1100 metrelik maiden koşuyla başladı. Bu koşuyu kazanan Karayel, 15 gün sonra yapılan kısa vadeli Baltacı koşusunda da birinciliği elde ederek tüm dikkatleri üzerine çekti. Daha sonra katıldığı Kraliçe II. Elizabeth, Prof. Tevfik Başer ve Çaldıran Koşularından, Gazi, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Cumhuriyet Senatosu, 50. Yıl Koşusuna kadar kazanmadık yarış, almadık kupa bırakmayan Karayel’in yarış pistlerindeki öyküsü 14 Temmuz 1974′te noktalandı.
Tam bir şampiyon olan Karayel, 3 sezon süren yarış yaşamı boyunca katıldığı 18 koşuyu da kolaylıkla kazandı. 3 yaşlı döneminde triple crowne yaparak bir büyük başarıya daha imza atan Karayel, Seren I, Cartegena ve Karanimo gibi şampiyon yavrular vererek ülkemizde yetişen aygırlar sıralamasında da en başarılı isim oldu.

Devam edecek....
Sağlıcakla kalınız...

TÜNKUT

tunkutresmi.jpg
SABIR VE İNATLA YARATILAN BİR ŞAMPİYON
1973 yılında yarış yaş* başlayan Tünkut; Nadas, Aytudor, Altıngül, Özlem, Boy Sie gibi isimlerle aynı generasyonun tayı. O yıl Serbest Handikap’ta Aytudor 62 kilo ile ilk safkan olurken, Nadas 56 kg ile yedinci sırada, Tünkut da 55 kg ile sekizinci sırada yer alıyordu.

Tünkut 22 Eylül 1974 Pazar günü Prince Nur’un ardında ikinci kaldığı Ankara Koşusu’ndan topallayarak çıkar. Bundan sonrasını atın sahibi Tünkut Aksungur’dan dinleyelim; “Veteriner Hekim kontrolü ve çekilen film sonucu Tünkut’un sol ayak bileğindeki Sasamoitis kemiğinde kırık tespit edildi.

Bu öyle bir kırıktı ki; değil bizde, yarışçılıkta çok daha ileri ülkelerde bile tedavisi mümkün değildi. Veteriner Hekimler ve otoriteler, Tünkut’un yarış hayatının kesin olarak kapandığını söylüyorlardı. Ben, atımın acısını dindirmek, tedavi etmek ve tekrar yarışır duruma getirmek için her şeyi yapmak, denemek kararındaydım”.

Tünkut, kolundaki acıdan ve topallıktan tam anlamıyla kurtulmadan 28 Eylül 1975 tarihinde pistlere yeniden döndü.
Uzun bir tedavi dönemi sonrası 1977 yılında tüm sorunlarından kurtulan Tünkut, pistlerde fırtına gibi esmeye başladı ve o yılın 2000 metrelik Başbakanlık Koşusu’nu 2.01.35, 2400 metrelik Cumhurbaşkanlığı Koşusu’nu da 2.28.33 yaparak kazanmayı başardı.

NADAS

nadas.jpg

Efsane atlar arasında yer alan Nadas, 17 Haziran 1973 tarihinde 900 metrelik bir maiden koşuyu Kazım Yıldız ile kazanarak yarış yaş* başladı. Nadas, bir yıl sonra kazandığı Kısrak, Gazi ve Cumhurbaşkanlığı Kupası Koşuları ile tüm dikkatleri üzerine çekti.
Gazi Koşusu’nu uzak farkla kazanırken 2.29.90′lık derece gerçekleştiren Nadas; Ay Tudor, Boy Sie ve Tünkut gibi güçlü rakipleri geride bırakıyordu.
Toplam 21 yarışta start alan Nadas, bu yarışlarda 15 birincilik, 2 ikincilik, 2 üçüncülük, 1 dördüncülük elde etti. Nadas, çok kısa süren yarış yaşamı boyunca Cumhurbaşkanlığı Kupası Koşusu’nu 3 kez kazanarak bir büyük başarıya da imza attı.

CARTEGENA

cartegena.jpg

Katıldığı 8 yarışın 8′ini de kazanan Cartegena’nın yarış yaşamı, 8 Mayıs 1982′de ilk startını aldığı 800 metrelik koşuyla başladı. Cartegena, 47.40′lık derecesiyle koşuyu kazandı. 4 ayı aşkın süre pistlerden uzak kalan Cartegena, daha sonra katıldığı 1000 ve 1400 metrelik koşuları da kolayca kazandı. Yılın baş tayını belirleyecek Çaldıran koşusunu 1.38.24 gibi iyi dereceyle kazanıp sezonu kapatan Cartegena, bir sonraki sene katıldığı tüm koşuları da kazanarak 58. Gazi Koşusunun en büyük favorisi oldu.
Moletindeki arıza nedeniyle Gazi Koşusu’na katılıp katılmayacağı merakla beklenen Cartegena, buna rağmen koşuya katıldı ve yine zafere ulaştı. Ancak bu yarış Cartegena’nın başarılarının doruğu ve aynı zamanda da bu şampiyonun yarış pistlerine vedası oldu.

SEREN 1

SEREN1.jpg

Erkek Tay Deneme, Sait Akson, Gazi, Fevzi Çakmak, TJK, Büyük Taarruz, Ankara Triple Crown başarısı, Başbakanlık ve benzeri pek çok önemli koşuya adını yazdıran, Katılmış olduğu 36 yarıştan, 24 birincilik, 9 ikincilik, 2 dördüncülük elde etmiş olan Şampiyon.
(122222111111111124110411111112212111)

GOLD GUARD

GOLD_GUARD.jpg

Johny Guıtar ve Islambol gibi ünlü isimlerin babası olarak hatırlayacağımız, Kısa ve orta mesafelerin şampiyon ismi Gold Guard yarış yaş* 17 koşu sığdırırken, 11 birincilik, 1 ikincilik elde eder.
Etkili mesafesinde %100 ikili Başarısı gösteren (11111111601176021) şampiyon Gold Guard.

YAVUZHAN

yavuzhan_haberbatur.jpg

Rakip ne kadar koşuyorsa o kadar koşan, ancak fotofinişe yakın kazanmayı garantileyen Yavuzhan, yarış stiliyle ve başarılarıyla tüm yarışseverlerin haklı beğenisini kazandı. 900′den 2400′e, kum-çim ayırt etmeden her mesafe ve pistte koşan Yavuzhan, Açık Grup 1, Grup 2, Grup 3 olmak üzere bütün kupalara adını yazdırdı.
Veliefendi Hipodromu’ndaki 1993 yılı satışlarından 351 milyon liraya satın alınan Yavuzhan, 1994 yılının 16 Nisan günü yarış yaş* başladı. Bu safkan katıldığı ilk 2 koşusunu kazanırken, farklı yarış biçimiyle de dikkatleri üzerine çekti.
Daha sonra girdiği zorlu mücadelelerden de hep birincilikle ayrılan Yavuzhan, Malazgirt ve sonrasında Hatay Koşusu birincilikleriyle o yılın baş tayı oldu.
Sonrasında katıldığı yarışlarda elde ettiği birincilik ve derecelerle adını efsane atlar arasına yazdıran Yavuzhan, TBMM Kupası Koşusu’nu 3 yıl üst üste kazanarak Arap atları arasında bir ilk oldu. Şampiyon 1999 yılında önce pistlere sonra hayata veda etti.

Devam edecek...

Sağlıcakla kalınız...

MİRHAT

Mirhat.jpg

Mirhat, yarış hayatıyla olduğu kadar esrarengiz ölümüyle de sıradışı bir isim...

Kanalı3-Cansever orjinli bu Arap atı 25 Nisan 1993 tarihinde dünyaya geldi. 3 yaşlılığındna itibaren koşu hayatına başlayan Mirhat, 1996-98 yılları arasında pistlerde adeta rüzgar gibi esti. Mirhat; sadece 2 yıl süren yarış hayatında toplamda 29 kez start aldı ve bunların 26 tanesinden birincilikle ayrılmayı başararak unutulmazlar arasına adını yazdırdı. Yarışçılık dünyasında Mirhat'la ilgili 'yarım kan' iddiları hep var oldu. Ana-baba bir kardeşi olan Dünya isimli kısrak, koşu hayatında başarılı olamamıştı.

Mirhat'ın en göze çarpan özelliği, mesafe ve pist ayrımı yapmadan başarılı olmuş olmasıydı. Gün geldi 1200 m kum pistte, gün geldi 2800 m çim pistte rakiplerini geride bırakmayı başardı. Jokey Tekin Kolcuoğlu'yla da adeta özdeşleşmişti...

Mirhat yarış hayatının ilk koşusuna 17 Ağustos 1996 tarihinde İstanbul'da çıktı ve 1200 m çim pistteki bu koşuyu kazandı. Sonrasında koştuğu 4 koşudan da galip ayrılarak yarış yaşamının ilk 5 koşusunda üst üste 5 birinciliğe imza atarken, 3 yaşlı Arap taylarının en önemli koşularından birisi olan Hatay Koşusu'nu da kazanma başarısını gösterdi. Yarış hayatının 6. koşusunda ise şaşırtıcı biçimde kötü koşarak tabela dışı kaldı ve 1.likler serisine ara verdi. Kış sezonuna Adana'da devam eden Mirhat, burada koştuğu 5 koşunun da 3'ünü kazanıp, iki tanesinde 2.le yetinmek zorunda kaldı. Timurhan ve Kartalbey'in ardından gelen bu ikincilikler, Mirhat'ın son geçildiği koşulardı. İlginç bir anektod, her ikisinde de geçen atların jokeyi Selim Kaya'ydı. Bir diğer anektod ise Mirhat'ın Adana'daki bu 5 koşusunda MBH koşturulması ve bahislere dahil edilmemesiydi.

1997 yılında İstanbul sezonuna damgasını vuran Mirhat; Veliefendi, Malazgirt, Kanuni Sultan Süleyman, Niğbolu, Ali Rıza Bey, Kosova ve Türk Veteriner Hekimleri gibi çok önemli grup koşulardan galip ayrıldı. 1997-98 Kış Sezonu'nda yine Adana'dan devam eden Mirhat, 6 birincilik daha elde ederek kış sezonunu da başarıyla tamamladı. Mirhat bu dönemde 65 kilo ile de koşu kazanmayı başarmıştı. 97-98 Adana sezonundan sonra ise 1998 yılının Haziran ayında iki gün arayla biri Bursa, diğeri İstanbul'da olmak üzere 2 koşuda start alan Mirhat, bu koşuları da kazandıktan sonra bir daha pistlere çıkamadı.

2 Temmuz 1998 tarihinde bağırsak düğümlenmesi sebebiyle öldüğü açıklanan başarılı yarış atının bir anda ortadan kaybolması ve ani ölümü de yarışseverler arasında halen tartışılır.

JOHNY GUITAR

johny_guitar1.jpg

İZMİR ŞİRİNYER'DE BAŞLADI
Gold Guard-Melody Girl orjinli şampiyon safkan, 4 Nisan 1990 tarihinde doğdu. Johny Guitar, yarış hayatının ilk koşusunu 4 Şubat 1993'te İzmir Şirinyer Hipodromu'nda koştu. Ertül Cankılıç idaresinde çıktığı 1600 m kum pisteki bu koşudan 5.likle ayrılan safkan, sonrasında 1400 m ve 1900 m kum pistte iki koşu daha koştuktan sonra İzmir sezonunu noktaladı. Johny Guitar yarış yaşamı boyunca İzmir'de bir daha start almadı.

EN ÇOK KOŞTUĞU YIL: 1993
İstanbul'da ilk yarışını 1 Nisan 1993'te koşan Johny Guitar, ilk kez çıktığı çim pistte 1400 metre mesafede yapılan koşudan 2.likle ayrıldı. Bu koşudan 3 hafta sonra ise 25 Nisan 1993 günü 1600 m. çimde yapılan koşuyu Ertül Cankılıç idaresinde kazanarak hayatının ilk 1.liğini elde etti. 3 yaşlıların önemli koşuları olan Erkek Tay Deneme ve Gazi Koşusu'nu altıncılıklarla tamamladı. 1993 yılı Johny Guitar'ın en fazla koşuda start aldığı yıl oldu. İstanbul sezonunda toplam 13 koşu koşan Johny Guitar, 5 birincilik elde etti. Bu dönemde Bursa'da start aldığı tek koşuyu da kazandı. Kış sezonunu dinlenerek geçiren safkan, Ekim 93'ten Nisan 94'e kadar start almadı.

EFSANELEŞTİĞİ YILLAR
1994 senesinde İstanbul dışında koşturulmayan şampiyon, İstabul Veliefendi'de 10 koşuda boy gösterdi. Bunların 4'ünden galibiyetle ayrılan Johny Guitar, 4'ünde ikinci, 2'sinde de üçüncü olarak başarılı bir grafik sergiledi. 1994 yılı Başbakanlık Koşusu kupasını müzesine götüren klas safkan, Kasım 94-Nisan 95 arasını yine dinlenerek geçirdi. 1995 senesi ise Johny Guitar'ın adeta altın yılıydı. 9 koşuda start alan şampiyon, bunların 8'ini kazanırken bir koşusunda da ikinci kaldı. Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı ve Türkiye Jokey Kulübü Koşuları'nı kazanarak kupalara ambargo koyan Johny Guitar 1995'in kış sezonunu da dinlenerek geçirdi ve Ekim 95'te istirahate çekildi. Johny Guitar, 1996 yılında ise sadece 5 koşuda piste çıkabildi. Sorunlarından ötürü bu sezonu erken kapatmak zorunda kalan safkan, yine çok başarılı bir performans sergileyerek 4 birincilik elde ederken sadece 1 kez geçildi.

KAPANIŞ BURSA OSMANGAZİ'DE
Yaşadığı sorunları sebebiyle yarış yaş***** 1 yıllık ara veren Johny Guitar, hayatının son koşusuna 11 Temmuz 1997 tarihinde Bursa Osmangazi Hipodromu'nda çıktı. 2000 m. çim pistte yapılan Ertuğrul Gazi koşusunda start alan şampiyon safkan, Selim Kaya idaresinde çıkmış olduğu bu koşuyu kazandı. Sorunlarından bir türlü arındırılamayan safkanın artık yaşı da ilerlemişti ve daha fazla zorlanmayarak pistlere veda etti.

Johny Guitar, başarılı yarış yaşamının aksine aygır olarak beklenileni veremedi.

Yarış yaşamı boyunca 39 çim 3 kum olmak üzere 42 kez start almış, 22 birincilik, 11 ikincilik, 4 üçüncülük elde etmiş iki kez tabela dışı kalıp 6. olmuştur, katıldığı 3 kum yarışında iki kez tabela dışında kalırken 1 üçüncülüğü bulunan şampiyon'un ikiliye giriş yüzdesi % 79 tabelaya giriş yüzdesi % 90 dır.
Koşuları;
(536216132611211232112211233121111111112111)

BOLD PİLOT

BOLDpilot.jpg
Bold Pilot yarış hayatına, 28 mayıs 1995 Pazar günü, starttan hayli geri çıkmasına rağmen son 200′deki müthiş atakları ile birinciliğe uzandığı Asuvan koşusu ile başladı. Sezonun son zorlu mücadelesi Sakarya Koşusu’nu da kazanan Bold Pilot 1995′i yılın baş tayı olarak noktaladı. 3 yaşlı döneminde katıldığı 9 koşudan 8′ini kazanan Bold Pilot, yarışseverlerin gönlünde taht kurdu. Erkek tay deneme koşusu sonrası, Gazi Koşusu birinciliğini de bugüne kadar gerçekleştirilemeyen 2.26.22′lik rekor derece ile kazanarak hak ettiği onura ulaşan Bold Pilot, 15 ekim 1995 pazar günü başlattığı birincilikler serisini 13 ekim 1996 pazar günü kazandığı Ankara Koşusu’na kadar sürdürdü. Bold Pilot geçen 1 yıllık süreçte 11 üst düzey mücadeleyi kazanarak adeta imkansızı başarmış bir şampiyon olarak adını yarış tarihine yazdırdı.

GRAND EKİNOKS

graeki.jpg

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi ingiliz atlarından biri olarak kabul edilen Grand Ekinoks, Gazi şampiyonu olmasının yanında, güçlü fiziği ve Dubai’de ilk start almış Türk atı olmasıyla da tanınıyor.
1998 doğumlu ingiliz atı şampiyon safkan türk yarışçılığında yurtdışında gr-1 yarış koşmuş ilk safkan özelliğini taşıyor, ayrıca Türkiye’de en son triple crown yapan at unvanını da elinde bulunduruyor.
Grand Ekinoks, Orhan meker serbest handikap, Cihangir, Erkek Tay Deneme,Sait Akson, Gazi Koşusu, Ankara, TJK( 2001, 2002, 2003, 2005 yıllarında olmak üzere toplam 4 kez), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kupası, Celal Bayar, Enternasyonal Boğaziçi (2002, 2003 yıllarında olmak üzere toplam 2 kez), Basbakanlık Kupası koşularını kazandı. 2002 yılında Başbakanlık Kupası Koşusu’nda yaptığı 2’01″07lik derece bu kupadaki en iyi derece olmaya devam ediyor. Ayrıca Dubai’deki City Of gold Stakes’te 2., Tasheel Cup’ta da 3. oldu.

TRAPPER

TRAPPER1.jpg

Trapper, yarış yaş***** 1996 yılı Ağustos ayında katıldığı maiden koşuyu kazanarak başladı.
Safkan, gerek 2 yaşlı dönemindeki diğer koşularında; gerekse 1 yıl sonra katıldığı ilk 2 koşuda birinciliğe uzanamadı.
Trapper hakkındaki düşünceler, 1997 yılında ard arda kazandığı Büyük Taarruz, Ankara ve sonrasında Cumhurbaşkanlığı Kupası Koşularıyla değişmeye başladı. Trapper, 1998 yılında katıldığı 7 koşunun beşini kazanarak büyük bir başarıya imza attı.
2 kez Cumhurbaşkanlığı Koşusunu kazanan Trapper, üstüste 3 kez de Başbakanlık Koşusu’nu kazanmış bir İngiliz atı olarak yarış tarihinde yerini aldı.

KAFKASLI

KAFKAS1.jpg

Yarışlarda elde ettiği derecelerden ötürü, Dünya Arap Atı Organizasyonu (WAHO) tarafından Türkiye’de 2006′nın en iyi Arap atı seçilen Kafkaslı, şimdiye kadar 50′nin üzerinde birincilik elde etti.
Kafkaslı’nın hikayesi, 2004 yılında satılmak için ihaleye çıkarılmasıyla başladı. Sakat olması nedeniyle birçok at yetiştiricisinin almaktan vazgeçtiği Kafkaslı’ya 51 bin lira veren Ramazan Kaya, Kafkaslı’nın yeni sahibi oldu. Kafkaslı 1 yıl süren tedavi sürecinin ardından girdiği yarışlarda 50′nin üzerinde birincilik elde ederek, sahibine bugüne kadar 6,8 milyon TL kazandırdı.
Devam edecek...
Sağlıcakla kalınız...
 

Ekli dosyalar

  • ByerleyTurk.jpg
    ByerleyTurk.jpg
    20.7 KB · Bakış: 23
  • Etiketler
    efsane atlar şampiyon atlar yarış atları
  • Üst Alt