Duyguların suyu ağlamak

• Konbuyu başlatangüney
  • Başlangıç tarihi
G

güney

Ziyaretci
Bu nasıl bir kaynak böyle? Duyguların inişi ve çıkışıyla besleniyor, gözlerde buğuya, rahatlatıcı bir sele ya da hıçkırıklara dönüşüyor. Bedenimiz ve ruhumuz bu ıslak temizliğe neden ihtiyaç duyuyor? Araştırmacılar, ağlama davranışıyla ilgi sorulara yanıt ararken şaşırtıcı gerçeklere ulaştılar.

İstatistikler, insanın yaşamı boyunca 95 litre, yani yaklaşık 10 kova gözyaşı döktüğünü söylüyor. Bu veriler, kuşkusuz genel bir bilgi sunuyor. Çünkü konuya ilişkin rakamlar insana ve kültürlere göre değişiyor. Yetişkinler, duygu yoğunluklarını gözyaşına aktarmak için genellikle 19-22 saatleri arasını seçiyorlar. Oturup ağlamaya başladıklarında, kadınlar yaklaşık 5 dakika boyunca 50 damla gözyaşı akıtırken, erkekler olayı nemli gözlerle sınırlı tutmayı tercih ediyorlar. Bir damla gözyaşı 15 miligram ağırlığında. Öyle küçük göründüğüne bakmayın, yarattığı etki çok büyük. Özellikle ağlayan bir kadın ya da bir çocuk, herkesin şefkat ve koruma duygularını harekete geçiriyor. Ancak, bazen ters etki de yaratabiliyor. Araştırmacılar 274 tecavüz olayını mercek altına almışlar ve görmüşler ki; kurban ne kadar çok ağlarsa, suçlu da o oranda saldırganlaşıyor.
focusdergisi.com.tr

Ağlıyormusunuz?

G

güney

Ziyaretci
evet...
Buradan şunu görüyoruzki ne kadar az ağlarsanız "acı" nız o kadar "az" olacak...garip...

saçma ama gerçek....bende çok ağlayan bi insan değilim...çok ağlayan insan kendini acındırır diye bi laf duymuştum...

saçma ama gerçek....bende çok ağlayan bi insan değilim...çok ağlayan insan kendini acındırır diye bi laf duymuştum...
Bence bu çok saçma
İnsan duygusallaşır mutlu olur ağlar bundan daha doğel ne olabir ki:icon_question:
Ama İbrahim Tatlıses gibi ona buna, kapı gıcırtısına ağlayanlar da sinir olmuyor değilim 😠
Reklam gözyaşları bunlar

K

Kadim

Ziyaretci
Bence bu çok saçma
İnsan duygusallaşır mutlu olur ağlar bundan daha doğel ne olabir ki:icon_question:
Ama İbrahim Tatlıses gibi ona buna, kapı gıcırtısına ağlayanlar da sinir olmuyor değilim 😠
Reklam gözyaşları bunlar
daha doğal üzülüp ağlamak olabilir..

Benim gözlerim çabuk dolar, özellikle de sinirlenince :))
Ama kolay kolay kimsenin karşısında ağlamam, kimsenin olmadığı yerlere kaçarım,
Bunun acizlik olduğunu düşündüğümden değil, aksine çok duygusal olmama rağmen bir o kadar da güçlüyümdür, ama hıçkıra hıçkıra ağladığımdan olsa gerek, kimse yokken daha huzurlu oluyorum :))

Evet...
Özellikle bu aralar nedensiz ağlıyorum, nedensiz ağlamakta tuhaf, daha çok kasıyor insanı, beynini yerine koyduğunda zırla gitsin zaten aptallaşmışsın diz boyu diyorsun, sonra akıp gidiyorsun, yılgınlığını böyle tarif ediyorsun...
Ağlamak güzel, saatler ya da haftalar sonra, belki aylar sonra, kaybettiği gözyaşlarını gülümsemelerle geri kazanıyor insan...

Ağlamak güzeldir ve ben de ağlarım tıpkı emily gibi sessiz bir yerde ağlarım.Daha rahat ağlayabilmek için yaparım bunu.
Eğer içimde birikim oluşursa ve ağlayamazsam o zaman saatli bomba gibi olurum.
Ağlayınca rahatlıyor insan içindeki bütün olumsuz duygulardan arınıyor sanki.Bazen de mutluluktan
heyecandan ağlayabiliyorum.Ne garip bir ikilem;hem hüzünde,hem mutlulukta ortak bir noktada buluşuyor gözyaşlarımız.

Üst Alt