• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Düşündüren Ayetler

Okunuyor :
Düşündüren Ayetler

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Oldum olası hep "kirleri "temizlemişim zihinlerde. Temizlendikten sonra bana teşekküre gelenler de az sayıda değildir.

" ennezafetün minel iman " ( temizlik imandandır ) kaidesince yazıyor ve söylüyorum. Yazdıklarımın " Allahı ve ayetlerini inkar edenlerin hoşuna gitmediğini biliyorum .

Geride bırakılan izahlardan ayetleri anlama noktasındaders almayan birilerinin bundan sonrada ders alabileceğini sanmıyorum. Onlar alay varı istedikleri cevaplarına nezaket vari bir cevap beklemeleri basitliğin ta kendisidir.

Nasip olduğu sürece bende cevaplardan geri kalmıyacam.
Hikaye anlatmayı iyi beceriyorsunuz, yalandan ise kimse ölmemiş.
Kişisel polemik istemiyorum artık.
Ayet hakkında bir düşünceniz varsa yazın, yoksa uzaklaşın bu sayfadan..

M ü e l l i f...

Kıdemli
Üye
Verilen vevabı okumayıp gözlerini kapayıp dolaştığın o sahralardan çık bence. Bana göre yalan
kalan'dır.

Hikayeler söylerim çocuklara ... ihtiyarlara ise daha farklı. Hal böyle olunca ölen ölsün kalan kalsın.
Herkes " baş koyduğu " uğraşı ile uğraşsın.

Şunu da unutma ! terbiye ve seviyeden bana ders verecek en son insanlardan birisin.
Saygılı olursan saygı göreceksin.

mopsy

Emektar
Üye
PHP:
Bir de şu kopyala yapıştır kolaylığını bırakıp kendi düşüncelerinizi ifade etseniz daha güzel olacak.
merhaba!

Oncelikle siz ayeti kes/yapistir yapmadiniz mi?
Yeniden kaynagindan okuyup yazmaktan daha kolay degil mi?
Benim yazilarimin tam***** yakini bana ozgudur.
Bu forumun bir kilasigi her halde yazilana degil yazana saldirmak.

Simdi benim buraya yazdigim cevap size degil.
3. sahislara bir bakis acisi olsun diye...
Siz tatmin edici olup olmadigina karar vermeyin.
En az 1,5 milyar tatmin olmus.

Neyse kavga ortamlari bana gore degil.
hoscakalin!

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
PHP:
Bir de şu kopyala yapıştır kolaylığını bırakıp kendi düşüncelerinizi ifade etseniz daha güzel olacak.
merhaba!

Oncelikle siz ayeti kes/yapistir yapmadiniz mi?
Yeniden kaynagindan okuyup yazmaktan daha kolay degil mi?
Benim yazilarimin tam***** yakini bana ozgudur.
Bu forumun bir kilasigi her halde yazilana degil yazana saldirmak.

Simdi benim buraya yazdigim cevap size degil.
3. sahislara bir bakis acisi olsun diye...
Siz tatmin edici olup olmadigina karar vermeyin.
En az 1,5 milyar tatmin olmus.

Neyse kavga ortamlari bana gore degil.
hoscakalin!
Siz yanlış anlamışsınız mopsy.
Kavga bana göre hiç değil. Yorumumda da böyle bir durum söz konusu değildir.

Evet, açtığımız konuları kopyalayıp yapıştırıyoruz, ama hiç değilse yorumlar bizden olsun.
Demek istediğim budur. Olamaz mı ?

mopsy

Emektar
Üye
MERHABA

[Evet, açtığımız konuları kopyalayıp yapıştırıyoruz, ama hiç değilse yorumlar bizden olsun.
Demek istediğim budur. Olamaz mı ?]

Bu tip sorularinizda olmaz!
KUR'AN'DAN SORMUSSUNUZ!
KUR'AN'DAN CEVAP ALACAKSINIZ!

anti sosyalıst

Acemi
Üye
sırf buna cevap olsun diye üye oldum...
bir kere siz maddeciler görülmeyene inanmayan,siz materyalistler,rusyayı kendi devleti diye görenler(gerçi çeçen mücahidler köklerini kazıyorlar onların ya..)sizlere neden kuranın ayetlerini anlatayım ki..sizler alllahı tanımıyorsunuz ki sözlerini anlatalım...sizin hayatın sadece bu dünya da hesabın sorulacağı hayata inanmıyorsunuz ya..
sizler gibi insanlara tek şey söylüyorum bir de nette söyleyim..bunu kulağına küpe yap tamammı..geberince görürsün

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
sırf buna cevap olsun diye üye oldum...
bir kere siz maddeciler görülmeyene inanmayan,siz materyalistler,rusyayı kendi devleti diye görenler(gerçi çeçen mücahidler köklerini kazıyorlar onların ya..)sizlere neden kuranın ayetlerini anlatayım ki..sizler alllahı tanımıyorsunuz ki sözlerini anlatalım...sizin hayatın sadece bu dünya da hesabın sorulacağı hayata inanmıyorsunuz ya..
sizler gibi insanlara tek şey söylüyorum bir de nette söyleyim..bunu kulağına küpe yap tamammı..geberince görürsün
İnsanlık ölmüş maalesef...
Nerden bakarsanız bakın kan, nefret, kin ve ölüm kokan bir anlayış.
Bir de bu gerici arkadaşımız insan kavramı içinde yer alıyor ne yazık ki.
Utanılması gereken bu model umarım müzeye kaldırılır...

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
ADİYAT SURESİ : (Adiyat: Hızlı koşan at demek ) (Meal Dinayetin)

Soluk soluğa süratle koşan, (koşarken ayaklarını) vurarak ateş çıkaran, sabah erkenden baskın yapan,
orada tozu dumana katan ve düşman topluluğunun ortasına dalan atlara ANDOLSUN ki,
insan gerçekten Rabbine karşı pek nankördür.

Atlar üzerine yemin mi edilmiş?

ümmi

Kıdemli
Üye
ADİYAT SURESİ : (Adiyat: Hızlı koşan at demek ) (Meal Dinayetin)

Soluk soluğa süratle koşan, (koşarken ayaklarını) vurarak ateş çıkaran, sabah erkenden baskın yapan,
orada tozu dumana katan ve düşman topluluğunun ortasına dalan atlara ANDOLSUN ki,
insan gerçekten Rabbine karşı pek nankördür.

Atlar üzerine yemin mi edilmiş?
"Bilmeli ki Allah bir sivrisineği hattâ daha üstününü bir mesel yapmaktan sıkılmaz, iman edenler bilirler ki o şüphesiz hakdır, rablarındandır, amma küfre saplananlar Allah böyle bir mesel ile ne murad etmiş? derler, evet Allah onunla bir çoklarını şaşırtır, yine onunla bir çoklarını yola getirir, hem onunla ancak o fasıkları şaşırtır"Bakara 26
efenim bu ayette bahsedilen at olabilirde olmayabilirde.tefsircilerin değişik yorumları var.Malum meal aynı kuran değildir.Arapçadaki kelimlererin manalarını tam olarak karşılamaz.Mela,mealcinin kurandan anladığıdır.Ayrıca at olsa bile neden şaşıralım ki.bir hücresini yaratmaktan acizken insanoğlu.
aşağıdaki linke tıklarsanız anlamı konusunda farklı rivayetleride görebilirsiniz;
KUR'AN-I KERM,ELMALILI TEFSR: ADIYAT SURES

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
1) ADİYAT; Hızlı koşan at demektir.
2) Ayetin içeriyi gereği ayetin adına ADİYAT denilmiştir.
3) Bu nedenle Tanrı hızlı koşan atlar üzerine yemin etmektedir.
4) Kuran kesinlikle anlaşılmaz değildir. Öyle olsaydı birkaç ayette olduğu gibi '' biz kuran'ı açık ve seçik indirdik''
(herkesin anlayacağı bir şekilde) denilmezdi.
5) Bu yemin durumu aynı zamanda şuna benzemektedir: Bir insanın televizyonunun, buzdolabının, bilgisayarının... üzerine yemin etmesi gibi...

Üst Alt