Düşük hacimli dizel motorlar neden daha az yakıt tüketmiyor?

Bazen benimde dikkatimi çeker Fiat ve Opelin kullandığı 1.3 CDTİ ve Toyotanın kullandığı 1.4 4D dizel motorlar Volkwagen ,Peugeot ve Citroenin kullandığı 1.6 litre dizel ve Renaultun kullandığı 1.5 DCİ motorlara göre neden az yakıt tüketmez diye.

Konuyla ilgili internet de benide çok tatmin eden bir açıklama ve yorumu sizlerle paylaşıyorum..

Yeni nesil turbo dizel araçlarda küçük hacimlerden turbo desteğiyle yüksek güç elde ediliyor.

Turbo'nun çalışma mantığı ise egzoz gazının ürettiği tahrik ile dönmesi ve motora yüksek basınçlı hava göndermesi şeklinde ifade edilebilir. Turbo salyangozunu çevirebilecek yeterli egzoz gazı genellikle 1750-2000 devir/d arasında elde edilebiliyor.

Aracın rölanti devrinin ise 900 devir/dakika olduğunu düşünürsek, 900 d/d - 1750 d/d arasında aracın turbosuz olarak ilerlemesini gerektiren bir boşluk meydana geliyor.

Bir başka deyişle, kalkış anından turbonun devreye girdiği 1750-2000 d/d aralığına kadar araç sadece motor hacmiyle hareket ettiriliyor.

Yakıt tüketimi sorunuza ise şöyle bağlayabiliriz;
Ortalama 1300 kg ağırlığa sahip bir aracı 1.4 litre hacminde bir motorun hareket ettirmeye çalışmasıyla, 1.6 litrelik bir motorun hareket ettirmesi arasında ciddi bir efor farkı var. Dolayısıyla özellikle dur/kalk yapılan trafikte yoğun kullanıldığında daha düşük hacimli motora sahip dizel araçlar nispeten daha büyük hacimli olanlara kıyasla daha fazla yakıt tüketiyor.

Benim gözlemime göre Opel-Fiat'ın kullandığı 1.3 litre veya Toyota'nın kullandığı 1.4 litre dizel motorlar C Segmenti otomobillere göre fazla küçük hacimli kalıyor. Renault, Ford, Citroen, Peugeot, Volkswagen gibi markaların kullanmakta olduğu 1.5 litre ve 1.6 litre hacmindeki motorlar ise daha optimum performans ve tüketim sunuyor.
 
Üst Alt