Düşen melek ŞEYTAN neden ALLAHA karşı geldi ?

kapkale

Tecrübeli
Üye
1)))şeytanın alllahı birebir gördöğö nerde geçiyor?senin bahsettiğin konuşmadır birebir gördöğö hangi ayette geçiyor yoksa uydurdunnu???

2)))akıla ınanıomusun akıl varmı yokmu?
 

atom

Tecrübeli
Üye
yani şimdi siz diyorsunuzki şeytan allah ı görmedi.
bende size uyup desemki "şeytan ın allah ı görmediği nerde yazıyor" ne cevap vericeksiniz.
eldeki veriler ile bakınca şeytan allah ı görmüştür.
ha diyelimki görmedi,allah hep perde arkasından konuştu şeytan a.
demek adem de allah ı görmedi,havva da görmedi! cenette takıldılar ettiler ama allah ı görmediler.
tüm kullara bunların önünde secde edin derken allah ın sesi heralde perde arkasından geliyordu! veya allah zaten görünmez bir varlık!
adem ile aramızda hiç fark yokmuş o zaman.cenette yaşamış,havva gibi bi dişi kaburga kemiğinden klonlanmış,ama allah ı hiç görememiş.tüm bunlar olup biterken,onunla benim aramda hiç fark olmaması çok enteresan.hiç bir varlığın göremediği bir baş varlık söz konusu ...tabi sizin göre.
çünkü miraç gecesi muhammed allah ile arada perde olmadan görüştüğünü idda ederken bu görüşmeyi şu temele bağlıyordu "dünyevi bedene sahip insan allah ile bire bir görüşemez,çünkü bedeni bunu kaldırmaz!islam bu böyle diyor.
musa allah ı çok görmek istediğini ona söylediğinde allah musa ya "karşı dağa bak" der;allah ın nuru karşı dağa yansıdığında dağ erimeye başlar.
tüm bunlardan ne anlıyoruz,allah islam a göre bildiğimiz evrende varlığını açığa çıkarmaz veya çıkarırsa kötü sonuçlar olurmuş.ama ahiret dediğiniz o yerde allah bu dünyadaki gibi görünmez değil.
öyle mekandan münezzeh gibi bir durumda yok ortada,bal gibide istediği mekanda görünür olabiliyormuş değilmi....yok eğer olmuyor,o hiç bir mekanda görünmez diyorsanız,o zaman resulünüz allah ile konuştum derken yalan söylüyor.
 

kapkale

Tecrübeli
Üye
öyle mekandan münezzeh gibi bir durumda yok ortada,bal gibide istediği mekanda görünür olabiliyormuş değilmi....yok eğer olmuyor,o hiç bir mekanda görünmez diyorsanız,o zaman resulünüz allah ile konuştum derken yalan söylüyor.[/QUOTE]

Kulu Muhammed (sav)’i bir gece Mescid-i Haram’dan, kendisine bir kısım ayetlerimizi göstermek için, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya götüren Allah her türlü noksanlardan beridir. Şüphesiz ki O, her şeyi işiten ve her şeyi görendir." [İsra Suresi: 1]

Şimdi siz onun gördüğü üzerinde kendisiyle tartışıyor musunuz? Andolsun ki, o onu bir başka kez daha inişte gördü. Sidretu'l-Munteha'nın yanında. Barınma (Me'va) cenneti onun yanındadır. O zaman (o gördüğünde) Sidre'yi kaplayan kaplıyordu. Göz kaymadı ve (sınırı) aşmadı da. Andolsun ki o Rabbinin en büyük âyetlerinden bir kısmını gördü." (Necm, 53/12-

bunlarda allahı dil ayetlerini gördönö ifade ediyor
sünnete hadise ve rivayetlere dayalı görmeyi muteber almayın efenim onlar uydurulmuştur
 

qwerte

Acemi
Üye
açıkçası sırf bu konu için buraya kayıt oldum .aslında soru gayet mantıklı. önemli olan allahın şeytanla görüşüp göüşmemesi yada şeytanın allahı görmesi değil .sonuçta şeytanın allahın var olduğunu bizlerden daha iyi idrak eden bir varlık allaha bizden daha yakın ( genelleme yaparak konuşuyorum) Kuranda ister melekler vasıtasıyla olsun ister direk Allah la bir pazarlık söz konusu . soruda şu allahın gücünün bu kadar farkında olan bir varlık nasıl olurda allaha karşı çabilir . sonuçta allahı biliyor allahın sonsuz gücüne şahit kendisini allahın yarrattığını biliyor ve ebediyen cehennemde yanma pahasına olsa bile ,bunu bile bile adeta allahla haklılık mücadelesine girebiliyor .iyi düşünülürse burada bir tezat olduğu açıktır .(anlamayan varsa daha açarım ). bende bu soryu düşünürken internette gezine gezine bu foruma rastladım . açıkçası bu soru 2 senedir aklımda ama hoca imam şubu geçinen bir allahın kulu busoruya doğru düzgün bir cevap veremedi daha doğrusu çoğunun beyinleri o kadar kapalı ki ne demek istediğimi anlamadıklarından adım gibi eminim .herhalde anamış olsalar ya adam gibi cevap verirlerdi yada giydikleri o müslüman kişi cennetlik adam kıyafetini çıkarıp asarlardı askıya. ama yok çoğu neye neden inandıklarını bilmedikleri için böyle soruları dert etmelerini gerektirecek bişey yok.neyse insanın kendi işini kendi halletmesi lazmmış.bende araştırırken yine kuranda cevap olabileceğini düşündüğüm bir ayet buldum

Kuran-ı Kerim / AL-İ İMRAN / 7. ayet-i kerime

Huvellezî enzele aleykel kitâbe minhu âyâtun muhkemâtun hunne ummul kitâbi ve uharu muteşâbihât(muteşâbihâtun), fe emmellezîne fî kulûbihim zeygun fe yettebiûne mâ teşâbehe minhubtigâel fitneti vebtigâe te’vîlih(te’vîlihi), ve mâ ya’lemu te’vîlehû illâllâh(illâllâhu), ver râsihûne fîl ilmi yekûlûne âmennâ bihî, kullun min indi rabbinâ, ve mâ yezzekkeru illâ ulûl elbâb(elbâbi).

Kitab'ı sana indiren O'dur. Onun bir kısmı muhkem (hüküm ihtiva eden, mânâsı açık olan) âyetlerdir, onlar Kitab'ın esasıdır ve diğerleri, muteşâbihtir (yoruma açık âyetlerdir). Fakat kalplerinde eğrilik (bâtıla meyil) bulunanlar, bu sebeble muteşâbih olanlara (yorum gerektirenlere) tâbî olurlar. Ondan fitne çıkarmak için, onun te'vilini (yorumunu) yapmak isterler. Ve onun te'vilini Allah'dan başka kimse bilmez ve ilimde rusuh sahipleri ise: "Biz O'na îmân ettik, hepsi Rabbimizin katındandır" derler, onlar da tezekkür edemezler, sadece Ulûl'elbab (daimi zikrin ve sırların sahipleri) (tezekkür edebilir).
 

qwerte

Acemi
Üye
açıkçası bu ayetin cevap olabileceğini düşünmekteyim hatta bunun gibi soruların hepsine cevap verebilecek bir ayet.
birde bence insan olmanın en büyük gerekliliklerinden biri karşımızdakini anlamaya çalışmaktır ;kenimizi bile anlamaktan aciz olsak bile...
saygılar.
 

celik_suat

Amatör
Üye
söylediklerim sizi o kadar caresiz bırakıyorki anca zırvalıyorsunuz.
bu dünya veya tüm evren islamiyete göre yalandır.
bu yalan evren ile gerçek arasında farklar vardır.
yalan evrenin bir günü allah ın bir ayete göre 10000,bir ayete göre 50000 günüdür.
dünya yalandır,gerçek mekan allah ın bulunduğu mekandır,boyuttur.
dünyada hiç bir peygamber allah ı görmedi.
allah ile konuşan peygamberler vardı ama allah ı gören yoktu.
allah ı gördüğünü idda eden muhammed de allah ı dünyada görmedi.allah dünyaya değil,muhammed allah ın yanına gitti.idda edilen yer dünya değil,dünya dışında bir alan,boyut.
bu bahsedilen boyuta gidebilmeniz için önce ölmeniz lazımdır.
o boyuta insan halinizle değil,ruh haliniz ile gidebilirsiniz ki zaten islamiyete göre mecburi istikamettir herkes oraya gidecektir.
adem in yaratılışı ve şeytan ın isyanı,akabinde adem in cennete girmesi vs vs...bunların hiç biri kainat sınırları içerisinde değil,kainat dışı olan farklı bir boyutta gerçekleşmiştir.

bu islami bilgileri benim gibi bir ateist ten öğrenmeniz şunun kanıtıdır "aklımın"

şeytan allah ın baş meleği olacak,allah ın işlerini yapacak,adem mevzusunda isyan edecek,allah ile iddalaşacak,allah ın cennetine yasak haliyle girecek...lafın tamamı deliye söylenirmiş...kuran da deliler için "allah ile şeytan birbirlerini görüyorlardı" diyecek hali yok.allah ile bu kadar yakın olacaksın ama onu görmeyeceksin.
çaresizlikmi sizi böyle kıvırtan yoksa bilgisizlikmi!?


Syn atom,

Ateist olmadığım halde, fikirlerinize katılıyorum.Bence bilgisizlikten,okumamaktan kaynaklı.
nasıl bir Allah'a (yaratıcıya) inanıyorlar bilmiyorum.Allah'ı yeryündeyken kimse göremez tabiki, frekanslar yetersiz.böyle bir frekansa bizim nacizane fiziki bedenimiz dayanamaz.
Lakin ruhani boyutta düşünürsek, melekler ve iblis adem'in cesedine secde emri aldığında fiziki bir mekanda olduğunu anlıyoruz.çünkü adem a.s'ın cesedini görüyorlar.ve muhattabları Allah cc. o boyutta frekanslar tutuyor olabilir.

nasıl olurda;
Allah'ın azametini bilen, gören bir varlık ona isyan etsin.Kendini yaratanı bildikten sonra,
merhametini ve azabını bildikten sonra nasıl isyan eder.

İblis; herşeyin maliki,öğreticisi olan Allah'ı tanıyor ve secde ediyor,peki emrine neden karşı geliyor.
Adem Allah'ı biliyor,tanıyor konuşmalar geçiyor aralarında, kendisini yarattığın biliyor.
ve neden-nasıl emrine karşı geliyor.

bence daha önce de dediğim gibi bu bir senaryodur.yaratılış senaryosu,amaç nedir bilinmez ama;
1- Allah cc. neden bir halife yaratma isteği duyar? ---
Allah'a kulluk eden yok mu? Yeryüzünde bir halifesi olduğunu bildirmek istediği birimi var?Her yer Allah'ın.Her yer Allah'ı tanıyor.
2- Bu isteğini Meleklere bildirir.Neden?----
Onları çok mu ilgilendirir?
2- Cin'likten başmelek statüsüne gelemiş bir kulunu yakar?---
Neden normal bir meleği kurban etmez bu iş için, iblis mi görevlidir acaba bu işle.yani gözden çıkarılmışmıdır?
3- Allah'ın kendinin yanlış kararlar alabileceğini düşünen ukala varlıklar mı yaratmış?
İblis artislik yapar, ben emrine uymam diyor...Melekler biz dururken sen bozgunculuk çıkaracak birinimi yaratacaksın diyor.Bu ne ya...Allah var karşınızda sizin.
4- allah'ın kovduğu şeytan cennet etrafında geziniyor,fitne veriyor.ohh yavrum bu rahatlık.

Acaba Allah bu tür örneklerle bize ne anlatmaya çalışıyor.Doğrusunu Allah cc bilir.

Dost'ça kalın...
 

atom

Tecrübeli
Üye
bu soruların cevabı yok.dinsel bir cevabı yok yani.
sor bu soruyu din adamlarına,sana içinde onlarca arapça geçen cümle kurarlar.bunları düşünme derler.demek allah öyle istiyormuş derler.belki şeytanında sınavı oymuş derler...derler ama,bir türlü aslında ne sormak istediğini anlamazlar.
ben görmedim veya bir şekilde allah ın varlığını gözlemleyemedim ve inanmıyorum.
ama bakıyorsun olaydakilere,onlar gördükleri halde sözüne uymamışlar.bu nasıl bir çelişki,bu nasıl bir allah kimseye sözü geçmiyor???
birine diyor eğil,eğilmem,ötekine diyor yeme ama yiyor.
şimdi ben bu sorunun içinden nasıl çıkabilirim diye düşünüyorum.bana anlatılan allah modeli ile olayların gidişatına bakınca,kendi mantığımda diyorumki "ne böyle bir yaratıcı bu derece entrikalar yaşayabilir,nede böyle bir yaratıcının karşında duran mahlukun aklına gizli iş çevirmeler/iteatsizlik etmeler gelebilir.
demekki,bu bir hikaye.demekki dinler insanları yönetmek için çıkarılmış bir yönetim sistemi.
varsa başka bir açıklaması izahı,buyrun siz devam edin.
 

ümmi

Kıdemli
Üye
bu soruların cevabı yok.dinsel bir cevabı yok yani.
sor bu soruyu din adamlarına,sana içinde onlarca arapça geçen cümle kurarlar.bunları düşünme derler.demek allah öyle istiyormuş derler.belki şeytanında sınavı oymuş derler...derler ama,bir türlü aslında ne sormak istediğini anlamazlar.
ben görmedim veya bir şekilde allah ın varlığını gözlemleyemedim ve inanmıyorum.
ama bakıyorsun olaydakilere,onlar gördükleri halde sözüne uymamışlar.bu nasıl bir çelişki,bu nasıl bir allah kimseye sözü geçmiyor???
birine diyor eğil,eğilmem,ötekine diyor yeme ama yiyor.
şimdi ben bu sorunun içinden nasıl çıkabilirim diye düşünüyorum.bana anlatılan allah modeli ile olayların gidişatına bakınca,kendi mantığımda diyorumki "ne böyle bir yaratıcı bu derece entrikalar yaşayabilir,nede böyle bir yaratıcının karşında duran mahlukun aklına gizli iş çevirmeler/iteatsizlik etmeler gelebilir.
demekki,bu bir hikaye.demekki dinler insanları yönetmek için çıkarılmış bir yönetim sistemi.
varsa başka bir açıklaması izahı,buyrun siz devam edin.

Allah cinlere ve insanlara cüzide olsa irade verdi efenim.Bu ikisi dışında ne varsa,emri haricine çıkamaz.insan ve cinde bir sınıra kadar ancak.yoksa kainat ellerine dürülmüşte her türlü tasarruf kendilerinde değil.Ateş olsalar cirmi kadar yer yakar anlıcaanız.İnsan ve cinlerin kendi iradelerini kullanmalarına bir örnektir bu kıssa.Adem(insan)ve şeytan(cin)ikiside imtihan olunmuşlar bu iradeyle.Adem şeytanla,şeytan ademle imtihan ediliyor.ikiside cüzi iradeleriyle doğru olmayan davranışıda seçebilme özgürlüğünü ortaya koyuyor.Elbette sonuçta Allahın gazabına muhatap oluyorlar.Adem tevbe ediyor affediliyor,şeytan hatada ısrarla tard ediliyor.Demekki,cüzi irade verdi,bunu yanlışta kullanabilir tevbe edip Allaha dönerseniz affedeceğini,hatada ısrar edenin kendine edeceği dersini veriyor bu kıssa.Kıssadan Alınabilecek bir çok dersten biri olarak.
 

atom

Tecrübeli
Üye
kafanızdan element uydurmayın beyfendi.eldeki verilerle hareket edin.şeytan sınavda falan değildi,meleklerin başıydı.

düşünsenize,karşınızdaki varlığın aklınızı okuduğunu,ondan hiç bir şey saklayamayacağınızı biliyosunuz,ama hala dümen peşindesiniz :) cüzzi değil,küllüm akılsız,iradesiz bir mahlukmuş bu meleklerin başı.
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Belki de şeytan bir nevi " I - O " tur,İnput,Output...Bir bakıma dünya hayatı şeytanın hamlesi ile başlıyor,yine şeytanın hamlesi ile son aşamaya giriyor...

Sağlıcakla kalınız...
 
Üst Alt