Dünyanın Öbür Ucu Şili'de Atatürk Rölyefi

Güney Amerika ülkesi Şili'nin başkenti Santiago'da bulunan Atatürk Rölyefi, Türk turistlerin gözlerini yaşartıyor.

Santiago'nun en işlek caddelerinden biri olan Apoquindo Avda'da yer alan rölyef görenleri şaşırtıyor.

Söz konusu rölyefin turizmci Aynur Kasabalı'nın seyahatlerinden birinde ortaya çıktığı bildirildi.

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunda, ülkemizi ilk tanıyan ülkelerden biri olan Şili'de bulunan rölyefin açılışının 1970 yılında resmi ziyaret için Şili'ye giden İsmet İnönü tarafından yapıldığı bildirildi.

Anıtın üzerinde Atatürk'ün evrensel kişiliğini ve dünya barışına katkılarını anlatan İspanyolca bir metin yer alıyor.

İşte o metnin Türkçe karşılığı

"Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, vatanının fedakar ve sadık hizmetkarı, benzeri olmayan kahraman, insanlık idealinin canlı emsali... Bütün hayatını Türk Milletine vakfetmiş, milletine kendi ruhunu, ateşini vermiştir. Hatırası milletinin ruhunu ateşli tutan sönmez bir meşale olarak yaşamaktadır."

Şili'de Türkler'in, Türkiye'de Şili'nin izleri

Şili'de Atatürk Rölyefi'nin yanı sıra, Atatürk Koleji, Türkiye Cumhuriyeti Meydanı da bulunuyor.

Türkiye'de ise Ankara'da Şili Meydanı, Şili'nin kurtarıcısı ve kurucusu büyük komutan Bernardo O'Higgins Anıtı ve Şili Cumhuriyeti İlköğretim Okulu yer alıyor.

cnnturk.com
 
1970 yılında resmi ziyaret için Şili'ye giden İsmet İnönü tarafından yapıldığı bildirildi. vay be ismetinönü gerçektende büyük önder MUSTAFA KEMAL ATATÜRK "ü çok seviyor......muş! olmalıki bu dediğini yaptırmış ....toprağı bol olsun acaba paraların üzerine neden resmini yapmamış buda bir merak konusu sakın kimse bana sormasın çünki bende bilmiyorum belki gülüm arkadaşımız bilir bana bu habere kim inanır derlerse ............yokya bu espriyi herkes biliyor iyi forumlar herşeye rahmen ismet paşının toprağı bol olsun diyorum
 
Üst Alt