Dünyanın En Küçük Ülkesi: Sealand

Sealand, 1967de İngiliz ordusunun eski binbaşısı Roy Bates ve ailesi tarafından kurulan ve hukuki statüsü tartışmalı olan platform-ada şeklinde bir "ülke". Dünyanın en küçük ülkesi.

Uluslararası karasularda bulunduğu için, adanın devlet statüsüne çıkarılabileceğini ilan eden Roy Bates, kendine prens unvanı da verdi. Ertesi yıl İngiliz Kraliyet Donanması, Roy Batesi adadan atmaya çalıştı, ancak platformdan açılan uyarı ateşine maruz kalan askerlerin girişimi başarılı olmadı. Tutuklanan Roy Bates, mahkeme tarafindan "Olay İngiltere sınırlarının dışında olmuş" diyerek serbest bırakıldı.

Daha sonra da bir İngiliz savcı, platformun İngiliz karasularının 3 mil açığında olması dolayısıyla Roy Batesi haklı bile buldu. 1974te ise Roy Bates işi bir anayasa çıkarmaya kadar vardırdı ve ardından egemenlik simgesi olarak, bir bayrak, milli marş ve para birimi olarak Sealand Dolarını kabul etti. Bates, kendisine de Sealand Prensi unvanını verdi.

2007de 10 milyon sterline satılığa çıkarılan, 550 metrekarelik yüzolçümü ile dünyanın en küçük ülkesi olan "Sealand Prensliği", hiçbir ülke tarafından tanınmayan bir devlet.

Sealand'de darbe girişimi bile yaşanmış. Bates ailesinden 3 kişi, bir gece yarısı ülkeye helikopterle inerek Roy Bates'in oğlu Veliaht Prensi'ni mutfağa hapsetmiş. Bunu öğrenen Bates hemen bir helikopterle ülkesine dönüp bir tüfekle yönetimi tekrar ele geçirmiş. İki darbeci, ülkeden sınırdışı edilmiş, diğerinin ise vatandaşlığı düşürülmüş.

Ülkenin en büyük geliri internet isim hakkı. Dünyanın dört bir yanından müşteriler 'daha az hoşgörülü' olan hükümetlerinin izin vermediği verilerini Sealand'de saklayabiliyor.

indigodergisi.com
 
Üst Alt