• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Dünyanın En İyi Kenti Neresi?

  • Konbuyu başlatan Gül@y
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 6
  • Görüntüleme 4K

Okunuyor :
Dünyanın En İyi Kenti Neresi?

Gül@y

Kıdemli
Üye
'Yaşam kalitesi'nin dikkate alındığı sıralamada Türkiye'den herhangi bir kent yer alamadı!

Danimarka’nın beşkenti Kopenhag, "hayat kalitesi" açısından "dünyanın en iyi şehri" seçildi. İlk üç sıralamada Muhih ve Tokyo da bulunuyor. Dünyanın en iyi 20 kenti sıralamasına Türkiye’den herhangi bir kent giremedi.

Monocle adlı İngiliz dergisince yayınlanan araştırmada "hayat kalitesi" açısından Kopenhag dünyanın en iyi şehri seçildi. Dünyanın en iyi 20 kenti sıralamasında Kopenhag, Munih ve Tokyo’nın ardından şu kentler de yer aldı: Zürih, Helsinki, Viyana, Stockholm, Vancouver, Melbourne, Paris, Sydney, Honolulu, Madrid, Berlin, Barcelona, Montreal, Fukuoka, Amsterdam, Minneapolis, Kyoto.

İngiliz Independent gazetesine göre, sabahın birinde iyi kalite bir kadeh şarap bulabilmenin kolaylığından, mimari ve sinema salonlarının sayısına kadar bir çok faktöre bakılarak, Kopenhag yaşam kalitesi ve zirvede olan tasarım merkezi olma özeliğiyle birinci seçildi.

Dergi, şehrin yoğun olarak planlanması, sorunsuz ulaşım sistemi ve alt yapısına ek olarak, çağdaş binalarını, birinci sınıf restoranlarını ve çevreyle ilgili konulara yenilenmiş bir bakış açısıyla bakmasını övdü. Geçen yıl ikinci sırada bulunan Kopenhag, çevre alanındaki yaptığı çalışmalardan dolayı 2008’de birinciliğe yükseldi.

Araştırma sonucunda Paris en iyi küresel şehir seçilirken, Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy, şehrin şöhretini “uluslararası siyasi merkez" olarak yenilemesiyle övgüye değer bulundu.

Haberde, Madrid’in ise bürokrasi konusundaki kötü şöhretini bertaraf ettikten sonra iş dünyası açısından en iyi şehri seçildiği bildirildi.
Sanatla daha çok ilgilenen gezginlerin ise Berlin’e gitmeleri önerilerek, şehrin en iyi kültür kenti seçildiği okuyuculara duyuruldu.

ANKA
 
S

SAHARAY

Ziyaretci
Valla onların düşünceleri beni ilgilendirmiyor.İki kente aşığım ben, biri memleketim,diğeri şu an yaşadığım kent.
İsterse dünyada hiç bir listeye girmesinler ben bu iki kente yine de aşığım.
Türkiye dışına gitme imkanım varken gitmek istemedim.Ben toprak insanıyım, toprağımın kokusunu duymadan yaşayamam.
 

serseriozi

Tecrübeli
Üye
Türkiye=Gaziantep

Başka memleket tanımam dünyada

yemeği ile baklavası ile fıstığı ile güzelliği ile kahramanlığı ile bir başkadır benim memleketim

BEN GAZİANTEPLİLERİN ANLINDAN NASIL ÖPMEM Kİ !

ONLAR GAZİNANTEPİ DEĞİL TÜM TÜRKİYEYİ KURTARDILAR

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
 

Karakarizma

Kıdemli
Üye
Şimdi milliyetçilik yapmayalım Ozi Kardeşim.
Memleket bizim de seviyoruz Antep'i birde dışardan gelenlere sormak lazım.

Bu listede iki yere özellikle itirazım var.
Paris ve Amsterdam.
Paris'de Champ De Elyesse bile yrümek çok güvenli değil. hele birde arka mahalleleri.... Kesinlikle ürkütücü.
Amsterdam işe uyuşturucu ve fuhuş batakhanesi. Bu mu yaşanır şehir???
 

Boyacikoylu

Acemi
Üye
Şimdi efendim, bu soru yani "Dünyanın en iyi kenti neresi?" sorusu, bahsini geçirdiğim sorunun muhatabının ikileme düşmesine sebebiyet verecek yapıya sahip bulunmakta.

Evet, "Dünyanın en iyi kenti neresi?" sorusu, bahsini geçirdiğim sorunun muhatabının ikileme düşmesine sebebiyet verecek yapıya sahip bulunmakta çünkü bahis konusu soru o üzerinde yoğunlaştığımız soruyla karşılaşıldığında sözü edilen karşılaşılma hadisesinin kahramanı konumundaki muhatabı, "Karşımdaki kişi 'Dünyanın en iyi şehri neresi?' diyor ama acaba bu, 'Dünyanın en iyi şehri neresi?' sorusunu bilinçli olarak mı tarafıma yöneltmektedir yoksa 'Dünyanın en güzel şehri neresidir?' diyecekken yanlışlıkla mı 'Dünyanın en iyi şehri neresidir?' demiştir" şeklinde düşündürtebilecek bir mahiyeti iyeliği altında saklamaktadır.

Zira "Güzel"le "İyi", biribirilerine yakın olmakla birlikte yine de farklı kavramları ifadelendiren iki sözcük konumunda bulunmaktadırlar.

Bir kere "Güzel"in faydalı olması gerekmez ve o "Güzel" sıfatını taşıyan varlık, insanda bedii duyguların alevlendirilmesinden başka bir işe yaramayabilir.

"İyi"yi ise son derece olumsuz koşulların ortasında yükselen bir yapının sahipliğini yapmasına karşın, alt yapısıyla üst yapısıyla hiçbir eksiği bırakılmamış bir şehir kendine "Sıfat" olarak almış bulunabilir. Yani bahsini geçirdiğim o şehir hiçbir güzel manzaranın sahipliğini yapmamakla birlikte yine de "İyi" olabilir.

Bu nedenle bahsini geçirdiğim sorunun, muhataptan, "Çorak bir arazinin ortasında yükseltilmişliğine rağmen en ufak bir eksiği dahi bırakılmamış vaziyetteki bir şehri" mi, yoksa "Son derece güzel manzaralı bir şehri" mi söylemesinin istenildiği keyfiyetinin, en ufak bir şüpheye yer bırakmayacak netlikte anlatılması hususuna yönelik bir biçimde olmak üzere yeniden düzenlenmesi cihetine gidilmesini rica ediyorum.
 

funda.da

Acemi
Üye
helal olsun serseriozi arkadaşlar gelmek isteyen varsa antep e benimle irtibata geçsinler antep yemeği üstüne yemek tanımam ben..
 
Üst Alt