• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Dünyanın en hızlı İnterneti!

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 1
  • Görüntüleme 1K

Okunuyor :
Dünyanın en hızlı İnterneti!

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba!

Dünyanın en hızlı internetini taşıyan kablonun kapasitesi sizce ne kadar? Haydi tahmin ettikten sonra habere tıklayın ve cevabı öğrenin. Tahmininizle doğru cevabı karşılaştırın.

İnternetin hızla geliştiği günümüzde, Türkiye'deki evlerin/ofislerin sahip olduğu bağlantı seçeneklerinin dünya geneline göre ne kadar düşük olduğunun farkındasınızdır. Bizler 1Mbit-8Mbit ile uğraşadururken, Google'ın Asya'nın güneydoğusunda test ettiği yeni kablolara da bir göz atalım. Asya'nın güneydoğusunda (SJC) denizin altında bulunan ve Tayland ile Filipinler'in de dahil olduğu ülkeler arasındaki interneti taşıyacak olan kablolar üzerinden tam 17Tbps hızda veri geçiyor.

Yeni kabloların, Asya'daki interneti geliştirmesi bekleniyor
17Tbps size anlamlı gelmedi mi? Şöyle diyelim bir de: 17 Terabit Per Second. Yani 10^9 bit (10 üzeri 9 bit). 1 Terabyte, 1024 Gigabyte ediyor (Tıpkı 1 Gigabyte'ın 1024 Megabyte ettiği gibi). Bu kablo için Google 400 Milyon Amerikan Doları, yani 245 Milyon Euro ödenek ayırmış ve Asyalı ortaklarıyla bu projeyi başlatmış. Sıkı durun, kısa süre içerisinde bu kablonun kapasitesinin 23Tbps'ye çıkartılması bekleniyormuş.
huzuristan.com
 

kull

Amatör
Üye
Güzel. Asya, Amerikadaki server lerde bulunan sitelere daha hızlı bağlanabilecek demektir. O kablolar fiberoptik kablolardır. Yani elektriği değil, ışığı taşıyan kablo kümeleri...
 
Üst Alt