• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Dünyanın en büyük doğa felaketleri

Okunuyor :
Dünyanın en büyük doğa felaketleri

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
türkiyenin en büyük doğal afetleri , dünyada yaşanan doğal afetleri 2019 , doğal afetlerin adları , doğal afetlerin sınıflandırılması , dünyada doğal afetlerin görüldüğü yerler , dünyada yaşanan doğal afetleri 2019 , dünyadaki felaketler , doğal afetlerin resmi

Berezniki, Rusya

1986da oluşan bu çukur, her geçen yıl büyümeye devam etti. Önüne geçilemeyen çukur, 200m derinliğe, 80m uzunluğa ve 40m genişliğe ulaştı. Dünya potasyum hidrat stoğunun %10unu karşılayan Berezniki bölgesinde meydana gelen çukur bu şekilde büyümeye devam ederse madenleri ve işleme tesislerini de yutacak

1964 Büyük Alaska Depremi
Tarihte kaydedilmiş ilk en büyük deprem görüntüleri. 9.2 şiddetindeki bu deprem, denizin derinliklerinde başladı ve dev tsunamiler nedeniyle San Franciscodan British Columbiaya kadar bütün Kuzey Amerika kıyılarını vurdu.

Ike Kasırgası, Amerika
13 gün, 114 ölü ve milyarca dolar hasarla Küba, Haiti ve ABDyi vuran en büyük kasırga oldu.

Katrina Kasırgası, Amerika
Ikedan hemen önce olmuştu zaten ve ondan sonraki en büyük ikinci kasırga felaketi. Aynı zamanda Amerika için bir utanç kaynağı olarak da nitelendirildi. Çünkü, mahsur kalan insanlara yardım edilemedi, bir takım önlemlerle felaketin sonuçları en aza indirgenebilecekken hükümet ve yerel yönetimler bir şey yapmadı.

Nevado Del Ruiz Volkanı, Kolombiya
Kolombiyada küçük bir kasaba olan Armedo kasabası Nevado del Ruiz volkanı yüzünden defalarca felakete uğradı. 140 yılın ardından 1984te meydana gelen patlamaya kadar insanlar volkanın tarihini unutmuştu. 84 yılında patladığında ise kasabayı yine yok etti ve bu kez 23 binin üzerinde insanı da lavlarının içinde sürükleyerek öldürdü.

Pinatubo Volkanı, Filipinler
Filipinler- Luzon Adasında bulunan Pinatubo Volkanı, 1991 yılında adayı karalara bağladı. 20. yyın en büyük ve tehlikeli volkanik patlaması olarak tarihe geçen Pinatubo patlaması, küresel sıcaklıklarda 9 derecelik bir artışa, atmosferdeki sülfür oranının artmasına, ozon tabakasındaki tehlikenin artmasına neden oldu. Milyarlarca ton kül ve mağma tüm bölgeyi kapladı.

Sichuan Depremi, Çin
2008 Mayısında meydana gelen ve Sichuan bölgesini tamamen vuran deprem 8.0 büyüklüğündeydi. Resmi rakamlara göre 70 bin kişi öldü, 118 bin kişi yaralandı

Dev çukurlar, Guatemela
2007 Şubatında Guatemelada birdenbire meydana gelen bu çukur herkesi şok etti. Yerin altından haftalarca gelen uğultulara bir türlü anlam veremeyen şehir halkı ve yönetimi bu dev çukurun oluşacağını düşünemezlerdi bile. 2 kişinin ölümü ve yüzlerce kişinin tahliye edilmesine neden olan çukura, aşınmış kanalizasyon sisteminin neden olduğu anlaşıldı.

Hint Okyanusu Depremi, Sumatra
2004te yeni yılın ikinci günü meydana gelen ve şiddeti 9.1 ile 9.3 olan deprem ve dev tsunamiler anlatılamayacak bir yıkıma neden oldu. 300 bin insan öldü yada dev dalgalarda kayboldu. Tarihin en yıkıcı doğa olaylarından biri olarak kabul edilen bu deprem, Endonezya, Hindistan, Tayland ve Srilankayı aynı anda vurdu

Buz Fırtınası, Kuzey Amerika
1998 yılında yaşanan dondurucu soğukların ardından, Kanada Quebec bölgesi adeta buzdan yapılmış gibiydi.

Buz fırtınası, İsviçre
İsviçre, Cenova şehrinin bir kasabası olan Versoix, 2005 Ocağında buz kesti. Dondurucu yağmurlar nedeniyle akıllardan çıkmayacak görüntüler kaldı bu buz fırtınasından geriye.

Dev Kireç Çukuru, Florida
1994te meydana gelen bu çukur, yine çok büyük bir felaket olarak tarihe geçti. Kimse ölmedi ama yüz binlerce insan su bile içemeyecek hale geldi. Arzın Merkezine Yolculuk diye tabir edilen onlarca kireç çukurundaki 80 milyon ton zehirli endüstriyel atıklar tüm eyaletin içme sularının %90ına karıştı. Milyonlarca dolar harcanarak temizlenen sular halka bir Disney macerası gibi görünmüştü.
kaynak: internethaber

17 Ağustos Marmara Depremi
17 Ağustos 1999, saat 03:02'de merkezi Kocaeli-Gölcük olan, Richter 7.4 şiddetinde büyük bir deprem yaşadık.

Deprem tüm Marmara Bölgesinde, Ankara ve İzmir'e kadar Türkiye'nin geniş bir alanında hissedildi; ancak Kocaeli, Adapazarı, Gölcük, Yalova ve çevrelerinde büyük çapta can kaybı ve hasara neden oldu. 15,000 ölü, onbinlerce yaralı, binlerce tamamen yerle bir olmuş bina/konut, on binlerce hasarlı yapı ve yüzbinlerce evsiz insan.

 
S

SAHARAY

Ziyaretci
17 Ağustos Marmara Depremi
17 Ağustos 1999, saat 03:02'de merkezi Kocaeli-Gölcük olan, Richter 7.4 şiddetinde büyük bir deprem yaşadık.

Deprem tüm Marmara Bölgesinde, Ankara ve İzmir'e kadar Türkiye'nin geniş bir alanında hissedildi; ancak Kocaeli, Adapazarı, Gölcük, Yalova ve çevrelerinde büyük çapta can kaybı ve hasara neden oldu. 15,000 ölü, onbinlerce yaralı, binlerce tamamen yerle bir olmuş bina/konut, on binlerce hasarlı yapı ve yüzbinlerce evsiz insan.
O geceyi yeniden yaşadım sanki...Üç gece dışarda kalmıştık. E-5 her saniye yaralı taşıyan ambulanslar

geçiyordu. Ne acı ne üzücü bir afetti...Bizzat gidip hastanede yaralıları ziyaret edip konuşmuştum.

Çoğunun tek kolu yada tek bacağı kopmuştu. Durum çok vahimdi...Böyle afetlerden Allah korusun diyorum...
 

D€NiZ

Kıdemli
Üye
Daha 4 gün önce aynı konuları ve resimleri ( çukurlar hariç) ben de bakmıştım ve okumuştum.Doğa olayları ilgimi çekmiştir hep.2000 li yıllarda Doğada 2800 felaket olmuş düşünebiliyormusunuz...!!!

Hiç düşündünüz mü peki ...doğanın bu değişiminin insanlığın da etkilerinden kaynaklandığını?Ve çoğu bilim adamları maalesef ki bu dengenin değişmesindeki sebebiyeti insanların eseri olduğunu söylüyor.
 

baby_women

Acemi
Üye
Stuart Flexner ve Doris Flexner'in yazdığı "Kötümserin Tarih Rehberi" adlı kitap, Aykırı Yayınları'ndan piyasaya çıktı.

Kitapta, bugüne kadar meydana gelen büyük depremler, yangınlar, patlamalar, büyük kazalar, salgın hastalıklar, cinayetler, suikastlar,katliamlar, soykırımlar, fırtınalar, kasırgalar, hortumlar ve tsunamilere yer veriliyor.

Anadolu'da büyük depremler
Kitaba göre, Anadolu toprakları tarihin eski çağlarında da büyük depremlere sahne oldu. Buna göre, Antakya İ.S 115 yılında meydana gelen depremde binlerce kişi ölürken, şehirde büyük tahribat meydana geldi. Antakya'da İ.S 526 yılında yaşanan depremde ise yüz binlerce insan öldü.

İsa'nın göğe yükselmesi törenlerinden bir gün önce 29 Mayıs'ta, binlerce ziyaretçinin dini kutlamalar için toplandığı Antakya'da meydana gelen büyük deprem ile arkasından çıkan yangında 250 bine yakın kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Öte yandan İ.S 1268´de Anadolu´nun büyük bir kısmını sallayan şiddetli bir depremde ise 60 bine yakın insan hayatını kaybetmişti.

İstanbul'da veba salgını
Kitaba göre, Bizans İmparatorluğu'nun başkenti Konstantinopolis, İ.S 542 yılı ilkbaharında başlayan ve 4 ay süren kara veba hastalığıyla boğuştu. Yaklaşık 500 bin kişilik nüfusun yarısından fazlasının hayatını kaybettiği salgında, şehrin mezarlık alanları kısa sürede dolunca, yetkililer çareyi, yakındaki bir kalenin kulelerini cesetle doldurmakta buldular. Salgın, nüfusun azalmasıyla şehrin gerilemesine de neden oldu. Öte yandan İstanbul'da İ.S 746-749 yılları arasında yaşanan başka bir büyük salgın hastalık sonucu da 200 bine yakın insan hayatını kaybetti.

İstanbul'da büyük yangın: 7 bin ölü
Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul'da 1729 yılında çıkan büyük yangında ise 7 bin kişi öldü ve 12 bin bina kül oldu. 1750'de çıkan yangın ise 20 bin binayı yok ederken, 1756'da 15 bin bina, 1782'de ise 12 bin bina yangın nedeniyle yerle bir oldu.

Aziz Vitus dansı salgını
1347 yılında Almanya'da görülen garip bir hastalık salgını daha sonra Fransa ve Hollanda ile İskoçya'ya yayıldı. Hastaların dans eder gibi sağlarını, sollarını oynattıkları hastalıkta, dans, kurban bitkin düşüp yere serilinceye kadar saatlerce, hatta bazen bir günden fazla sürüyordu. Bu hareketlerle başlayan hastalık, bir süre sonra hastaların kontrol edemedikleri sıçrama ve bağırmaya dönüşüyordu.

Hastalar, çoğu zaman iyileştirici güçleri olduğuna inandıkları Aziz Vitus'un Kilisesi önünde toplandıkları için hastalığa bu ad verilmişti. Modern araştırmacılar, hastalığı, ateşli romatizmanın garip bir yan etkisi olarak belirlemişler ve adına "Sydenham chorea" adını vermişlerdi. Hastalık orta Avrupa'yı kasıp kavurduktan sonra 17. yüzyılda etkisini yitirdi. Bugün daha çok bir çocuk hastalığı olarak biliniyor.

Çavdar hastalığı Rusları zorladı
1722 yılında ise "Çavdar hastalığı" olarak bilinen bir hastalık, Rusya'ya kasıp kavurdu. Bu tarihte ölümcül bir mantar taşıyan çavdardan yapılmış ekmekleri yiyen 20 bin civarında Rus, korkunç bir hastalığa yakalandı. İnsanlarda keskin bir sinir bozukluğuna neden olan hastalık, "insanların saçmalamalarına, çırpınıp gülmelerine", daha sonra büyük acılara ve en sonunda da ölmelerine yol açıyordu.

ABD ise 1735'de başlayıp 5 yıl süren kuş palazı salgınında binlerce çocuğunu kaybetti. New England´ı kasıp kavuran hastalık, bazı kasabalarda on yaşın altındaki çocukların yüzde 80'inin ölmesine neden oldu.

İrlanda'da patates kıtlığı
İrlanda'da 1845 yılında ekinlerin kavrulmasına, patateslerin topraktayken çürümesine neden olan garip bir hastalık ortaya çıktı. 4 yıllık büyük bir kıtlığın başlamasına neden olan hastalık sonucu, açlık yüzünden zayıf düşen halk, kolera ve tifo gibi hastalıkların pençesine düştü. Ayrıca açlık yüzünden İrlanda'nın dört bir yanında ayaklanmalar çıktı. Tahminlere göre, 1849 yılında hastalık ortadan kalktığında, İrlanda'da 1,5 milyon insan açlıktan, soğuktan ya da kıtlığın neden olduğu hastalıklardan hayatını kaybetmişti.

Yanardağ patladı, hava soğudu
1815 yılında Java adasında bulunan Tamburo yanardağının patlaması ise binlerce kilometre uzaklıktaki topraklarda etkisini gösterdi. 1816'da yılında ABD'nin kuzeydoğusunda olağan dışı bir kar yağmaya başladı. Beş santim genişliğinde kar tanelerinin düşmeye başladığı kar yağışı, beş gün süren kar fırtınası ve dondurucu soğuklara dönüştü. Çiftçiler kar altında kalan tarlaları sürüp tekrar ekim yaptılar. Ancak kar ve dondurucu soğuk, Temmuz, Ağustos ve Eylül'de bir kez daha bölgeyi vurdu.

Beklenmedik bu havanın, dünyanın öbür ucundaki Java'da bulunan 1815'te patlamış Tamburo adlı bir yanardağ ile bağlantısının kurulması 1920'leri buldu. Bilim adamları yanardağın stratosfere büyük miktarda toz parçası fırlattığını, aylarca orada asılı kalan parçaların da dünyanın yüzeyine ulaşan güneş ışınlarına engel olduğu sonucuna vardılar.

Uyku hastalığına 200 bin kurban
Uganda'nın Victoria gölü civarında 1900-1907 yılları arasında görülen "uyku hastalığı" salgını ise 200 bin insanın hayatına mal oldu. 1900 yılında yüzlerce insan beyni etkileyen bir virüsün neden olduğu "uyku hastalığı" da denilen lumbe hastalığına kapılarak ölmeye başladı. Tsetse sineğinin yaydığı hastalıkta kurbanlar, önce baş ağrısı, halsizlik ve baskı hissediyordu. İkinci aşamada gün boyu uyuklamaya başlayan kurbanlar, ruhi dengesizliğin ardından dayanılmaz acılar çekerek komaya giriyor ve sonra da ölüyorlardı. Salgın, 1907 yılında kabilelerin, hastalığı taşıyan sineklerin bulunmadığı bölgelere taşınmaya ikna edilmesiyle durdurulabildi. Ancako zamana kadar 200 bin civarında Afrikalı bu hastalıktan hayatını kaybetti.

ABD'de grip salgını
1918'in ilkbaharında Kansas'ta bulunan Fort Riley ile Camp Funston kışlalarında baş gösteren bir grip virüsü, dünyada milyonlarca insanın ölümüne neden oldu. İlk olarak kışlalardaki bin 100'ün üzerinde kişide aniden başlayan hastalık sonucu 46 kişi hayatını kaybetti. Hastalık ABD birliklerinin Avrupa'ya gitmesiyle buraya da yayıldı. Hastalık, 1. Dünya Savaşı'nın son aylarında Fransa'da bulunan ABD birliklerini harap etti. Trenler ve gemiler hastalığın daha önce gitmediği yerlere ulaşmasını sağlayarak Avrupa çapında kontrolden çıkarak yayılmasına neden oldu.

ABD başkanı Woodrow Wilson, İngiliz Başbakanı Lloyd Georgeve Fransız Cumhurbaşkanı George Clemenceau, Versay anlaşmasının görüşmelerinde bulundukları sırada hastaydılar. Halk arasında "İspanyol Gribi" olarak adlandırılan ve hızla yayılan hastalık sonucu, Rusya'da 450 bin, İtalya'da 375 bin, Britanya'da 228 bin, sefalet ve aşırı nüfusun bulunduğu Hindistan'da 5 milyon, ABD'de ise 550 binden fazla kişi hayatını kaybetti.
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Japonya depremi
Japonya'nın kuzeyinde yerel saatle 14.46'da 8.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin ardından meydana gelen tsunami, önüne çıkan her şeyi sildi süpürdü.

TARİHİN EN BÜYÜK 5. DEPREMİ
Japonya'daki deprem, tarihin en büyük 5. depremi olduğu açıklandı. İlk gelen bilgilere göre, deqrem Japonya'nın kuzeyinde, yerleşim yerine yaklaşık 130 km uzaklıkta ve yerin 10 km derinliğinde meydana geldi. Yer yüzüne yakınlığı nedeniyle uzmanlar “sığ odaklı deprem” olarak kabul ediyor.
 
Üst Alt