Dünya ne zaman ölecek?

Dünyanın ölümü 2.8 milyar yıl sonra gerçekleşecek​

Güneş, 5 milyar yıl içinde ömrünü tamamlayacak. Ölüm sürecinde genişleyerek hayat verdiği Dünyayı da yutacak olan Güneş, gezegenimizin nihai ölüm tarihini saklıyor. Ancak gökbilimciler, Dünyanın fiziksel olarak yok olmasa da, bir gün üzerindeki yaşamın tamamen sona ereceğini öne sürdü.

Dünyamız, Güneş tarafından yutulmadan önce ölebilir. Gökbilimcilerin gerçekleştirdiği simülasyonlar, 3 milyar yıl içinde Dünyadaki tüm canlı türlerinin yok olacağını ortaya koydu.

İngilterenin St. Andrews Üniversiteside astrobiyolog olan Jack OMalley-James, Yavaş ve hızlı çevresel değişimlerin bir araya gelmesi, Dünyadaki tüm canlı türlerinin neslinin tükenmesine neden olacak. En son yaşam türleri 2.8 milyar yıl sonra Dünyadan silinmiş olacak dedi. İngiliz gökbilimci, okyanusların 2 milyar yıl içinde eriyeceğini, geriye Marsa benzeyen kurumuş kum tepeleriyle örtülü araziler kalacağını belirtti. Dünyada bir zamanlar yaşamın var olduğuna dair izler, geride kalan az sayıdaki su birikintisinde yatacak.

OMalley-Jamesin simülasyonuna göre, birkaç milyar yıl içinde artan buharlaşma oranları ve yağmur suyundaki kimyasal reaksiyonları, atmosferden daha fazla karbondioksit çekecek. Azalan karbondioksit oranları, hayvan ve bitkilerin yok olmasına neden olurken, dünya mikropların evi haline gelecek. Aynı zamanda oksijen tükenecek ve artan sıcaklıklar okyanusların buharlaşmasıyla geride kuru bir gezegen bırakacak.

Çok uzun zaman sonraki Dünya yaşama çok yabancı bir yer haline gelecek diyen OMalley-James, Tüm yaşam formları suya ihtiyaç duyuyor. Gelecekte su küçük birikintilerde, sıcaklığın düşük olduğu yüksek yerlerde veya mağaralarda ve yeraltında olacak. Dahası, geleceğin dünyasında yüksek sıcaklıklar ve morötesi radyasyon gibi birçok zorlu durumla mücadele etmek gerekecek yorumunu yaptı.

YAŞAM YERALTINA MI İNDİ?

Geleceğe ait bu tahminler, gökbilimcilere gelecekte nerede yaşayabileceğimiz sorusunu tekrar hatırlattı. Yapılan en son simülasyona göre, Güneşin yaşı 10 milyar yıl olarak kabul edilse de, Dünyanın ileri seviyede yaşama tanık olabileceği süre, yıldızının sahip olduğu ömrün 4te 1i olarak kabul ediliyor. Yaşam şartlarının neredeye tamamen ortadan kalktığı gezegenlere bir örnek oluşturan Mars, yaşam izlerini yeraltında saklıyor olabilir. Ancak bu düşünceyi güçlendirecek bilgileri sunacak kimyasal analizler yapmak son derece zor. OMalley-James, Ölmekte olan Dünyalar, metanın aktif hayata dair tek işaret olabileceği nitrojen ve karbondioksitten oluşan bir atmosfere sahip olacak tahmininde bulundu.

UZAYLILAR EV ARAYIŞINDA!

Samanyolu Galaksisinde 17 ile 100 milyar arasında Dünya benzeri gezegen olduğu tahmin ediliyor. Sadece 10 milyar tanesinin Dünya benzeri olduğu kabul edilirse, bu gezegenlerin büyük kısmı, Güneşten daha uzun ömürlü olan kırmızı cüce yıldızlarının yörüngesinde bulunacak. Yeni modele göre, sadece 1 milyar gezegen Güneş benzeri bir yıldızın etrafında dönüyor olacak ve bu, yaşama olanak verecek Dünya sayısını 250 milyon civarına indirecek. Gökbilimciler, insanlığın gelecekte yeni Dünyalar bulabileceğine inandıkları gibi, yıldızları ölmekte olan Dünya dışı medeniyetlerin de yeni yıldızlararası koloniler kurmak için arayışa gireceğini düşünüyor.
uzaybilim.net
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt