Dünden bugüne en önemli hack olayları...

Hack'in doğduğu yer, tarih, ismin anlamı ve dünyanın en önemli hack olayları: Hepsi burada...

Günümüz bilişim kültürünün önemli, popüler ve merak edilen kavramlarından birisi de hack'tir. Bu makalemizde sizlerle birlikte hack'in tarihinde bir yolculuğa çıkacağız. Hack ile ilgili merak ettiklerinizin pek çoğunu gerçek olaylardan öğrenebilirsiniz. İşte 1960'lardan günümüze hack'in ve hackerların tarihi...

1960'lar
İlk bilgisayar hackerları Amerika'da M.I.T.'de (Massachusetts Institute of Technology) ortaya çıkmıştı. Elektrikli trenleri kurcalayıp daha hızlı ve farklı çalışması için değiştiren yani "hack" eden model tren hobi grubunun üyelerini temsil eden "hacker", aynı işi bilgisayarlar üzerinde, yazılımda yapan grubun üyelerinin de kullandığı bir isim haline geldi.

1971
John Draper "Cp'n Crucnh" lakabını aldı. Draper bu adı taşıyan kahvaltı gevreği kutularından çıkan oyuncak düdüğün çıkarttığı 2600 hertz'lik sinyalin, AT&T'nin uzun mesafeli telefon görüşmelerinde kullandığı sistemle aynı frekansta olduğunu öğreniyor. Ardından bu buluşu bedava telefonla konuşmak için kullanıyor.

1983
FBI
, Milwaukee'de 414'ler olarak tanınan altı delikanlıyı yakalıyor. Bu grup içlerinde Memorial Sloan-Kettering Cancer Center (Kanser araştırmaları merkezi ) ve Los Alamos National Laboratory'nin (Ulusal bir laboratuar ) da aralarında bulunduğu 60 bilgisayara izinsiz giriş yapmış. Bu arada Los Alamos'un askeri önemi olduğunu da belirtelim. Sonuçta bu altılı grubun beşinin göz hapsine aldığını, altıncı üyenin ise tanıklığına karşılık dokunulmazlık aldığını belirtelim.

1983
War Games yani savaş oyunları isimli film, halka hack'in ne olduğunu dramatize ederek gösteriyor. Hacker kahramanlar ve kötü adamlar efsaneleştiriliyor. Filmin ana kahramanı bir oyun yapımcısının bilgisayarına girmek isterken kazayla nükleer savaş simülatörüne giriyor.

1984
"Emmanuel Goldstein" adıyla hackerlık yapan Eric Corley, 2600: The Hacker Quarterly isimli hack yayınını New York'ta hayata sokuyor. Hack ile ilgili bilgiler yayınlanıyor.

1987
17 yaşında ve okuldan terk bir genç olan Herbet Zinn, AT&T'nin Bedminster'daki bilgisayarlarına girdiğini itiraf ediyor. Yetkililer tarafından "Shadow Hawk" yani gölge şahin olarak tanınan Zinn, 1986'da yürürlüğe giren kanunla yargılanıyor. Bu kanun kötü niyetli bilgisayar kullanımına karşı yasal yaptırımlar içeriyor. Bu kanuna göre bir başkasının şifresini kullanmak yasal değil.

1988
Cornell Üniversitesi'nde lisansüstü öğrencilik yapan Robert T. Morris, devletin ARPAnet sistemine kendi kendini çoğaltan bir solucan yüklüyor. ARPAnet, internetin atası. Morris'in amacı ise solucanın UNIX sistemler üzerindeki etkisini test etmek. Ancak kontrolden çıkan bu solucan ağa bağlı 6000 bilgisayara bulaşarak devlet ve üniversite sistemlerini kullanım dışı bırakıyor. Üniversiteden atılan Morris, 10.000 dolar para cezasına ve üç yıl göz hapsine mahkum ediliyor.

1989
Kevin Mitnick OEC'nin bilgisayarlarından yazılım ve MCI'dan uzun mesafe kodlarını çalmaktan suçlu bulunuyor. Eyaletler arası bir bilgisayar ağına suç amaçlı girilmesine karşı çıkartılan bir yasa altında ilk hüküm giyen Mitnick oluyor.

1990
Amerikan Gizli Servisi, "Operation Sundevil" adı altında hackerları avlıyor. Ajanlar 14 farklı şehirde bilgisayar sistemlerine el koyuyorlar.

1991
Genel Muhasebe Ofisi, Hollandalı gençlerin Savunma Departmanı bilgisayarlarına girdiğini keşfediyor. Körfez Savaşı esnasında bu gençlerin önemli operasyon bilgilerini değiştirdiği veya kopyaladığı ortaya çıkıyor. Bu bilgiler arasında askeri personel hakkında detaylar, Körfez bölgesine aktarılan askeri ekipmanın detayları ve geliştirilmekte olan önemli silah sistemleri de yer alıyor.

1994
"DataStream" ve "Kuji" lakaplı iki hacker, Griffith Hava Kuvvetleri Üssü'ne ve yüzlerce başka sisteme sızıyor. Diğer bilgisayarlar arasında NASA ve Kore Atom Araştırmaları Enstitüsü de yer alıyor. Scotland Yard dedektifleri "Data Stream"i yakalamayı başarıyor. 16 yaşındaki İngiliz genci yakalandığında cenin pozisyonuna girip ağlamaya başlıyor. "Kuji" ise asla bulunamıyor.

1996
Johnny [Xchaotic] adını kullanan bir hacker, 40 kadar politikacı, iş adamı ve çeşitli enstitülerin liderlerini e-posta bombardımanına tutuyor. Hedeflerin e-posta adreslerini internet posta listelerine yazdırarak bir hafta sonunda 20.000 e-posta oluşturan hacker, her hedefi neden seçtiğini açıklamayı da ihmal etmiyor. Bu hacker asla yakalanamadı.

1998
Savunma Sekreteri John Hamre, hackerların Pentagon'un gördüğü en organize ve sistematik saldırıyı düzenlediğini duyuruyor. Kaliforniya Cloverdale'den iki delikanlı olaylarla bağlantılı oldukları için gözaltına alınıyor. İsrailli hacker "the Analyzer" da elebaşı olarak tutuklanıyor.

1998
Amerika'nın en çok izlenen spor müsabakası olan Super Bowl XXXII esnasında 1.3 milyon dolara mal olan 30 saniyelik bir hacker karşıtı reklam yayınlanıyor. Bu reklamda iki Rus nöbetçi kendi aralarında konuşuyorlar. Nöbet tuttukları yer bir nükleer füze silosu ve füzeleri ateşleme emrinin bilgisayarları ele geçiren bir hacker'dan gelebileceğinden

</B></STRONG></I></U>1999
Norveçli bir hacker gurubu olan Masters of Reverse Engineering (MoRE), DVD kopya korumasını kırmayı başarıyor. DVD'lerdeki korumaları kaldıran bir yazılımı internet üzerinden dağıtıyorlar ve eğlence endüstrisinden üzerlerine dava yağıyor.

2000
Üç günlük bir süre zarfında hackerlar, Yahoo!, Amazon.com, Buy.com ve CNN.com gibi dünyanın önde gelen sitelerini çökertiyorlar. Denial of Service saldırıları böylece meşhur oluyor.

2000
9 milyon hack denemesinden sonra güvenlik sitesi AntiOnline, Avustralyalı bir hacker olan "ron1n (n1nor)" tarafından hackleniyor. AntiOnline, site sahibi olan John Vranesevich tarafından hacklenemez ilan edilmişti. Bütün hackerların dikkatini üzerine çeken site, zayıf bir cgi kodu yüzünden hackleniyor.

2000
Creditcards.com adresinden 55.000 kredi kartı numarası çalınıyor. Bu site online ticaret sitelerinin kredi aktarımlarını işliyordu. 25.000 kredi kartı bilgisi, fidye istemi karşılanmayınca internette yayınlanıyor

2001
Amerikan yetkilileri, İngiliz hacker Gary McKinnon'un kritik işletim sistemi dosyalarını silmek suretiyle Amerikan Ordusu'nun Washington sistemlerinden 2.000 bilgisayarı 24 saatliğine devre dışı bıraktığını, Amerikan Donanması'nın silah envanter kütüklerini sildiğini ve 11 Eylül terörist saldırılarından sonra bu yüzde 300 donanma bilgisayarını devre dışı bıraktığını iddia ediyorlar.

2001
Los Angeles Times
gazetesinin haberi büyük korku uyandırıyor. Habere göre hackerlar Kaliforniya elektrik sistemini kontrol eden bilgisayar ağına saldırarak 17 günlük bir krize sebep oldu. Saldırının Çin'in Guangdong bölgesinden geldiği sanılıyor. Bu olay ülkenin önde gelen devlet adamlarını endişelendiriyor.

2002
17 yaşında Belçikalı bir bayan hacker olan "Gigabyte, Microsoft'un en son programlama dili olan C#'de yazılan ilk virüsü yaratma şerefine(!) nail oluyor.

2002
52 yaşında bir Tayvanlı kadın, Lisa Chen 9 yıl hapse mahkum ediliyor. Amerika'nın en büyük korsanlık vakalarından birinde 75 milyon dolarlık korsan yazılım ele geçiriliyor

2006
Jeanson James Ancheta 57 ay hapis cezasına ve 15.000 dolar tazminat ödemeye mahkum ediliyor. Donanma Hava Savaşı Merkezi ve Savunma Bilgi Sistemleri Ajansı düzenlediği saldırının sonucunda 60.000 dolarını, BMW'sini ve bilgisayarını da devlete vermek zorunda kalıyor.

2007
Birleşmiş Milletler internet sayfası bir Türk hacker grubu tarafından değiştiriliyor. Ban Ki-Moon'un konuşmasının yerine "Kerem125 MOsted ve Gsy tarafından hacklendi. Bu bir siber protestodur. Hey İsrail ve Amerika, çocukları ve başka insanları öldürmeyin. Sonsuza kadar barış, savaşa hayır" yazısı görünüyor.

2008
Conficker solucanı ilk kez tespit ediliyor. Şubat 2009 itibariyle 15 milyon bilgisayara bulaşıyor. 13 Şubat'ta Microsoft, Conficker'ın yaratılmasında ya da dağıtılmasında parmağı olan kişiler hakkında bilgi verenlere 250.000 dolarlık bir ödül vaat ediyor.

2008
Bir grup hacker, "Wardriving" yani savaş sürüşü isimli bir metod kullanarak 40 milyon kredi kartı numarası çalıyor. Etrafta araçla dolaşırken güvensiz kablosuz ağlara dinleme yazılımı değiştirme yöntemiyle, Amerikan tarihinin en büyük kredi kartı vurgununu gerçekleştiriyorlar.
chip.com.tr
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt